Vývoj dieťaťa: 3 mesiac po narodení

Vaše dieťa začína objavovať svoje ruky, ústa a mnoho ďalšieho, a vaše srdce sa topí v jeho šťastom smiechu! Prvé problémy s dojčením by ste už mali mať za sebou, dieťatko si začína vytvárať (alebo ho už aj má) pravidelný režim.

Rastúca kontrola
Kontrola vášho dieťatka nad svojím telom rastie neuveriteľným tempom. Silnejšie svaly na chrbte a krku znamenajú, že teraz kontrolovane dvíha hlavičku a bude vás potrebovať iba na pomoc, ak ju drží v nezvyklej polohe, alebo sa príliš ohne. Teraz môže obrátiť hlavičku a pozrieť sa na objekt, ktorý ho zaujal, dokonca aj keď leží na chrbte – vtedy dvíhanie hlavičky znamená začiatok snahy naučiť sa sedieť.

Môžete tiež vidieť kývavé pohyby jeho hlavy a ramien, keď sa hrá na bruchu. To mu pomáha rozvíjať svalstvo potrebné na presun spredu dozadu.

Snaha o uchopenie hračiek
Rovnako ako dieťa začína kontrolovať svoje telo, taktiež začína mať čoraz väčšiu kontrolu nad svojimi rukami. Veci, ktoré nájde okolo seba, začne zhŕňať a snaží sa uchopiť prstami. Ak pred ním pohybujete hračkou, môže sa pokúsiť chytiť ju. Nebuďte prekvapení, keď zlyhá, pretože jeho priestorové videnie ešte nie je príliš rozvinuté.

Do úst!
Nová schopnosť vášho bábätka ovládať svoje telo znamená, že teraz už môže dať svoje ruky do úst a používať ich na prieskum -  citlivé nervové zakončenia v jeho ústach mu môžu získať dobrú predstavu o predmete, tvare a textúry. A keď začne dieťa vkladať predmety do úst, začnite byť veľmi opatrní na to, čo necháte v jeho blízkosti!

Uznanie pre mamičku
Zlepšujúca sa psychika znamená, že teraz si už dieťatko môže pamätať ľudí a udalosti lepšie. Až doteraz sa rovnako šťastne usmievalo na cudzích ako na vás. Teraz, keď si uvedomuje známe tváre, začne naznačovať preferencie. Usmeje sa na vašu susedku – ale ešte viac na vás. Môže začať plakať, keď odíde z miestnosti.

Naučilo sa smiať
Minulý mesiac sa dieťatko začalo usmievať – v tomto mesiaci uvidíte ďalší pamätný míľnik - naučí sa smiať. Spočiatku sa dieťa pravdepodobne bude smiať rôznym fyzickým pocitom – skúste mu jemne rozcuchať vlasy cez tvár alebo ho na nej jemne poštekliť – uvidíte, ako sa poteší. Smiech je nový komunikačný nástroj – keď sa naučí smiať, začne rásť jeho povedomie o tom, ako môže ovplyvniť ľudí.

Naposledy zmenené nedeľa, 23 september 2012 13:09

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.