Vývoj dieťaťa: 5 mesiac po narodení

Tento mesiac možno uvidíte vaše dieťatko sedieť – samozrejme, s vašou oporou, a začnú sa čoraz viac rozvíjať jeho mentálne a citové schopnosti. Bábätko robí pokroky smerom vpred, priberá, vyvíja sa, vie sa usmievať i hnevať.

Je stále silnejšie
Vaše dieťa rastie (a rastie rýchlo - pravdepodobne už zdvojnásobilo svoju pôrodnú hmotnosť!). Možno teraz drží hlavu hore a darí sa mu udržiavať ju rovno. Ak má svaly na krku a chrbtici dostatočne silné, pravdepodobne už bude mať silu sedieť s vašou oporou – aj keď pravdepodobne ešte nemá dostatočne vyvinutú rovnováhu, aby si sadlo samé!

Testovanie hmotnosti
Vaše dieťa sa teší zo svojich čoraz istejších pohybov a „testuje svoju hmotnosť“ – posilňuje kolená pri príprave na plazenie a neskôr chôdzu.

Rastúci záujem
Duševný vývoj dieťatka v piatom mesiaci je ešte stále na prahu objavov. Dieťa je čoraz viac zvedavé na svet okolo seba, púšťa sa do prieskumu objektov, snaží sa ich dostať do úst, do rúk, vidieť ich. Odhodlane vníma dianie okolo seba.

Porozumenie svetu
Rozvoj pamäte miminku umožní porozumieť svetu: dokáže pochopiť a predvídať známe udalosti čoraz viac a začína chápať, čo sa bude diať ďalej.

Nové emócie
Vaše dieťa začína objavovať nezávislosť a prejavuje širokú škálu emócií. Ak mu zoberiete hračky, pretože chcete s ním ísť von, môže sa rozhnevať a reagovať plačom.

Naposledy zmenené nedeľa, 23 september 2012 13:09

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.