utorok, 03 október 2017 12:13

Čo by dieťa malo vedieť v prvých mesiacoch

Napísal(a)

Bábätká sú jednoducho milučké! Ale nech sú hocako zlaté a roztomilé, denne sa musia čomusi priučiť. Veľmi pozorne sledujte svoje dieťatko, či nezaostáva vo vývine. Drobné výkyvy či zaostávania nemusia nič znamenať, ale dlhodobá stagnácia už môže byť varovným signálom ochorenia. 

1. mesiac: Keď v jeho blízkosti zabliká svetielko, malo byť urobiť krátky trhavý pohyb očami. Polohujte pravidelne bábätko, jeho hlávka je ešte mäkká a môže sa zdeformovať. Dýchanie je stále nepravidelné, ale na konci 1.mesiaca by sa malo upraviť. Prírastok na váhe by mal byť približne  70 – 120 g týždenne. 

2: mesiac: V 6.-8.týždni by malo začať dieťatko otáčať hlavičku za hračkou či zvukom. Nekoordinovane kope rúčkami a nožičkami.  Keď je na brušku, začína sa snažiť dvíhať hlavu. Rozpoznáva tvár matky a jej hlas, začína sa usmievať. Silno plače pri akomkoľvek nepohodlí či probléme.  V polohe na chrbte si vie spojiť ruky, dotýkať sa úst. Dieťatko už vyžaduje „komunikáciu“, aby sa mu niekto venoval. Sleduje zavesené, hojdajúce sa a melódiu hrajúce hračky

3. mesiac: Dieťatko má už otvorené dlane, ale pri strese, či náročnej situácii si ich vracia do pästičky. "Pasenie koníčkov a ovečiek“ mu ide zo dňa na deň lepšie, hlavičku už zdvihne a chvíľu spoľahlivo udrží, otáča ňou do strán. Objavuje sa prvý kontrolovaný plynulý pohyb končatín: pri pohľade na hrkálku začne cielene kopať nôžkami a hýbať rúčkami, ale ešte ju nedokáže chytiť. Bábätko začína mumlať, džavotať, výskať. Ústa sú dôležitým nástrojom poznávania! 

4. mesiac: Malo by pohľadom zachytiť a sledovať pestrofarebný predmet, ktorý mu pomaly pohybujete pred očami. Dieťa sa s istotou pretočí z chrbátika na bok, s pomocou aj na bruško. V polohe na brušku sa začína opierať o dlane a hlavu dvíha kolmo k podložke. Ruky má často pred očami – nevie sa na ne vynadívať. Začína sa vytvárať citová väzba.

7. mesiac. Zahrajte sa so svojím dieťatkom na schovávačku. Posaďte ho tak, aby vás videlo a schovajte sa za záves alebo za nábytok. Zavolajte naň - malo by vás hľadať pohľadom. Dieťatko by už malo sedieť, učí sa plaziť. Učí sa loziť.  Zdokonaľuje sa schopnosť prekladať si predmet z ruky do ruky. Učí sa tlapkať rukami, zamávať.  Vyslovuje prvé slabiky, ma-ma, ta-ta..

8. mesiac: Učí sa loziť: zaujme polohu na všetky „štyri“, nakláňa sa dopredu a dozadu – rozhojdáva sa. Teraz je vo veku, keď všetko čo zbadá, pchá do úst. Sledujte, či presne siahne po predmetoch alebo siaha vedľa. Keď sa má čoho chytiť (napr.: tyčky na postieľke) pokúša sa vytiahnuť do vzpriameného kľaku (kľačí na kolienkach)

12. mesiac: Dieťa by už malo vedieť udržať loptu a odkotúľať ju smerom ku vás. Malo by už dokázať stáť, niektoré deti už behajú. Učí sa urobiť vežičku z dvoch- troch kociek postavených na seba. Pasívna slovná zásoba je rozvinutá natoľko, že dieťa rozumie vetám týkajúcim sa každodenného života. V tomto období už deti chápu súvislosť medzi príčinou a následkom a dokážu to aj uplatniť.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next