Ťažkosti pri dojčení

Dojčenie treba začať správnym priložením dieťaťa k prsníku čo najskôr po pôrode tak, aby ústočkami uchopilo nielen bradavku ale aj dvorec, pričom bradavka by mala byť v strede úst, smerovať k podnebiu.

Aj napriek najlepším snahám sa však môže stať, že dôjde k zdureniu prsníka či nedostatočnému vyprázdneniu. Čo robiť?

    * Pri bolestivom zdurení prsníkov je hlavné vyprázdniť z nich mlieko (prevencia zápalu mliečnej žľazy). Matka nesmie nechať prsník oddychovať, mlieko treba odstriekavať, alebo čo najčastejšie dojčiť. Niekedy stačí odstriekať iba trocha mlieka, prsník zmäkne dostatočne, aby dieťa mohlo sať.

    * Ak neviete dostatočne vyprázdniť prsník, príčinou môže byť nesprávna technika dojčenia. Zle pôsobí aj zaschnuté mlieko na bradavke, klobúčiky na dojčenie (môžu spomaľovať odtekanie mlieka), nepravidelné dojčenie, tlak matkiných prstov, ktoré môžu obmedziť prúdenie mlieka, rizikovejšie sú príliš visiace prsia. Príčinou môžu byť i infekcie prsníkov, únava a stres, anémia, fajčenie, tesné oblečenie, nosenie ťažkých vecí, príliš utiahnuté bezpečnostné pásy v aute.

    * Poranenie prsníka môže spôsobiť bábätko náhodným kopnutím. Akékoľvek operácie prsníkov zvyšujú riziko infekcie.

    * Počas spánku matka nech strieda rôzne polohy. Dlhodobý tlak na jedno miesto môže spôsobiť, že mliekovody v prsníkoch nebudú schopné uvoľňovať mlieko.

    * Pri každom dojčení má vládnuť dobrá pohoda, matka má byť uvolnená, má sa cítiť príjemne, nesmie byť nervózna (bude nervózne aj dieťa).

    * Správna príprava na dojčenie spočíva v otužovaní bradaviek, pretieraním drsným uterákom. Príprava prsníkov a bradaviek pred pôrodom je osožná ale nie je nutná, ak nie sú bradavky vpáčené.

Neviete, z ktorého prsníka dojčiť?

V prvých dňoch pri rozvoji tvorby mlieka je vhodné dojčiť z oboch prsníkov a zvyšok mlieka dôsledne odstriekať, aby sa tvorilo ďalšie a nehromadilo sa v prsníkoch. Dojčenie striedavo, vždy iba z jedného prsníka sa odporúča neskôr, aby dieťatko dostalo nielen predné ale i zadné mlieko, ktoré je sýtejšie. Pre jedno dieťa spravidla postačuje množstvo mlieka vytvárané v jednom prsníku, ponúknite však počas prvých týždňov pri každom dojčení aj druhý prsník. Väčšina dojčiat uprednostňuje jeden z prsníkov.

   * Pri popraskaných bradavkách sa treba zamerať na to, či má dieťa pri dojčení správnu polohu a či je správne prisaté. Na urýchlenie hojenia bradaviek pomáha, keď si matka natrie bradavky trochou odstriekaného mlieka. Dojčenie treba začať správnym priložením dieťaťa k prsníku čo najskôr po pôrode tak, aby ústočkami uchopilo nielen bradavku ale aj dvorec, pričom bradavka by mala byť v strede úst, smerovať k podnebiu. Predchádzame tým poraneniu bradaviek, pretože pri správnom priložení dieťaťa sa bradavka dotýka mäkkého podnebia ústočiek, ktoré ju chráni a dieťa ďasnami stláča dvorec a nie bradavku.

  * Prsníky udržiavame v čistote, ale neodporúča sa časté umývanie bradaviek a už vôbec nie mydlom, lebo ich zbavuje ochrannej vrstvy mazu.

http://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/dojcenie.html

 

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: