štvrtok, 01 marec 2018 11:19

Prvé slová dieťaťa, začína hovoriť

Napísal(a)

Prvé slová u malých detí sú takmer vždy symbolické názvy - sú to mená ľudí, zvierat, alebo iných, pre nich dôležitých vecí. Nemá význam pokúšať sa identifikovať prvé slová dieťaťa - jeho plynulý, pôsobivý a rozmanitý žargón poskytuje úplnú istotu, že bude rozprávať, až na to bude pripravené.  

V ôsmom až dvanástom mesiaci majú deti veľkú schopnosť napodobňovať. Napodobňujú činnosť a často i slová. Rodičia trávia v tomto období veľa času tým, že držia pred deťmi predmety a hovoria mu: povedz topánky, topánky.. Takéto správanie deťom neuškodí, ale hovoriť sa takto nenaučia. To, čo dieťa najviac potrebuje pre vývoj reči je, aby ho niekto počúval, a aby dostalo odpoveď. 

V desiatom alebo jedenástom mesiaci si dieťa pravdepodobne uvedomí, že použitie nejakého zvuku sa vzťahuje na určitý predmet alebo osobu. Môže mu však ešte dlho trvať, kým sa rozhodne, aký zvuk sa vzťahuje na určitý predmet. Nemusí ešte ísť o slovo, ako ho chápu rodičia - ak viete, že dieťa mieni slovom "gig" autobus, znamená to, že sa s vami rozpráva. Opravovanie nepomôže, pretože dieťa reč nenapodobňuje, ale ju rozvíja. Jeho "vlastné" slovo sa vyvinie na správne, až príde jeho čas, nie na váš príkaz.  Ak predstierate, že mu nerozumiete, ak povie niečo nesprávne, klamete ho. Dieťa s vami komunikovalo, inštruovalo vás a ak to odmietate uznať, narušujete priebeh jeho rečového vývoja. Jeho vlastné slovo je v danom okamihu to najlepšie, čo vám vie ponúknuť. Tým, že mu odmietnete podať fľašku, pokým nepovie mlieko namiesto "brm brm", ho len sklamete a rozhneváte. Získate slzy a nie slová.

Prvé slová u malých detí sú takmer vždy symbolické názvy - sú to mená ľudí, zvierat, alebo iných, pre nich dôležitých vecí.  Keď už deti priradia mená nejakej osobe, jednému alebo dvom zvieratkám, je tiež pravdepodobné, že dajú meno obľúbenému jedlu. Asi nepovedia večera, keď majú hlad. Možno pôjde o názov pochúťky, ktorú majú rady - napríklad kakajo.. Asi v pätnástich mesiacoch dieťa začína používať viac slov a jeho slovná zásoba sa rozširuje, minimálne o jedno až dve slová mesačne. K prudkému rozvoju reči dochádza asi v dvoch rokoch. Začínajú sa objavovať dvojslovné spojenia. Tie sa úzko viažu k osobe dieťaťa a sú spojené predovšetkým s uspokojovaním jeho potrieb a prianí. Dieťa napríklad hovorí "daj mi dudu" alebo "mama papať", či "bude hačať". Namiesto slovies ešte môže používať citoslovce "auto brm-brm". 

Pre rozvoj reči je najdôležitejšie obdobie otázok, ktoré nastupuje asi v dvoch rokoch, kedy príde obdobie "čo je to?" a "prečo?". Veľmi často používa dieťa slová ako nie, nebudem, nechcem.

Keď dieťa začne používať viacslovné spojenia, čoskoro vytvorí aj prvé vety. Neurobí to však tak, že by napodobňovalo to, čo počulo od vás, takže niečo z toho, čo povie, vás môže prekvapiť. Nechajte dieťa, nech sa vyjadruje po svojom. Snažte sa však súčasne jeho oznámenie zopakovať správne, aby si uvedomilo, ako sa líši jeho a vaša reč. Nenúťte ho ale, aby po vás opakovalo. Ak má váš rozhovor pokračovať, doplňte ho o ďalšiu informáciu, na ktorú dieťa nadviaže.

 Dieťa vás nechce trápiť, ani si vás doberať, ak naďalej používa svoju reč. Niekedy proste ešte nie je schopné vetu gramaticky správne povedať - jedným z dôvodov je aj slabá svalová koordinácia.  Keď vám dieťa oznamuje svoj objav slovami: "Mamička dieru urobil gageg", prisvedčte: "Áno, tu urobil báger dieru.

Nechajte ho hovoriť po svojom, ale súčasne hovorte po svojom aj vy. Pokiaľ jeden druhému rozumiete, často sa rozprávate, je všetko v poriadku.

 

 

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Soľ a bylinky v strave dojčiat a malých detí

Soľ a bylinky v strave dojči…

Dospelý človek má rád výrazne chute, rád experimentuje a dochucuje pokrmy. Najčastejšie gazdinky siahajú po soli...

Prev Next