piatok, 25 december 2009 20:54

Vývoj dieťaťa: 1 a 2 rok života

Napísal(a) Kateřina Havlenová

Počas prvého roku života sa detské myslenie i zručnosti vyvíjajú veľmi rýchlo. Avšak až v okamihu, keď sfúknete prvú sviečku na narodeninovej torte, ale začne naozaj obdobie prevratných zmien.

Nejde už o prevracanie sa na bruško alebo púšťanie hrkálky s rachotom na zem. Vaše dieťa sa posunulo o úroveň vyššie a je zábavné to pozorovať.

Maľuje prvý obrázok (cca 15. mesiac)
Prvá lastovička: Ak dáte dieťaťu pastelky a papier, rýchlo zistí, že tá farebná tyčinka za sebou necháva stopu - stačí hýbať rúčkou.
Ako sa veci majú: Motorické schopnosti vášho batoľaťa sa zlepšili a dieťa začína premýšľať kreatívne. I keď vám jeho výtvor môže pripadať ako obyčajná čmáranica, vaše dieťa si predstavuje, že namaľovalo kytičku alebo slniečko, čo je naozajstný kognitívny skok dopredu.
Ako ho podporiť: Keď váš drobček ukazuje, čo namaľoval, nehodnoťte to. Možno to vyzerá ako zhluk čiar, ale radšej sa spýtajte dieťaťa, čo to je. Možno je to dúha! Buďte konkrétni, keď jeho prácu chválite. Povedzte napríklad: „Páčia sa mi farby, ktoré si použila. Pozri sa, tu je zelená, červená, žltá…“spinava.jpg

Poznáva časti tela (15. až 18. mesiac)
Prvá lastovička: Keď sa dieťaťa spýtate, kde má ručičky, pozrie sa do svojich dlaní.
Ako sa veci majú: Jeho slovná zásoba a pamäť rastú každým dňom. I keď ešte nedokáže samé pomenovať časti svojho tela (to zvládne až okolo 2. roku), keď o nich hovoríte, správne na nich ukazuje alebo sa ich dotkne.
Ako ho podporiť: Každý týždeň mu ukážte novú časť tela, aby ste rozšírila jeho slovník. Potom formou hry precvičujte už naučené a správnu odpoveď nezabudnite pochváliť. Dieťa v tomto veku nasáva novinky ako huba - veľmi dieťaťu pomôžete, keď budete pomenovávať všetko, čo stretnete, hoci na vychádzke v parku alebo pri rôznych činnostiach. Vášmu batoľaťu sa všetko ukladá v makovičke ako na magnetofónovú pásku…

Chápe vtip (cca 18. mesiac)
Prvá lastovička: Namiesto plaču sa vaše dieťa rozchichoce, keď na neho „vybafnete“ alebo keď  sa robíte, že ste zjedla jeho hračku.
Ako sa veci majú: Batoľa rozoznáva, kedy veci nie sú úplne tak, ako by mali byť. Príde mu smiešne, že ‚jete‘ jeho hračky alebo sa robíte, že medvedík vyskakuje z vašeho náručia. Pripravte sa ale na to, že malé dieťa hneď  tak vtip neomrzí a vyžaduje opakovanie jedného a toho istého stále dokola, a to neuveriteľne dlho.
Ako ho podporiť: Zmysel pre humor je úžasná vlastnosť, a tak ju v dieťati pestujte. Smejte sa, keď  po vás opakuje niektoré bláznivé veci. Humor môžete použiť i pri zaháňaní potencionálnej zlosti - najmä hovoriaci plyšáci sú pôsobiví. S humorom sa dá zlomiť i detský odpor. Keď odmietne nosiť čapicu na hlave, dajte si ju hravo na svoje koleno a povedzte: „Tu je správne!“ Dieťa sa pravdepodobne bude snažiť opraviť vás a ukázať, kam čiapka skutočne patrí.

Ľúbim ťa! (18. až 34. mesiac)
Prvá lastovička: Dieťa opakuje vaše slová, môže vás i pohladkať.
Ako sa veci majú: Možno tomu neveríte, ale vaše batoľa už svoje pocity začína rozoznávať. I slovám lásky rozumie - cíti vrelosť a nehu vo vašom hlase a vidí úsmev na vašej tvári. To isté sa vám pokúša vracať.
Ako ho podporiť: Učte ho rozoznávať i ďalšie pocity, ako je šťastie, radosť, smútok, zlosť... Čím lepšie bude vaše dieťa vedieť rozlišovať to, čo cíti, tým ľahšie bude vedieť svoje emócie zvládať.

Kamaráti sa (18. až 24. mesiac)
Prvá lastovička: Vaše dieťa zistilo, že na pieskovisku nie je samé. Medzi deti sa teší a má i svojich obľúbencov.
Ako sa veci majú: Batoľa sa v tomto veku stáva stále nezávislejším na vás. Objavuje svet ďalej od vašej sukne, vo vzťahu k ostatným deťom, ale stále pokračuje v tzv. paralelnej hre - deti sa nehrajú spolu, ale vedľa seba. Hoci vám tento spôsob hry nepríde zmysluplný, významne pomáha sociálnemu vývoju vášho potomka.
Ako ho podporiť: Neorganizujte vzťahy na ihrisku a zbytočne nezasahujte. Netolerujte len agresivitu a bitie. Pokiaľ sa deti hádajú o hračku, pokúste sa ich prinútiť, aby sa v ich užívaní striedali alebo aby si navzájom požičali niečo iného. Osvedčeným riešením je tiež nosiť na piesok niektoré ‚obľúbené‘ hračky dvakrát.

Vie skákať (od 22. mesiaca)
Prvá lastovička: Urobí hop! a skutočne sa jeho nožičky odlepia od zeme.
Ako sa veci majú: Čo sa motorických zručností vášho dieťaťa týka, schopnosť skočiť je možné považovať za míľnik. Nie je to jednoduché: Na skákanie totiž potrebuje silné svaly v nohách, pevné členky a tiež dobrú rovnováhu, aby doskočilo bez pádu.
Ako ho podporiť: Namiesto tradičného varovania, aby bolo opatrné, nechajte ho novú zručnosť trénovať a povzbudzujte jeho odvahu. Skúšajte skákanie na zemi - cez švihadlo alebo šál. Ak má guráž, ponúknite mu k zoskoku aj bezpečnú výšku – napríklad obrubník chodníka.
časopis Family Star1 komentár

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako pomôcť dieťaťu pri hnačke a zápche

Ako pomôcť dieťaťu pri hna…

Pre rodičov neexistuje krajší pohľad, ako pohľad na usmievavé, spokojné a zdravé dieťatko. Nie je ničím...

Prev Next