piatok, 25 december 2009 21:13

Čo robiť, aby dieťa prestalo cmúľať palec

Napísal(a) catherine

Cmúľanie palca je normálnym javom u bábätiek a detí. Vďaka prirodzenému inštinktu si niektoré bábätká cmúľajú palec počas prvých mesiacov ich života, dokonca aj pred narodením. Je tiež bežné, že si cmúľajú iné prsty, ruky alebo predmety ako napríklad cumlík.

Prečo si bábätká cmúľajú palec?
Bábätká majú prirodzenú potrebu cmúľať a tá sa po šiestich mesiacoch oslabí. Napriek tomu, veľa bábätiek si cmúľa palec aj potom, aby sa upokojilo. Nakoniec sa cmúľanie palca môže stať zvykom u bábätiek a malých detí, ktoré sa tak upokojujú, keď sú hladné, ustráchané, nepokojné, ospalé alebo znudené. Približne 70 až 90% detí si cmúľa palec. Väčšina z nich s tým postupne prestane vo veku 3 až 6-ich rokoch.

Spôsobuje cmúľanie palca zdravotné problémy?
Ak si dieťa dlhšiu dobu cmúľa palec, môže to spôsobiť dentálne problémy. Môže sa stať, že detské zúbky sú nerovnomerne zarovnané alebo vytŕčajú von. Niekedy môžu dokonca tlačiť na podnebie. Je pravdou, že čím dlhšie cmúľanie palca trvá, tým je vyššia pravdepodobnosť, že bude potrebná ortodontická liečba. Navyše, je pravdou, že u dieťaťa sa môžu vyskytnúť problémy so zlým vyslovovaním spoluhlások T a D, šušlanie a vystrkovanie jazyka pri rozprávaní.

V akom veku začína byť cmúľanie palca problém?
Cmúľanie u detí mladších ako 4 roky zvyčajne nepredstavuje žiadny problém. Deti, ktoré si cmúľajú palec často alebo s veľkou intenzitou po 4. a 5. roku, majú vyššie riziko zubných alebo rečových problémov.V zriedkavých prípadoch je cmúľanie palca po 5. roku dieťaťa reakciou na emocionálny problém alebo inú poruchu ako napríklad úzkosť. Dieťa s takýmto problémom potrebuje odbornú pomoc. Väčšina detí si prestane cmúľať palec po jednoduchej liečbe.

Ako sa cmúľanie palca lieči?
Mnohí odborníci odporúčajú, aby sa u detí v predškolskom veku alebo mladších cmúľanie palca ignorovalo. Väčšina malých detí si prestane cmúľať palec sama od seba. Liečbu budú potrebovať deti, keď:
- si okrem cmúľania tiež ťahajú vlasy, hlavne vo veku 12 až 24 mesiacov života
- naďalej po 4. a 5. roku cmúľajú palec často alebo s veľkou intenzitou
- sa u nich vyvinie dentálny alebo rečový problém ako výsledok cmúľania palca- cítia sa nepríjemne, zahanbene a v rozpakoch, kvôli upozorneniam druhých
- samy prosia o pomoc, aby skoncovali so cmúľaním palca

Väčšinou sa dá cmúľaniu palca zbaviť doma a rodičia by mali určiť pravidlá a zabezpečiť pre dieťa dostatočné rozptýlenie. Takisto pomôže, ak obmedzia čas a miesta, kde si dieťa môže cmúľať palec a takisto dajú preč prikrývky či iné predmety, ktoré si dieťa spája s cmúľaním palca. Pochvala a odmena za necmúľanie taktiež pomôže dieťaťu zbaviť sa zlozvyku.

Keď dieťa dospieva, zvyčajne je vo veku 5. rokov schopné aktívnejšie sa podieľať na tejto liečbe. Ako?
- Otvorene sa s dieťaťom porozprávajte o dôsledkoch cmúľania palca
- Na ruky mu môžete dať rukavice a vysvetliť mu, že to nie je trest a má mu to zabrániť cmúľaniu.
- Zaveďte systém odmeňovania: napríklad ak niekoľko dní vydrží bez cmúľania, pripravte mu oslavu. S láskou a veľkou trpezlivosťou to všetko ide ľahšie.
- Skoncovanie s cmúľaním palca je jednoduchšie, ak chce dieťa samo prestať. Rôzni odborníci uprednostňujú odlišné metódy. Niektorí z nich veria, že žiadna metóda nebude fungovať, ak dieťa odmieta spolupracovať a dokonca sa zlozvyku nezbaví. Iní tvrdia, že aj keď dieťa namieta, treba sa pokúšať o zbavenie zlozvyku.

Je dôležité odložiť liečbu na neskôr, ak dieťa zažíva obdobie plné stresu - napríklad úraz, strata zvieracieho miláčika, sťahovanie, alebo keď má rodina ťažkosti. Niektorí rodičia nie sú schopní alebo ochotní ignorovať zlozvyk u detí mladších ako 4 roky. V tomto prípade je lepšie, ak sa porozprávajú s lekárom o svojich obavách.

Lekári nie sú jednotní v tom, či je pre dieťa lepšie, ak si cmúľa palec alebo cumlík. Jednou výhodou cumlíka je, že rodičia majú nad dieťaťom kontrolu. Avšak cumlíky môžu byť u detí spájané so zvýšeným rizikom ušných infekcií.

Behaviorálna terapia je jednou z možností je, ak namiesto cmúľania palca dieťa ťapká rukami. Najlepšie to funguje, ak sa do nej zapoja všetci členovia domácnosti.  Pri deťoch, u ktorých je zlozvyk intenzívnejší, môžu rodičia použiť netoxickú plastovú pomôcku, ktorú nosí na palci. Znemožňuje to dieťaťu cmúľať si palec a ak vydrží bez cmúľania 24 hodín, odstráni sa. Ak dieťa opäť začne palec cmúľať, opäť sa nasadí. Mal by ho nasadzovať odborník.

Ústne pomôcky znižujú potešenie a záľubu dieťaťa z cmúľania palca. Môže to trvať aj niekoľko mesiacov. Keď dieťa prestane s cmúľaním, rodičia sa môžu rozhodnúť, či dieťa pomôcku ešte bude pár mesiacov nosiť. Ústnu pomôcku musí nasadiť zubný lekár.

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.