štvrtok, 22 február 2018 12:41

Ako naučiť dieťa hovoriť

Napísal(a)

Batoľatá sa nemôžu pripojiť k ľudskému svetu, pokým nerozumejú ľudskej reči a nevedia hovoriť. Až dovtedy sú súčasťou sveta nemluvniat a potrebujú, aby sa im ostatní prihovárali zvláštnymi posunkami, malým množstvom slov a fyzickým kontaktom. Musíme hádať, čo potrebujú a chcú. Ak dieťa fňuká, môžete len premýšľať: je hladné? Smädné? Unavené? Nudí sa? 

Akonáhle dieťa porozumie reči a začne ju používať, môžete s ním o veciach hovoriť. Reč slúži ľuďom na komunikáciu, na to, aby sa jeden s druhým dorozumeli. Slová nehovorí iba jedna osoba .A jednotlivé slová nie sú veľmi užitočné. Pre batoľa je oveľa dôležitejšie porozumieť reči, ako ňou hovoriť. Ak sa snažíte, aby napodobnilo zvuky skôr, ako im rozumie, zaobchádzate s ním ako s papagájom, a nie ako s človekom.

Pomoc dieťaťu, aby porozumelo reči

Treba vychádzať z toho, že dojča má vrodený záujem o ľudský hlas a prirodzenú snahu počúvať a sústrediť sa, keď niekto hovorí. 

Prihovárajte sa dieťaťu tak často, ako len môžete. Pozerajte sa naň, keď sa mu prihovárate. Nech vidí vašu tvár a vaše posunky.

Aby batoľa vedelo, čo zamýšľate, robte presne to, čo hovoríte. "Vyzlečieme košieľku", hovorte a vyzliekajte mu ju cez hlavu. "A teraz topánočky," pokračujte a vyzujte mu ich.

Musí poznať, čo cítite. Prispôsobte výraz tváre tomu, čo hovoríte. Nie je to vek vhodný na špásovanie. Ak ho láskyplne objímate a pritom hovoríte: "Kto to len je, to veľké špinavé prasiatko?" bude zmätené. Vaša tvár totiž hovorí: "Kto je mamičkin krásny chlapček?"

Pomôžte mu, aby si uvedomila, že každé rozprávanie je komunikácia. Ak rozprávate len pre seba, bez toho, aby ste čakali na odpoveď alebo dali najavo, že ju očakávate, ak sa neobťažujete s odpoveďou, keď na vás dieťa alebo iný člen rodiny hovorí, bude mať pocit, že slová sú iba zvuky bez významu. 

Reč nesmie byť iba kulisa. Ak máte radi celý deň zapnuté rádio, snažte sa vždy naladiť hudbu, keď sa nesústreďujete na vysielanie. Keď počúvate, malo by vaše dieťa poznať, že vám neviditeľný hlas oznamuje niečo významné.

Robte batoľaťu prekladateľa. Rozumiete mu lepšie, ako cudzí ľudia a pre batoľa je oveľa ľahšie porozumieť vám a ďalším "svojim" ľuďom, než cudzím.

Pomôžte dieťaťu, aby porozumelo celému oznamu. Nezáleží na tom, či rozumie každému slovu. Ak niečo varíte, prestriete na stôl a vyzlečiete si zásteru, ukážte rukou ku stolu a povedzte: "Je čas obedovať." Dieťa porozumie, že je hotový obed a sadne si na svoju detskú stoličku. Asi by nerozumelo slovám "je čas obedovať", keby k tomu nedostalo všetky potrebné pokyny. Význam slov sa naučí tým, že im porozumie pri opakovanom používaní v pomocnom kontexte.

Pre rozvoj reči je najdôležitejšie obdobie okolo dvoch rokov, kedy nastupuje obdobie otázok: "Čo je to?" a v rečovom prejave dieťaťa sa začína čoraz viac prejavovať proces sebauvedomovania sa. Veľmi často dieťa používa slová nie, nebudem, nechcem. Proces sebauvedomenia sa zreteľne prejavuje aj v používaní osobného zámena "ja". Dieťa akoby mávnutím prútika chce všetky činnosti robiť samo. Ak mu rodičia ponúkajú svoju pomoc, zvyčajne ich odmieta slovami: "Nie, ja sám/sama."Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Krásna pokožka aj v tehotenstve

Krásna pokožka aj v tehotens…

Tehotenstvo pristane každej žene. Tá vnútorná radosť z očakávaného prírastku priam vyžaruje z jej tváre. Avšak starostlivosť...

Prev Next