Cumlíky proti náhlym úmrtiam dojčiat?

Cumlíky zažívali v minulom desaťročí veľký boom, po novom však lekári ich používanie príliš neschvaľovali. Časté používanie cumlíkov totiž môže spôsobiť problémy s dojčením a spôsobiť vývojové poruchy chrupu, najmä predkus.

Najnovšie však vedci zistili, že cumlíky môžu pomôcť zabrániť náhlym úmrtiam novorodencov - SIDS. Podľa výsledkov siedmich medzinárodných štúdií, ktorým predchádzal päťročný výskum a množstvo odborných téz, vyplýva, že v rozpore s niekdajším odmietaním používania cumlíkov vedci dospeli k záveru, že práve tento predmet môže zabezpečiť dieťa proti syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Je však potrebné dodržať niekoľko hlavných zásad: cumlík možno začať používať až od štyroch týždňov dieťaťa, keď sa preň už kojenie stalo dennou rutinou a to len v odbobí počas večerného ukladania sa na spánok. Je totiž dokázané, že cumlíky majú upokjujúci účinok.

Bábätká, ktoré ich používajú, spia kľudnejšie, menej sa pohybujú po postieľke a hlavne ostávajú spať na chrbáte, čo je doporučované pediatrami. Ak novorodencovi cumlík počas spánku vypadne z úst, nemali by ste mu ho nasilu opäť vkladať do úst. Po dovŕšení 12 mesiacov, keď sa riziko SIDS (náhleho úmrtia dojčiat) výrazne znižuje, sa už používanie cumlíka neodporúča.

Výrobcovia cumlíkov tiež uvádzajú, že ich používanie zmenšuje možnosť poškodenia zubov a môže znížiť riziko dentálnych problémov v neskoršom veku v porovnaní. Deti, ktoré cumlíky nemajú, si totiž zvyknú cmúľať palce, čím vytvárajú nevhodný tlak na vývoj podnebia a predných zubov.

Najnovšie cumlíky sú však robené tak, že rešpektujú vývoj zúbkov, dokonca napomáhajú pri prerezávaní prvých zubov – deti si ich cumľaním masírujú boľavé ďasná.

Aby rodičia ochránili svoje deti pred SIDS, ktoré prichádza náhle a nečakane u zdravých detí, detskí lekári odporúčajú, aby malo dieťa vlastnú postieľku a nespalo spolu s rodičmi. Hoci pred rokmi sa to považovalo za veľmi pozitívne, aktuálny trend uprednostňuje pre dieťa v každom prípade vlastnú postieľku alebo kolísku. Tá by však mala byť neďaleko rodičovskej spálne, v najhoršom prípade v susednej miestnosti.
Americkí lekári sú jednoznačnými stúpencami uspávania a spánku novorodencov na chrbte, a to tak v priebehu dňa, ako aj noci. Rovnako jednoznačne sú proti spánku na bruchu alebo boku. Pod hlavou dieťaťa by nemalo byť nič, jej poloha by sa mala týždenne meniť, a to raz vľavo, raz vpravo.

 

Naposledy zmenené štvrtok, 24 máj 2012 21:41

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: