Obdobie a dĺžka detského plaču

Plač novorodencov patrí medzi najostrejšie a najsilnejšie zvuky, aké môžete doma počuť (asi 80 až 85 decibelov). Začína sa objavovať okolo druhého týždňa veku dieťaťa.

 

Plač sa zosilňuje okolo ôsmeho až piateho týždňa a ustáva ku koncu tretieho alebo začiatkom štvrtého mesiaca pod vplyvom dozrievania mozgu a lepšej vzájomnej komunikácie.

Z mnohých pozorovaní je zrejmé, že novorodenec počas prvého a druhého mesiaca bežne plače jednu až tri hodiny denne. Dĺžka plaču sa líši podľa individuality dieťaťa. Približne štvrtina detí plače veľa a polovica z nich veľmi často. Pokiaľ ide o obvyklú dĺžku trvania plaču, tá sa tiež veľmi líši v závislosti na matke. Niektoré len kývnu plecom a povedia: „Môže si plakať, ako dlho chce. Nemám dojem, že by bolo nešťastné, pretože medzi dvoma záchvatmi plaču je veselé a čulé. Najskôr si precvičuje pľúca.“

Druhým extrémom je, ak matka vníma plač dieťaťa príliš precitlivene: „Myslím si, že keby bolo dieťa naozaj šťastné, neplakalo by vôbec.“ Najmladšie deti plačú v rôznych denných dobách, záleží na ich individualite. Niektoré môžu preplakať päť alebo šesť polhodín pred jedlom alebo pred spaním, iné budú plakať len na konci dňa.

Niektoré deti si pre plač obľúbia nočné hodiny. Tieto „malé sovy“ si s obľubou zamieňajú noc a deň. Novorodenec do veku jedného až dvoch mesiacov v noci plače, pretože má hlad. Je to veľmi nepríjemné, ale je to tak. Nezáleží na rodičoch, ale na dieťati, kedy prestane vyžadovať kŕmenie o druhej hodine ráno. Neskôr môže nočné prebúdzanie súvisieť s nepohodlím (príliš veľké teplo, smäd, upchatý nos atď.) alebo s náhlou bolesťou. Obe príčiny stoja za vašu pozornosť, mali by ste sa na dieťa ísť pozrieť.

Ale pozor, nezamieňajte si takýto plač s plačom v spánku – z neho by sme dieťa nemali budiť. Nezamieňajte si ho tiež s plačom u väčšieho dieťaťa, ktoré si zvyklo pohrávať sa s rodičmi uprostred noci. Popoludňajší plač je tiež neslávne známy. Deň sa schyľuje ku koncu, maminka je unavená a rada by si oddýchla, ocko sa vracia z práce: práve tento okamih si bábätko, ešte pred chvíľou také roztomilé, vyberie k nekonečnému plaču. A pritom stav, v ktorom sa dieťa práve nachádza, nič nevysvetľuje.

Snažíte sa s ním hrať, rozprávate sa s ním, ponúknete mu fľašku s čajom, prebalíte ho a pomaznáte sa s ním, ale nedarí sa vám ho natrvalo utíšiť. Bábätko najprv poplakáva, potom sa rozčúli a žiadny váš pokus o okľudnenie neúčinkuje. „Podvečerná hodina, kedy levy chodia piť“, nie je citlivá len pre miminká. Aj starí a nemocní ľudia sú na ňu citliví a musia túto depresívnu chvíľu prekonať. Ide o nejaký metafyzický úkaz? O potrebu vybiť prebytočnú energiu? O reakciu na okolité napätie alebo na matkinu únavu? Bezpochyby o všetko dohromady.

Všetky „normálne“ miminká plačú. Niektoré plačú objektívne omnoho viac ako iné, hoci niektorí rodičia znášajú krik lepšie ako iní, a preto si menej sťažujú.

Pokúste se predchádzať nadmernému plaču i tak, že ho lepšie pochopíte a naučíte se na neho reagovať. Ale i tak sa nedá predísť každému plaču, pretože, ako je treba znovu zopakovať, svedčí o dobrom fyzickom a zvlášť psychickom zdraví dieťaťa.

Nezabudnite, že bábätká, ktorá veľmi plačú, sú všeobecne aktívnejšie a čulejšie. Rýchlo a dobre sa fyzicky a komunikačne vyvíjajú. U týchto novorodencov konštatujeme tiež proporcionálne menší počet náhlych úmrtí. Tieto miminká vyžadujú veľa pozornosti a my sa o nich toľko staráme, že im nikdy nechýbajú podnety, maznanie ani komunikácia.

Až skončí táto plačlivá fáza, objavíte v takomto bábätku úžasné a sebaisté dieťa, ktoré sa rýchlo intelektuálne vyvíja. Miminká, ktoré často plačú, potrebujú viac lásky, pozornosti a trpezlivosti. Ale aký vás potom čaká výsledok!

Podľa knihy Dítě pláče, co dělat, vydavateľstvo Portál, so súhlasom vydavateľstva

Naposledy zmenené pondelok, 24 marec 2014 12:20

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.