piatok, 25 december 2009 16:11

Dojčenie a jeho dôsledky na matku

Napísal(a) catherine

Už mnohí odborníci sa zaoberali dojčením a jeho dôsledkami na dieťa. Väčšina z nich sa však zhoduje, že kojenie je pre bábätko najlepšou voľbou- zníži sa tým riziko detskej obezity a bábätko má lepší imunitný systém ako nedojčené deti. Dojčenie však zo sebou prináša aj isté nevýhody či "riziká". Poznáte ich?

Keď dojčíte, budete hladná

Pri dojčení denne spálite 500 až 600 kalórií navyše. Samozrejme, je plus, že zhodíte kilá,  spôsobené tehotenstvom rýchlejšie ako keby ste dieťaťu dávali umelú výživu. Nevýhodou je, že ste stále hladná. Konzumujte tri celozrnné jedlá trikrát denne a ak ste hladná medzitým (a to určite budete), pochutnajte si na výživných dobrotách ako napríklad ovocie, syr, jogurt, celozrnný chlieb. Nezabudnite na nápoje- dôležitá je voda a mlieko. Z času načas si doprajte tmavú čokoládu obsahujúcu antioxidant. Vyhnite sa jedlám ako napríklad nutrične prázdne zemiakové lupienky alebo popcorn.

Vypchávky
Vaše prsia budú vytvárať veľa mlieka. Niekedy sa môže stať, že je ho nadbytok. Pri intímnostiach môže dokonca vystreknúť. Takže vždy pred „hrami“ dospelých dieťa nakŕmte. Noste vypchávky pre kojace matky. Je to niečo ako malé mini vypchávky pre vašu podprsenku.

Popraskané bradavky
V jednom momente budú vaše bradavky červené a popraskané. Môžete ich vyutierať s mliekom po kojení alebo použite krém na bradavky obsahujúci lanolín. Je pravdou, že vás bolí, keď pripravujete dieťa na kojenie, avšak samotné kojenie je znesiteľné. Praskliny sa stratia. Ak vás však bradavky navyše svrbia a máte na nich biele fľaky, navštívte lekára: je možné, že máte bežnú a ľahko liečiteľnú kvasinkovú infekciu.

Zápal prsnej žľazy
Upchaté prsné kanáliky môžu viesť k infekcii- zápalu prsnej žľazy. Jeho príznakmi sú napuchnuté, citlivé a veľmi bolestivé prsia a takisto zimomriavky a vyčerpanie ako pri chrípke. Zápalu sa môžete vyhnúť tak, že budete dieťa pravidelne kojiť, aj keď neplače a nechce sať a tiež nebudete spávať na bruchu. Na liečbu zápalu prsnej žľazy používajte striedavo studené a teplé obklady. Použite studený zábal, pri ktorom sa vašim prsiam uľaví a na zahriatie použite kúpeľ alebo sprchu. Takú istú službu vám poskytne teplý flanel, ktorý zlepší cirkuláciu a zároveň jemne masírujete boľavé miesta.

Rovnako dôležité je oddýchnuť si v posteli. Nechajte všetku prácu a zapriahnite manžela do domácich prác. Konzumujte zdravé jedlá a dostatok tekutín. Ak sa u vás vyskytnú opakujúce zápaly prsnej žľazy alebo sa z hodiny na hodinu cítite horšie, navštívte lekára. Možno budete potrebovať antibiotiká.


 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:45


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next