streda, 09 september 2020 22:57

Jednorazové plienky a plienky látkové. Aké sú ich výhody a aké negatíva?

Napísal(a)

Detské plienky sú základnou súčasťou výbavy pre bábätko. V dnešnej dobe to majú mamičky oveľa jednoduchšie, na trhu sa nachádza veľký výber jednorazových plienok, ktoré netreba vyvárať, sušiť, ani prať, stačí ich po použití jednoducho vyhodiť. Zaujímavý je však fakt, že čoraz viac mamičiek dáva prednosť plienkam látkovým. Aké sú medzi nimi rozdiely? V čom sú výhody aj nevýhody? Opýtali sme sa na názor vás, našich čitateliek.

 Ekológia a zdravie – silný argument

Matky, ktoré používajú látkové plienky sa zhodujú, že prvoplánovo stálo za ich rozhodnutím ekologické cítenie. „Fakt, že dieťa za svoje „plienkové obdobie“ je schopné vyprodukovať približne tonu odpadu, ktorý sa rozkladá viac ako 400 rokov, ma rozhodil natoľko, že som okamžite hľadala alternatívu,“ hovorí Niki zo Senca. Keďže veľa látok podedila, jej vstupný kapitál do látkoviek bol približne 100 eur. Ako dodáva, veľa práce s nimi nie je, ako tomu bolo kedysi. „Každé ráno zapnem práčku a potom už len rozvešiam. Na ich pranie som zvolila ekogule a mydlové orechy,“ dopĺňa. Aj Zuzana z Bratislavy používala pri oboch deťoch látkovky. Je presvedčená, že sú ekologickejšie a aj oveľa citlivejšie a jemnejšie na detskú pokožku. „Za deň sme použili tak 10 až 12 plienok. Keď má dieťa mokrú plienku, necíti sa príjemne a komfortne, dá to vedieť.“ „Látkovačov“ treba preto častejšie prebaľovať, ako deti s jednorazovými plienkami. „Výhodou je mať doma sušičku prádla, plienky sú potom mäkkučké a nedráždia pokožku,“ hovorí. Zuzana je presvedčená, že používaním látkových plienok sa deti skôr odplienkujú a naučia na nočník. Priznáva, že vstupná investícia bola síce vyššia, nakúpila približne 35 plienok a príslušenstva odhadom za 500 eur, no neskôr to už boli minimálne náklady. „Používali sme ich opakovane pri oboch deťoch. Áno, praním sa spotrebuje elektrická energia, aj pracie prostriedky nie sú zadarmo, ale stále je to úspornejšie, než kupovať jednorazové plienky,“ myslí si starostlivá mamička.

Nevýhodu látkových plienok je podľa Niki ich používanie v zime a chladnom počasí. „Vtedy naozaj treba dieťatko rýchlo prebaliť, aby nebolo v mokrom a neprechladlo. Ťažšie sa aj praktizuje bezplienková komunikačná metóda, dieťatko nemôžem vonku celé povyzliekať.“ Vzápätí dodáva, že síce je to náročnejšie, radšej volí kratšie trate so zástavkami na prebalenie, akoby mala použiť jednorazovú plienku. „Nehovorím, že som sa nikdy nedala zlákať, párkrát som použila aj jednorazové, no keď som uvidela zapálené genitálie mojej dcéry, vždy som to oľutovala,“ dodáva ešte na obhajobu „látkoviek“.

Látkové plienky sú v dnešnej dobe považované za zdravšiu a ekologickejšiu alternatívou k jednorazovým plienkam. Veľkou výhodou je aj úspora peňazí, ak ich použijete aj pri ďalšom dieťati.

 

Väčší pocit sucha aj v krízových situáciách.

Katarína z Bratislavy naopak na jednorazové plienky nedá dopustiť. „Pri oboch dcérach som používala len tie a nikdy sme nemali problém so zapareninami a dermatitídou,“ hovorí. Plienok denne minula podľa potrieb dieťaťa, niekedy to bolo osem, inokedy aj dvanásť kusov. „Jediné, čo som nepoužívala, boli vlhčené utierky, s ich vôňou som mala problém a nezdali sa mi vhodné na pokožku dieťaťa, takže zadočky a genitálie som umývala tečúcou vodou,“ dodáva. Priznáva, že investícia do plienok bola pravdepodobne oveľa vyššia, ako pri látkových plienkach, odhaduje, že to mohlo byť aj viac ako 800 eur. Rovnaký názor na jednorazové plienky má aj Eva z Podunajských Biskupíc. „Pôvodne sme začali látkovými plienkami, no nám sa neosvedčili, pravidelne bol syn precikaný, prekakaný a nepomáhali ani separačné vložky, aj keď sme prebaľovali veľmi často,“ tvrdí. Ako dodala, po prechode na jednorazové plienky sa už tento problém neobjavil. Obe mamičky sa zhodli, že i napriek tomu, že používali jednorazové plienky sa ich deti odplienkovali ešte pred druhým rokom života.

