streda, 08 marec 2017 09:53

Zdá sa vám, že bábätko na fotografii je poliate krémom na koláč? Je to len očný klam!

Napísal(a)

 Fotografia, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako celkom niečo iné, sa raketovou rýchlosťou šíri na internete.

Priznajme si. Novorodenec práve „vyliahnutý“ z matkiných ústrojov nevyzerá vôbec lákavo. Dcérka jednej našej čitateľky sa pri pohľade na svojho čerstvonarodeného súrodenca spýtala hrdého otecka: „To sú všetky bábätká také škaredé?“

Skutočnosť, že novorodenec nie je dokonalá bábika, môže byť pre niekoho prekvapujúca – najmä, keď filmy a televízie nás masírujú tým, že bábätko hneď vyzerá ako dvojmesačný valibuk. Ale jednoduchá fotografia, ktorá sa šíri internetom, poukazuje na to, že maz, ktoré má na sebe bábätko, má preňho zásadný význam.

Táto „poleva“ je v skutočnosti maz, biologická látka, ktorá má v skutočnosti množstvo výhod. Je to vernix, ktorý sa skladá z mnohých látok, no v prom rade je to zmes pokožky a vláskov z vnútromnaternicového vývinu. Niektorí novorodenci majú len veľmi máličko vernixu, pretože väčšina sa absorbovala do plodovej vody. Ale toto dieťatko na fotografii (odfotené nórskym pôrodným fotografom) je primerane obalený mazom.

Vernix zlepšuje zdravotný stav dieťatka, i keď to na prvý pohľad nevyzerá príliš lákavo. Vedci však zistili, že vernix je zároveň vôňou dieťatka a zároveň pomáha pozitívnej vzťahovej väzbe mamy a bábätka.

Svetová zdravotnícka organizácia (HO) neodporúča utierať vernix (ak je prítomný) ani kúpať jedinca aspoň 6 hodín po pôrode, s cieľom, aby sa maximalizovali výhody tejto ochrannej vrstvy. No ľudské telo je jednoducho úžasné! Všetko v ňom (aj to, čo ide mimo neho), má svoj význam!

Zdroj: redbookmag.com

 

Naposledy zmenené streda, 08 marec 2017 10:05


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Triky ako rýchlo pomôcť bábätku pri kolike

Triky ako rýchlo pomôcť bá…

Niekoľko hodinové plače bábätka vôbec neznejú ako ladné tóny upokojujúcej melódie. Čo nám tým bábätko...

Prev Next