piatok, 25 december 2009 16:23

Koľko mlieka má vypiť bábätko po pôrode?

Napísal(a) prerodicov

Len čo sa vaše dieťatko zotaví z prvého otrasu po pôrode, prejavuje hlad krikom. Nenechajte ho vyplakať, aby sa neunavilo. Najlepšie je priložiť ho k prsníku čím skôr, pretože krátko po pôrode je jeho sací reflex najsilnejší. Ak dieťatko zacíti dotyk na líci, obracia ústočká tým smerom a hľadá zdroj výživy.

Prvé dojčenie
Prvý raz zrejme budete dojčiť v posteli poležiačky. Ľahnite si na ten bok, z ktorého prsníka chcete dojčiť. Prsník uchopte a bradovkou prsníka sa jemne dotknite líčka dieťaťa ležiaceho vedľa vás. Dieťatko by sa malo okamžite obrátiť ústočkami za bradavkou a uchopiť ju, nemusíte mu ju vsúvať do úst. Len čo bradavku pevne uchopí, pevne sa prisaje a saje tak, že ďasnami stláča bradavku. Dbajte na to, aby dieťa uchopilo celý dvorec bradavky, nie iba bradavku samotnú.

Tvorba mledziva
Pri prvom dojčení toho dieťa veľa nevytiahne, stačí, ak vypije pár kvapiek mledziva, ale aj tak sa mliečna žľaza podráždi na tvorbu ďalšieho mledziva. Dieťa bude piť prvý raz len pár minút (3 až 5) a keď sa unaví, rovno pri prsníku zaspí. Na ďalšie pitie sa zobudí o niekoľko hodín (2 až 4, možno aj neskôr). Opäť ho nenechajte dlho kričať, priložte ho k prsníku rovnako ako prvý raz, ale k druhému. Aj pri tomto druhom pití ešte veľa nevytiahne, ale opäť podráždi mliečnu žľazu na tvorbu ďalšieho mledziva. A takto to ide prvé dva – tri dni, niekedy i päť dní, ibaže každý deň je mledziva o niečo viac.

Nebojte sa toho, že dieťatko prvé dni stráca na hmotnosti - je to prirodzené. Ich telo sa vysporadúva s tekutinami, ktoré si v pokožke, v tkanivách, prinieslo z vnútromaternicového života na život vonku. Nebojte sa – aj keď vypije len málo mledziva, ono má oveľa vyššiu výživnú hodnotu ako materské mlieko. Pozor na pitný režim treba dávať len v lete: ak sa vaše bábätko narodilo v období vysokých horúčav a z prsníka pije iba málo, môžete mu po malých lyžičkách podávať prevarenú vlažnú vodu – nie sladenú, ani sladený čaj, aby ste ho nenavykli na sladké.

Materské mlieko
Mledzivo (spočiatku slizovitá lepkavá tekutina) sa neskôr mení na hustejšiu žltkastú tekutinu a okolo 10. až 14. dňa po pôrode na normálne materské mlieko. Je to belavá tekutina a podobá sa napr. kravskému mlieku. Jeho farba závisí od množstva tuku – vyšší obsah tuku mu dáva belavožltkastú farbu, nižší obsah tuku zase belavomodrastú. Obsah tuku sa však mení aj počas dojčenia – na začiatku býva tuku viac ako uprostred, na konci dojčenia ho zas býva viac.

Prestávky medzi dojčeniami bývajú v prvé dni a týždne kratšie. Mliečna žľaza totiž postupne zvyšuje tvorbu mlieka a tak dieťa postupne pije viac a predlžuje si prestávky medzi pitím. Podmienkou pre zvyšovanie tvorby mlieka je, aby dieťa pri dojčení mliečnu žľazu vždy dobre vyprázdnilo, lebo ak ju nevyprázdni úplne, o to menej mlieka sa vytvorí na nasledujúce dojčenie.

Prsníky pri dojčení treba striedať a pri jednom dojčení dávať piť iba z jedného prsníka. Ale ak by ho vyprázdnilo a chcelo ešte piť, možno mu ponúknuť aj z druhého. Pri nasledujúcom dojčení priložte dieťa najprv k tomuto prsníku. Asi po šiestich týždňoch dojčenia dieťa bude mať prestávky medzi dojčením asi tri až štyri hodiny a v noci vydrží spať aj 4 – 5, niekedy i šesť hodín.

Koľko má dieťa piť od matky?

1. deň pri každom pití len pár kvapiek mledziva
2. deň spolu asi 70 – 80 ml za deň
3. deň spolu asi 140 – 160 ml za deň
4. deň spolu asi 210 - 240 ml za deň
5. deň spolu asi 280 - 320 ml za deň
6. deň spolu asi 350 – 400 ml za deň
7. deň spolu asi 420 – 480 ml za deň
8. deň spolu asi 490 – 560 ml za deň
9.-10. deň spolu asi 560 – 640 ml za deň

Takto postupne sa zvyšuje celodenné množstvo mlieka, ktoré bábätko vypije, až v druhom mesiaci je to okolo 900 ml za deň, na jednu dávku asi 150 až 180 ml.
POZOR: Uvedené množstvá sú len priemery!! Niektoré deti pijú viac, iné menej, preto si nerobte starosti, ak dieťa nevykazuje tabuľkové hodnoty. Oveľa dôležitejšie je sledovať týždenný prírastok hmotnosti. Ak dieťatko pravidelne priberá (150  až 180 g za týždeň od 14. dňa po narodení až po 5. mesiac), je všetko v absolútnom poriadku.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.