štvrtok, 24 december 2009 19:56

Správne a nesprávne polohy pri dojčení

Napísal(a)

Poznáme rôzne polohy pri dojčení a matka si z nich môže vybrať tú, ktorá jej a jej dieťaťu vyhovuje najlepšie. Dôležité je, aby matka bola uvolnená a aby pridŕžala svoje dieťa pri prsníku pohodlne.

Matka by si mala zvoliť polohu napr. v sede, v ľahu, v polosede – tak, aby netrpel chrbát. Dieťa sa má o matku opierať bruškom, nie bokom. Úchop prsnej bradavky má byť „céčkový“ medzi palcom a ukazovákom (nie „cigaretový“ medzi ukazovákom a prostredníkom, tento úchop je možné používať len pri dojčení staršieho dieťaťa).

Pri bočnom držaní pri dojčení – tzv. futbalové držanie – sa uvoľní mlieko aj z bočných mliečnych žliaz. Dojčenie takýmto spôsobom niekedy matke pomôže viac ako odstriekavanie, keď má problémy s prsníkmi a musí si mlieko odstriekavať.
Dieťa „vysáva“ mliečko z toho miesta, kde má bradu.

Poloha dieťaťa pri dojčení:
1.       hlava a telo dieťaťa musia byť v rovnakej línii (dieťatko nemá mať hlavičku otočenú na bok, ale má byť otočené celé jeho telíčko)
2.       dieťa má byť tvárou k prsníku s nosom oproti bradavke,
3.       matka si má pridržať dieťa blízko k svojmu telu,
4.       je potrebné podopierať odspodu celé telo dieťaťa, nie iba hlavu a ramená.

Prečo sa dieťa nevie správne prisať:

* kŕmenie z fľaše pred rozvinutím dojčenia: mlieko z fľaše tečie ľahšie, dieťa sa nenaučí správne uchopiť prsník a sať, keď pilo z fľaše
* neskúsenosť matky (potriasanie prsníkom znemožňuje prisatie)
* funkčné ťažkosti – dieťa primalé, slabé, ploché bradavky, bolestivo zdurené prsníky, oneskorený začiatok dojčenia,
* pri dojčení špička nošteka dieťaťa sa opiera o prsník, pod noštekom (tam, kde má nosné dierky) je voľný priestor, kadiaľ dieťa dýcha. Ak sa dieťatko nedotýka špičkou nošteka prsníka, pritiahnite si ho bližšie k sebe, alebo nadvihnite prsník. Stláčanie prsníka palcom dolu robte iba v krajnom prípade a opatrne, tento pohyb vysúva dieťaťu bradavku z úst.
* bradavku vsuňte do úst dojčaťu, keď má naširoko otvorené ústa. Keď dieťa plače, najprv ho utíšte. Pri plači má dieťa jazyk zdvihnutý hore a vzadu, vtedy bradavku neuchopí.

Následky nesprávneho priloženia:

1. bolesť poškodených bradaviek, popraskané bradavky
2. následkom nedostatočne vyprázdneného prsníka je bolestivé zdurenie
3. zdanlivý nedostatok mlieka – dieťa nesaje a tým prsníky tvoria menej mlieka – dieťa je nepokojné, žiada viac mlieka, odmieta sať, plače – nepriberá.

Zdroj: http://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/dojcenie.html

 

Naposledy zmenené utorok, 22 máj 2012 21:03


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.