Jednorazové plienky sa veľmi jednoducho používajú. Netreba ich prať, žehliť ani špeciálne skladovať, jednoducho sa po použití vyhodia. Nie sú však lacnou záležitosťou, skôr finančnou záťažou rodinného rozpočtu. O ekológii tu ani nemožno hovoriť.

 

Zdravotný a ortopedický názor

Pediatri sa zhodujú v názore, že je to len na rozhodnutí samotných rodičov, aké plienky budú používať. Uvádzajú, že výskyt zaparenín u detí je percentuálne u oboch skupín približne rovnaký. Rodičom nebránia v používali látkových plienok a ak sa aj rozhodnú, že sa nevzdajú komfortu jednorazových plienok, najlepším variantom sú podľa nich plienky ekologické, plne rozložiteľné v prírode a čo je najdôležitejšie, neobsahujúce alergény. Jednorazové plienky obsahujú drevo, ropu a chlór. Nachádza sa tam aj celulóza, buničina, parfemácie, chemické prísady, ktoré robia plienku mäkšou, poddajnejšou, či absorpčné prvky, ktoré premenia moč na gélovú hmotu a udržia stolicu. Jednorazové plienky sú stavané tak, že dieťa jednoducho diskomfort necíti. Predstavte si to prostredie, pod plienkou je tma, teplo a vlhko, taký malý skleník. Ideálne miesto pre vznik kandidóz a kvasinkových infekcií, ktoré sa uchytávajú na koži a vzniká plienková dermatitída. V súčasnosti vzrastá počet detí, ktoré trpia atopickou dermatitídou. V takýchto prípadoch sa za žiadnych okolností jednorazové plienky neodporúčajú, množstvo alergénov, ktoré obsahujú zbytočne dráždia pokožku, ktorá je už aj tak oslabená. Zároveň však treba upozorniť na to, aby látkové plienky, ktoré rodičia používajú, neboli zničené, sprané, s tvrdými okrajmi, aby nedráždili pokožku.

 

Ak ešte stále váhate nad tým, do čoho zaviniete svoje dieťa, možno vašu dilemu jednoznačne vyrieši niekoľko faktov:

Najväčšie mínusy jednorazových plienok

  • obyčajné a najčastejšie preferované jednorazové plienky patria medzi 3 produkty, ktoré sa vyskytujú na skládkach. Kým sa úplne rozložia, prejde 250 až 500 rokov.
  • obsahujú zbytočné lepidlá, parfumy aj chemikálie: dioxíny, ftaláty, ťažké kovy, pigmenty, etylbenzén a iné.
  • v porovnaní s látkovými plienkami, mnohé neposkytujú 100% priedušnosť.
  • na výrobu jednorazových plienok pre 1 dieťa na 1 celý rok priemysel minie 150kg drvenej buničiny, 25kg ropných produktov a 10kg chlóru.

Najväčšie mínusy látkových plienok

  • pranie plienok v práčkach pri vysokých teplotách, žehlenie či sušenie v sušičke spôsobuje vyššiu spotrebu elektriny a vody.
  • látkové plienky prešli v testoch ako neprispôsobivé, nedržia dobre pri vyššej aktivite dieťaťa a preto je ich potrebné častejšie prekontrolovať alebo dieťatko pevnejšie zavinúť.
  • látkové plienky nedisponujú s otvorom pre pupček a nedávajú tak možnosť rýchlejšieho hojenia rán. 

 

Info pre odhodlaných „látkarov“

Látkových plienok je na trhu niekoľko druhov, sú rôznej veľkosti a použitia. Väčšinou sú vyrobené z prírodných materiálov. Základnou zložkou je najčastejšie bavlna, bambus, konope ako aj hodváb. Najčastejšie mamičky používajú štvorcové plienky, veľmi podobné tým, ktoré sa používali kedysi. Zhodnú sa, že bambusové plienky sú savejšie, ako bavlnené. K štvorcovej plienke sú potrebné vrchné nohavičky. Pri dostatočne častom prebaľovaní stačí meniť len vnútorná časť. Plienky typu AIO (all in one) obsahujú saciu aj  nepremokavú časť v jednom kuse. Najviac sa vizuálne približujú jednorazovým plienkam, no po zašpinení sa nevyhodia, ale operú. Kapsové plienky majú kapsu, do ktorej sa vkladajú vkladacie plienky. Výhodou oproti AIO je, že po vypraní rýchlejšie uschnú, keďže sa dajú rozložiť. Oba typy sa zapínajú sa na suchý zips, alebo patentky. Do všetkých je možné vložiť takzvané separačné vložky (malé štvorce, ktoré zabraňujú pošpineniu plienky).

 

 

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Potravinové alergie sa nevyhýbajú ani tým najmenším

Potravinové alergie sa nevyh…

V posledných desiatkach rokov dramaticky rastie počet detí, ktoré trpia rôznymi alergiami. Našich najmenších najčastejšie okrem...

Prev Next