sobota, 25 november 2017 20:39

Vývoj dieťaťa: 1 mesiac po narodení

Napísal(a)

Novorodeniatko ležiace vo vašich rukách je pravdepodobne tá najúžasnejšia vec, ktorú ste kedy videli. Je však aj najzraniteľnejšia - nemôže vedome koordinovať svoje pohyby a nevidí ešte príliš jasne.

Vaše novorodeniatko má tendenciu skrútiť sa do pozície polohy plodu, ako keď bolo v maternici. Nemá ešte takmer žiadnu kontrolu nad svojím telom, pretože jeho nervová sústave je ešte nezrelá. Jeho krčné svaly nie sú dostatočne silné, aby vedeli udržať hlavičku, čo znamená, že ju budete musieť držať vy. Približne vo veku dvoch týždňov si už môžete všimnúť, že sa bábätko snaží jemne dvíhať hlavičku – to sú prvé pokusy o jej ovládanie.

Prvé reflexy
Vložte bábätku do ručičiek svoj prst a uvidíte, ako silno ho stisne. Je to jeden z prvých relfexov, pozostatok z dávnych čias, ktorý vznikol v čase našich opičích predkov, keď sa museli držať na srsti rodičov. Ďalší reflex môžete pozorovať, keď dieťatko hladíte prstom po tváričke, alebo zacíti bradavku - vtedy otvára ústočká a hľadá bradavku. Dieťa sa narodí s približne 50 reflexami.

Zvuky miluje
Vaše dieťa miluje vysoké zvuky, ako sú malé zvončeky, hrkálky či ženské hlasy. Dospelí podvedome zvyšujú svoj hlas, keď sa prihovárajú bábätku. Ono miluje, keď naňho hovoríte, už do troch dní je schopné rozoznať váš hlas. Môže byť prekvapené náhlymi alebo hlasnými zvukmi, ktoré ho môžu až rozplakať.

Ako vidí
Novorodenec ešte nevidí úplne ostro, najlepšie predmet zamerá, ak mu ho dáte do vzdialenosti 20 až 25 cm. V prvom mesiaci po narodení ho budú fascinovať oči a tváre – zvlášť bude obdivovať okuliare, pretože si myslí, že sú to extra veľké oči…
A ak máte tmavé vlasy, môže sa vám od neho tiež dostať extra pozornosti, pretože ho zaujme kontrast čierne vlasy – biela tvár.
Bábätko priťahuje aj pohyb, čo je dôvod, prečo automaticky kývame hlavou, keď hovoríme na miminko. Tváre však ešte nerozoznáva.

Nutkanie ku komunikácii
Vaše dieťa ešte nebude môcť na vás hovoriť - ale ak sa budete pozorne pozerať, uvidíte, že aj pár dní staré bábätko má obrovskú chuť ku komunikácii s vami. Hovorte na neho pomaly a zreteľne a je pravdepodobné, že aj týždeň starý novorodenec bude špúliť pery k odpovedi, a najneskôr do troch týždňov bude reagovať na zvuky, ktoré vydávate. Bude sa snažiť napodobniť vašu mimiku, zvuky, a či si to uvedomíte alebo nie, vy podvedome budete napodobňovať zase jeho.

Vôňa a chuť
Novorodeniatko má dobre vyvinutú chuť i čuch. Vie vás rozpoznať podľa vône do hodiny od narodenia, a výskumy preukázali, že je veľmi citlivé na rôzne chute – ak je napríklad vo vašom materskom mlieku niečo, čo mu nechutí, zvraští tvár.

Náš tip: Môže sa stať, že ste ako mamička zjedli niečo, čo vášmu bábätku nechutí a dočasne odmieta vaše materské mlieko. Pre tento prípad môžete použiť náhradu materského mlieka od Hipp. Spoločnosť HiPP dobre vie, že dojčenie je pre bábätko to najlepšie a preto je vhodné dojčiť tak dlho, ako bude Vaše bábätko potrebovať.

V prípade, ak dojčenie nie je možné, použite náhradnú  dojčenskú výživu od HiPP. Ich mliečne výživy sú pripravované tak, aby Vaše dieťa dostávalo to, čo presne potrebuje pre zdravý vývoj. Zloženie je založené na posledných výsledkoch vedeckého výskumu v mliečnej výžive. Navyše, HiPP BIO Combiotik®je v HiPP BIO kvalite.  

Dôležité upozornenie: 

Dojčenie je najlepšia a najlacnejšia forma výživy Vášho bábätka, ktorá zároveň poskytuje dobrú ochranu proti chorobám. Časté dojčenie je najlepší spôsob, ako podporiť tvorbu mlieka. 

Počas dojčenia dbajte, aby ste prijímali vyváženú stravu. 

Rozhodnutie nedojčiť možno len ťažko zobrať späť. Podávanie ďalšej výživy môže ovplyvniť úspešné dojčenie. 

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča po dobu prvých 6-tich mesiacov výhradné dojčenie. Poraďte sa v zdravotnom stredisku alebo s pediatrom. Venujte pozornosť vyváženej strave a zdravému spôsobu života Vášho dieťaťa. Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next