sobota, 11 november 2017 21:57

Syndróm prvej fľaštičky trápi štvrtinu matiek

Napísal(a) Výživa detí

Možno by ste chceli dojčiť, ale máte málo mlieka alebo musíte náhle prestať a vaše bábätko si musí zvyknúť na fľaštičku s umelým mliekom. Bábätká však na zmeny v návykoch reagujú citlivo, a platí to aj pre stravovanie. Podľa združenia Výživa detí až štvrtina matiek zápasila s tým, že ich dieťa odmietalo prvé mlieko z fľašky pri prechode z dojčenia na umelú výživu. Viete, akú stratégiu zvoliť v tomto prípade?

Aj po ukončení dojčenia ostáva kvalitná výživa najdôležitejším faktorom pri posilňovaní imunity dieťaťa, s čím súhlasí prevažná väčšina matiek. Prvé pokusy s príkrmami alebo prechod od dojčenia na fľašku však nie sú vždy celkom bez prekážok. 
Mnohé deti majú ťažkosti zvyknúť si na fľašku po ukončení dojčenia. Taktiky mamičiek sú v tomto prípade rôzne. Väčšina trpezlivo ponúka novú potravinu dovtedy, pokým si na ňu ich ratolesť nezvykne. Pätina rodičov rieši odmietanie dieťaťa ponúknutím inej značky či druhu potraviny a malá časť mamičiek skúša "prinútiť" dieťa zjesť aspoň trochu z odmietanej chute a odmení ho tým, čo má rado.

MUDr. Alena Kotláriková, detská lekárka a spolupracovníčka združenia Výživa detí, odporúča pridržiavať sa v prípade odmietania prvej fľašky prvého postupu. „Pre dieťa je novinkou jednak chuť mlieka aj spôsob satia z cumlíka, preto je normálne, že si zo začiatku nevie zvyknúť. Rodič by sa mal obrniť trpezlivosťou a jedno vybrané mlieko bábätku ponúkať každý deň minimálne počas 10 dní. Postupne si dieťatko na novú chuť zvykne. Pri väčších deťoch je tiež možné zvoliť namiesto fľaše pitie z pohára, prípadne slamkou,“ radí MUDr. Kotláriková.

Nútenie alebo ponúkanie inej značky mlieka po prvých neúspešných pokusoch môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Rýchle striedanie rôznych druhov mliek zaťažuje trávenie, čo môže spôsobiť nepríjemné hnačky alebo zápchy, grckanie, ale aj úplné odmietanie mlieka. „Mamičky bývajú pri prechode na fľašku prekvapené aj zmenou farby alebo frekvencie stolice, je to však prirodzený dôsledok zmeny stravy. Pokiaľ dieťa prospieva, niet sa čoho obávať,“ uzatvára MUDr. Kotláriková.

Ukončenie dojčenia a prechod na dojčenské mlieko vždy konzultujte s Vaším pediatrom. Materské mlieko je najlepšou formou výživy dieťaťa od narodenia a minimálne do veku 6 mesiacov by malo byť dieťa výhradne dojčené. 

Náš tip: V prípade, ak dojčenie nie je možné, použite náhradnú  dojčenskú výživu od HiPP. Ich mliečne výživy sú pripravované tak, aby Vaše dieťa dostávalo to, čo presne potrebuje pre zdravý vývoj. Zloženie je založené na posledných výsledkoch vedeckého výskumu v mliečnej výžive. Navyše, HiPP BIO Combiotik®je v HiPP BIO kvalite.  

Dôležité upozornenie: 

Dojčenie je najlepšia a najlacnejšia forma výživy Vášho bábätka, ktorá zároveň poskytuje dobrú ochranu proti chorobám. Časté dojčenie je najlepší spôsob, ako podporiť tvorbu mlieka. 

Počas dojčenia dbajte, aby ste prijímali vyváženú stravu. 

Rozhodnutie nedojčiť možno len ťažko zobrať späť. Podávanie ďalšej výživy môže ovplyvniť úspešné dojčenie. 

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča po dobu prvých 6-tich mesiacov výhradné dojčenie. Poraďte sa v zdravotnom stredisku alebo s pediatrom. Venujte pozornosť vyváženej strave a zdravému spôsobu života Vášho dieťaťa. Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Masáž v tehotenstve netreba podceňovať

Masáž v tehotenstve netreba …

V priebehu tehotenstva majú masáže a intenzívna starostlivosť o pokožku priaznivý účinok na jej elasticitu. Predídete tak vzniku...

Prev Next