Vývoj dieťaťa: 2 mesiac po narodení

Dieťatko v druhom mesiaci života začne v obmedzenej miere kontrolovať pohyby svojich rúk a nôh. Snaží sa hýbať ručičkami, začína dvíhať hlavičku, aj keď len na niekoľko sekúnd. Postupne miznú počiatočné reflexy. Novorodenec začína sledovať svoje prsty a hrať sa s nimi.

 Začne sa načahovať za hračkami, aj keď ich ešte nebude vedieť chytiť.

 Ako vidí?
Jeho oči pracujú spoločne, je zrejmé, že vidí jasnejšie. Začína vás rozoznávať podľa tváre, nielen podľa vône. Do konca mesiaca už bude vedome kopať nohami a mávať ručičkami, keď je niečím nadšené.

Ako môže komunikovať?
Dieťatko začína vydávať aj iné zvuky okrem plaču, mrnká si, keď je spokojné. Od šiesteho týždňa sa môžete tešiť na jeho prvé bezzubé úsmevy. Keď je spokojné, vydáva mrnkavé zvuky, vrká, a zvuky sa podobajú samohláske. Pozoruje gestá a reč ľudí, očami hľadá zdroje zvukov v okolí – najmä známe zvuky a hlasy. Jeho ručičky sú ešte väčšinou zatvorené, ale ak si dáte prst do jeho dlane, uchopí ju.

Ako mu môžete pomôcť vo vývoji
Stimulujte ho k pohybu tým, že ho nejaký čas necháte mimo plienky, takže môže cítiť vzduch na svojej koži. Hovorte s ním, spievajte mu, opakujte prvé riekanky a rýmovačky. Snažte sa mu ukázať veľa odlišných predmetov, aby ste ho podporili v jeho vývoji. Keď je hore, ukladajte ho občas na bruško a motivujte ho, aby sa naučilo dvíhať hlavičku a držať ju vzpriamenú vo všetkých polohách.

Naposledy zmenené nedeľa, 23 september 2012 13:08

Zdieľajte článok

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: