1. mesiac: Keď v jeho blízkosti zabliká svetielko, malo byť urobiť krátky trhavý pohyb očami. Polohujte pravidelne bábätko, jeho hlávka je ešte mäkká a môže sa zdeformovať. Dýchanie je stále nepravidelné, ale na konci 1.mesiaca by sa malo upraviť. Prírastok na váhe by mal byť približne 70 – 120 g týždenne.
2: mesiac: V 6.-8.týždni by malo začať dieťatko otáčať hlavičku za hračkou či zvukom. Nekoordinovane kope rúčkami a nožičkami. Keď je na brušku, začína sa snažiť dvíhať hlavu. Rozpoznáva tvár matky a jej hlas, začína sa usmievať. Silno plače pri akomkoľvek nepohodlí či probléme. V polohe na chrbte si vie spojiť ruky, dotýkať sa úst. Dieťatko už vyžaduje „komunikáciu“, aby sa mu niekto venoval. Sleduje zavesené, hojdajúce sa a melódiu hrajúce hračky
3. mesiac: Dieťatko má už otvorené dlane, ale pri strese, či náročnej situácii si ich vracia do pästičky. "Pasenie koníčkov a ovečiek“ mu ide zo dňa na deň lepšie, hlavičku už zdvihne a chvíľu spoľahlivo udrží, otáča ňou do strán. Objavuje sa prvý kontrolovaný plynulý pohyb končatín: pri pohľade na hrkálku začne cielene kopať nôžkami a hýbať rúčkami, ale ešte ju nedokáže chytiť. Bábätko začína mumlať, džavotať, výskať. Ústa sú dôležitým nástrojom poznávania!
4. mesiac: Malo by pohľadom zachytiť a sledovať pestrofarebný predmet, ktorý mu pomaly pohybujete pred očami. Dieťa sa s istotou pretočí z chrbátika na bok, s pomocou aj na bruško. V polohe na brušku sa začína opierať o dlane a hlavu dvíha kolmo k podložke. Ruky má často pred očami – nevie sa na ne vynadívať. Začína sa vytvárať citová väzba.
7. mesiac. Zahrajte sa so svojím dieťatkom na schovávačku. Posaďte ho tak, aby vás videlo a schovajte sa za záves alebo za nábytok. Zavolajte naň - malo by vás hľadať pohľadom. Dieťatko by už malo sedieť, učí sa plaziť. Učí sa loziť. Zdokonaľuje sa schopnosť prekladať si predmet z ruky do ruky. Učí sa tlapkať rukami, zamávať. Vyslovuje prvé slabiky, ma-ma, ta-ta..
8. mesiac: Učí sa loziť: zaujme polohu na všetky „štyri“, nakláňa sa dopredu a dozadu – rozhojdáva sa. Teraz je vo veku, keď všetko čo zbadá, pchá do úst. Sledujte, či presne siahne po predmetoch alebo siaha vedľa. Keď sa má čoho chytiť (napr.: tyčky na postieľke) pokúša sa vytiahnuť do vzpriameného kľaku (kľačí na kolienkach)
12. mesiac: Dieťa by už malo vedieť udržať loptu a odkotúľať ju smerom ku vás. Malo by už dokázať stáť, niektoré deti už behajú. Učí sa urobiť vežičku z dvoch- troch kociek postavených na seba. Pasívna slovná zásoba je rozvinutá natoľko, že dieťa rozumie vetám týkajúcim sa každodenného života. V tomto období už deti chápu súvislosť medzi príčinou a následkom a dokážu to aj uplatniť.