Prvá ťažšia skúška pre rodičov aj bábätko: kolika

O bolestiach bruška novorodencov vie nejeden rodič svoje. Je to nepríjemný stav, ktorý trápi vaše dieťatko, a tým pádom aj vás samotných. Nie, že by to bolo niečo upokojujúce, ale tento problém trápi takmer viac ako 90 % mamičiek a ich detí zhruba do troch mesiacov veku. To znamená, že nemusíte zúfať, nie ste v tom celkom sami. Nikdy by ste to však nemali podceňovať a dobre sa na to všetko pripraviť.

 V niektorých prípadoch vie dokonca samotná prevencia tomuto problému predísť. Aký je postup a správne kroky? To si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Pomoc pre boľavé bruško
K základným príznakom, ktoré môžu naznačovať príchod dojčenskej koliky je plač dieťatka, ktoré svoje malé nožičky zviera k brušku. V podstate je to niečo podobné, ako keď prepadne ťažká bolesť brucha aj nás. My však s týmto stavom už skúsenosti máme a vieme si v prípade potreby pomôcť. Dieťa sa vo svojich prvých mesiacoch života nevie prejaviť inak, než samotným plačom, v prípade radosti smiechom. Aby ste mali každý jeden deň zaplnený práve tým druhým prejavom (smiechom), mali by ste mu pomôcť.

Ako sa zbaviť koliky?
Je to možné niekoľkými spôsobmi. V prvom rade by mala byť v pozore matka, pretože tá je v prvých dňoch života dieťaťa jeho najväčšou živiteľkou, a to práve vďaka kojeniu. Mlieko môže byť  ovplyvnené aj stravou matky. Odporúča sa vynechať potraviny, u ktorých sa predpokladá nadúvanie. Patria sem minerálne vody, čerstvé pečivo, samozrejme cibuľa, strukoviny a v niektorých prípadoch je to aj samotné mlieko. Kravské mlieko môže byť zdrojom vzniku nepríjemnej bolesti bruška dieťatka.

Tento problém sa definuje pojmom intolerancia laktózy. Táto látka (laktóza) je základným zdrojom každého mlieka. Pokiaľ sa v črevách dieťatka nedokáže dobre vstrebať, dochádza vplyvom prirodzených baktérií v tomto prostredí ku kvaseniu a produkcií plynu a následným tlakom, tie sú samozrejme príčinou bolesti, ktorá sužuje malinké bábätko.

Riešenie existuje
V podobe výživových doplnkov, ktoré dokážu nahradiť chýbajúce enzýmy, ktoré spôsobujú koliku a intoleranciu laktózy. Niekedy pomáha aj samotná technika kojenia, kedy dieťa nemá šancu prehĺtať zbytočne vzduch. Pomôžte dieťatku uľaviť si. Malé grgnutie vie niekedy naozaj dobre pomôcť. Existujú na to špeciálne polohy, húpanie, hudba, zaberajú aj neškodné kvapky a mierne teplý obklad na bruško. Vždy môžete zájsť aj k lekárovi a uistiť sa a možno vyskúšať aj menšiu diétu.

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: