streda, 23 december 2009 19:39

Mýty a pravdy o dojčení alebo nedajte sa vystrašiť

Napísal(a) prerodicov

Máš slabé mlieko! Od hladu ti kaká na zeleno! Máš málo mlieka, daj mu sunar! Aj takéto dobre mienené rady si vypočuje nejedna mamička, ktorá sa učí dojčiť. Mnohé z nich sú však len obyčajnými fámami, ktoré vôbec nie sú pravdivé.

Schopnosť tvoriť mlieko má každá matka. Avšak technika dojčenia nie je vrodená, a každá mamička sa ju musí naučiť. Ak niektorej matke dojčenie nejde, a okolie ju nepodporí, ale naopak dobre mienenými radami vystraší, mamička sa často vyľaká a môže aj prestať dojčiť.  Často aj preto, že jej tak radia „ochotní príbuzní. Vo verejnosti sú totiž ešte stále zakorenené mylné a prekonané názory z predchádzajúcich desaťročí, kedy medicínska veda nemala dostatok poznatkov o význame prirodzenej výživy malých detí.

Najbežnejšie „ľudové povery“, s ktorými sa mamičky stretávajú, sú:

"Máš slabé mlieko!“
Neexistuje slabé ani riedke mlieko! Ľudské mlieko je v porovnaní s kravským „priesvitnejšie“ – také však má byť. (V laktáriu kliniky na bratislavských Kramároch vyšetria každý rok 6000 litrov materského mlieka a ešte nikdy nezaznamenali „riedku“ vzorku.)

„Máš málo mlieka!“
Väčšina mamičiek, ktorá si myslí, že sa im tvorí málo mlieka, ho má v skutočnosti dostatok. Celý problém vzniká len nesprávnym pochopením normálnych prejavov dieťaťa. Prípadná laktačná kríza (prechodný nedostatok mlieka), sa dá zvládnuť správnou technikou dojčenia a odstránením rôznych rušivých vplyvov. Skutočná neschopnosť vytvárať dostatok mlieka je extrémne zriedkavá - vyskytuje sa asi len u jednej ženy z desať tisíc.

„ Od hladu ti kaká na zeleno, veď ho netráp a kúp mu práškové mlieko!“
Nezmysel! Zelená stolica nie je hladová! Zelené sfarbenie stolice je známkou toho, že dieťa je kŕmené prevažne predným mliekom (mlieko, ktoré si dieťa vytiahne v úvode dojčenia), ak matka počas jednej dávky kŕmi z oboch prsníkov. Pri dojčení treba najprv vyprázdniť úplne jeden prsník (tak dieťa dostane nielen predné, ale aj zadné mlieko), až potom ponúknuť aj druhý prsník.

„Čo ho stále nadájaš len tým mliekom, veď mu daj aj nejaký čajík, alebo trochu džúsu, v tom sú vitamíny!“
Nezmysel! V prvom polroku života plne dojčené dieťa nepotrebuje okrem materského mlieka žiadne nápoje ani žiadnu tuhú stravu. Nepotrebuje ani čaje, ani džúsy, ani vodu. Prvých šesť mesiacov života má byť na jedálnom lístku dieťaťa jediná položka – materské mlieko, a to ako od hladu, tak aj od smädu. Plne dojčené dieťa matky s vyrovnanou stravou nepotrebuje ani žiadne vitamínové prípravky – výnimku tvoria len kvapky s vitamínom D a K.

„Jój, či má naduté bruško, daj mu feniklového čajíka, nech sa vyprdká.“
Ak má dieťa problémy s odchodom vetrov (naduté bolestivé bruško), nedávajte mu feniklový čaj, ale vypite ho sama (účinné látky sa Vám dostanú do mlieka).

S tými nulkami snáď nechceš dojčiť, kŕm ho radšej rovno z fľaše!“
Omyl, veľkosť prsníkov nesúvisí so schopnosťou tvoriť mlieko. Veľkosť prsníkov určuje množstvo tukového tkaniva, nie veľkosť tkaniva produkujúceho mlieko. Takisto ženy s vpáčenými alebo plochými bradavkami dokážu normálne dojčiť.

Ešte by ste mali vedieť:

- Dojčenie nedeformuje prsníky.Naopak, pomáha odbúrať nadbytočné kilogramy.
- Dojčenie nespôsobuje ovisnutie prsníkov. Tieto zmeny prebiehajú v dôsledku gravidity samotnej. Rovnaké sú aj u matiek, ktoré svoje dieťa hneď po pôrode začnú kŕmiť umelým mliekom.
- Ak v 2.-3. týždni po pôrode prsníky zmäknú, neznamená to, že matka stráca mlieko! Je to len známka toho, že prsníky sa „upokojili“ a sú pripravené na dojčenie.
- Bolestivé bradavky s trhlinkami nie sú dôvodom na prerušenie dojčenia – sú len známkou chybnej techniky dojčenia. Po odstránení chýb v technike ťažkosti do 24-48 hodín ustúpia.
- Váženie dieťaťa pred a po dojčení je zbytočné a škodlivé.
- Dávka mlieka sa od kŕmenia ku kŕmeniu mení, okrem toho stres z váženia (mám dosť mlieka ?) môže u matky brzdiť uvoľňovanie mlieka. Dojčené deti rastú podľa „individuálneho plánu“. Niektoré priberajú pravidelne, u iných sa striedajú fázy rastového pokoja a hmotnostných skokov.
- Pomalé priberanie nie je dôvodom na dokrmovanie umelým mliekom – je dôvodom na  skontrolovanie techniky dojčenia. 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:31


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom