Desať krokov úspešného dojčenia

Aj vy ste si mysleli, že každá matka, ktorá porodí, vie dojčiť? Mýlite sa. Dojčenie nie je inštinktívne, ale je určitou formou materského chovania sa, ktorému sa treba naučiť.

Dobrá tvorba mlieka po pôrode pokračuje len vtedy, ak je dieťa správne priložené k prsníku - tak, aby saním bradavky s dvorcom stimulovalo tvorbu potrebných hormónov. Najlepšie je, ak vás dojčeniu naučí zdravotná sestra, pracujúca v pôrodnici, kde ste rodili. Ústretové nemocnice spoznáte podľa titulu, ktorý dostali: Baby Friendly Hospital - nemocnice priateľské k deťom.

Práve oni by mali rodičkám – a najmä prvorodičkám – vedieť poradiť pri výuke dojčenia tak, aby ho hravo zvládli. Dôležité je tiež priateľské nemocničné prostredie a prevádzkové postupy, ktoré napomáhajú dojčeniu. Naopak je potrebné vylúčiť tie postupy, ktoré nezohľadňujú podmienky pre nerušený rozvoj tvorby mlieka u matky. Škodlivá je najmä separácia matky a novorodenca s neskorým prvým priložením, hospitalizáciou na dvoch oddelených úsekoch, pevný časový rozvrh dojčenia, dokrmovanie dieťaťa z fľaše…Ktoré zásady by mali mali zdravotníci dodržiavať, aby sa ich nemocnica mohla pýšiť titulom Baby Friendly Hospital? Tieto:

Desať krokov úspešného dojčenia

- Všetci zdravotnícki pracovníci majú k dispozícii koncepciu laktačného programu, ktorý je platný v ich zdravotníckom zariadení.

- Pre dodržiavanie tejto koncepcie je nevyhnutné, aby boli zdravotnícki pracovníci dôkladne poučení o význame dojčenia.

- Všetky tehotné ženy majú byť poučené o výhodách materského mlieka a o prednostiach dojčenia.

- Novorodenci majú byť priložení k prsníku už v prvej polhodine po narodení.

- Matky musia byť inštruované o správnom spôsobe dojčenia a o tom, ako si majú udržať laktáciu, ak sú dočasne odlúčené od dieťaťa.- Dojčeným novorodencom nedávať inú výživu okrem materského mlieka (s výnimkou medicínskych indikácií).

- Matky nemajú byť odlúčené od svojich novorodencov vo dne ani v noci (systém „matka s dieťaťom“- rooming in).

- Dieťa má byť dojčené podľa vlastnej potreby (vždy, keď sa „hlási“).- Dojčenému dieťaťu sa nesmie dávať cumlík.

- Treba podporovať zakladanie spolkov a združení, ktoré stimulujú a podporujú dojčenie. Odporučiť matkám, aby po prepustení z pôrodnice nadviazali kontakt s týmito inštitúciami.

 

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: