pondelok, 24 júl 2017 18:30

Rodičia by nemali obmedzovať pohyb dieťaťa

Napísal(a)

Už niekoľko výskumov potvrdilo, že optimálny rozvoj a fungovanie psychiky aj u dospelého človeka sa dá zaistiť len s pomocou pohodlia vlastného tela a dlhodobého zdravia. O to, aby bolo vaše dieťa v takomto stave a malo ideálne podmienky na zdravý rozvoj sa musíte v prvom rade postarať vy, rodičia. 

Od narodenia je ich príchod na svet menším šokom, pretože prirodzené prostredie, ktorým bolo matkino telo sa zrazu zmení. Aby ste im umožnili dokonalý a plynulý prechod na podmienky dnešného sveta, mali by ste postarať o všetok komfort. Tiež je dôležité dbať na to, aby táto zmena bola postupná.

Základná výbava, ktorá sa postará o váš komfort a pohodlie dieťaťa

V prvých týždňoch je prirodzenou súčasťou novorodencov matkina náruč a perinka, do ktorej sa zavinú. Neskôr a s pribúdajúcimi mesiacmi sa dieťa samozrejme vyvíja a rastie a tomuto účelu sa musí prispôsobovať aj všetko ostatné. Kočík patrí k výbave rodičov, ktorá sa zabezpečuje už pred príchodom dieťatka na svet. Najskôr je to klasický typ hlbokých kočíkov, v ktorých je táto bezbranná bytosť najlepšie chránená a neskôr to už môže byť špeciálny druh golfového kočíka.

Prečo je nutné s vekom meniť aj typ kočíkov?

Pretože dieťa sa vyvíja a rastie. V priebehu niekoľkých mesiacov je stále živšie a snaží sa spoznávať okolitý svet aj na základe vlastnej iniciatívy. Rodičia by nemali obmedzovať tento prirodzený cyklus dieťaťa a dopriať mu dostatok pohybu aj v kočíku. Veľmi dobre viete, že na spanie vždy neslúži a pokiaľ si dieťa chce občas pozorovať okolie v ktorom sa nachádza z kočíka, mali by ste mu to dopriať.

Čo tvrdia odborníci?

Na internetových diskusiách sa riešia rôzne diskusie o tom, ako a kedy by malo dieťa existovať bez kočíka. Podľa psychológov sa však odporúča nebrániť prirodzenému cyklu a venovať pozornosť signálom, ktoré váš potomok vysiela. Tiež tvrdia, že by sme im ich nemali zbytočne preťažovať  dlhou chôdzou. Na takéto vzdialenosti sa odporúča kočík, ktorý ich dovezie priamo do detského parku, kde nahromadenú energiu dokonale využijú. V opačnom prípade, keď je už dieťa staršie, môžete použiť odrážadlá, ktoré sú pre rodičov niekedy aj odmenou.

Vždy však dávajte pozor na to, či je dieťa naozaj schopné a pripravené na tento, viac menej už samostatný "krok," pretože tu sa musí zvážiť aj fakt, že nemá už vlastné operadlo a oporu chrbta.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom