piatok, 25 december 2009 21:03

Autosedačky a bezpečnosť detí

Napísal(a) prerodicov

Detské autosedačky sú povinné pre deti do 12 rokov, do 150 centimetrov a do 36 kilogramov. Jedna nová autosedačka vás vyjde od 15 eur (sedák pre väčšie deti) do 500 eur (kompletne vybavená autosedačka pre malé dieťa, v závislosti od druhu a značky).

Pre bezpečnosť detí v aute je nezanedbateľná. Viete napríklad o tom, že pri náraze v rýchlosti 50km/h do pevnej prekážky, zvýši dieťa svoju váhu až 60-krát?! Znamená to, že napríklad rok staré bábätko váži vo chvíli nárazu 600 kilogramov, a povedzme 25 kilogramové dieťa až pol tony!

Čo by ste mali vedieť

- Najnevhodnejší spôsob prepravy dieťaťa je, ak stojí počas jazdy medzi prednými sedadlami, prípadne voľne chodí po zadných sedadlách alebo leží pod zadným oknom. Aj drobný náraz auta či rýchle brzdenie mu v tomto prípade môžu spôsobiť vážne zranenia, niekedy až smrteľné.

- Ak dieťa používa štandardné bezpečnostné pásy, získa o 60 percent lepšiu ochranu, ako keby nebolo vôbec pripútané. Pri použití sedačky, otočenej do smeru jazdy sa ochrana zvýši o ďalších 20 percent. Pri sedačkách otočených proti smeru jazdy však môže byť takáto ochrana až 90 percentná.

- Všetky detské autosedačky, aby boli schválené a odporúčané pre predaj na trhu, musia mať tzv. homologizačný štítok, ktorý obsahuje údaje o výrobcovi (resp. obchodnú značku, názov sedačky), o možnostiach použitia podľa typu vozidla (napr. universal - pre všetky značky áut), hmotnostné kategórie, medzinárodnú homologizačnú značku (písmeno E a číslo štátu, ktorý ju udelil, napr. E2 - Francúzsko), číslo schválenia.

- Pri kúpe autosedačky nezabudnite na to, že rozhodujúcim kritériom je váha dieťatka, nie jeho vek ! Nevyberajte autosedačku príliš veľkú so snahou, aby vydržala niekoľko rokov.

- Hlavička dieťaťa v autosedačke nesmie presahovať chrbtovo-hlavovú opierku, a autosedačka musí celou plochou priliehať k sedadlu vozu.

Pre bezpečnosť nezabudnite:
- Dieťa vždy upevnite do autosedačky bez ohľadu na dĺžku cesty.- Vzdialenosť medzi telom a pásom nemá byť väčšia ako na dva prsty.- Popruh pásu má byť na bokoch, v žiadnom prípade na bruchu.- Pri inštalácii nezabudnite, že autosedačka nesmie byť na mieste, kde je umiestnený airbag (neplatí v prípade, že sa dá vypnúť)


Kategórie autosedačiek
0 - Je určená pre deti vo veku do jedného roku a hmotnosti max. do 10 kg. Musí byť inštalovaná zásadne proti smeru jazdy. Povolená je aj montáž na predné sedadlo, ale len za podmienky deaktivovaného airbagu spolujazdca.

0+  Pre deti do dvoch rokov a hmotnosti maximálne 13 kg. Musí byť nainštalovaná zásadne proti smeru jazdy. Montáž na predné sedadlo nie je odporúčaná. Mala by teda zostať vzadu.

0/1  Univerzálna kategória, určená pre deti vo veku od 0 do 4 rokov s hmotnosťou max. 18 kg.

1  Kategória je určená deťom vo veku od deviatich mesiacov do štyroch rokov s hmotnosťou medzi 9 až 18 kg. Montujú sa v smere jazdy na zadné sedadlá, ale pokiaľ je dieťa ešte malé, môžu byť inštalované aj proti smeru jazdy. Tieto sedačky musia byť povinne vybavené bezpečnostným pásom v oblasti rozkroku.

2  Je určená deťom vo veku od troch do šiestich rokov s hmotnosťou od 15 do 25 kg. Montujú sa v smere jazdy na zadné sedadlá. Keďže deti sú v tomto veku už pomerne vysoké, je dobré, ak má sedačka dostatočnú podperu hlavovej časti. Dieťa sa fixuje bezpečnostnými pásmi.

3 Kategória je určená deťom vo veku od päť do dvanásť rokov s hmotnosťou od 22 do 36 kg. Montujú sa v smere jazdy na zadné sedadlá. Pri tomto type je veľmi dôležité výškové nastavenie, aby sa pás nikdy nenachádzal v blízkosti krku.

Sedáky sú určené deťom, ktoré prekročia hmotnostný limit alebo sú také vysoké, že ich hlava sa nachádza nad opierkou sedačky. Sedáky je možné zadovážiť s operadlom alebo bez neho. Ich úlohou je zvýšiť posed dieťaťa tak, aby mohlo bezpečne využiť bezpečnostné pásy vo vozidle.

Homologované vaničky  Luxusné typy kočíkov majú špeciálne konštrukciu vaničiek, v ktorých je možné prepravovať deti vo veku do jedného roka. Vanička je prispôsobená na fixáciu bezpečnostnými pásmi a je vybavená aj širokým zaisťovacím pásom pre dieťa na suchý zips.

Homologované korýtka  Niektoré typy športových kočíkov majú špeciálnu konštrukciu korýtka aj s rukoväťou, ktoré slúži aj na bezpečný prevoz detí vo veku do jedného roka. Drahšie verzie majú polohovateľné operadlo, a tak je z korýtka možno vytvoriť aj klasickú vaničku.
 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom