Zdá sa vám, že bábätko na fotografii je poliate krémom na koláč? Je to len očný klam!

 Fotografia, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako celkom niečo iné, sa raketovou rýchlosťou šíri na internete.

Priznajme si. Novorodenec práve „vyliahnutý“ z matkiných ústrojov nevyzerá vôbec lákavo. Dcérka jednej našej čitateľky sa pri pohľade na svojho čerstvonarodeného súrodenca spýtala hrdého otecka: „To sú všetky bábätká také škaredé?“

Skutočnosť, že novorodenec nie je dokonalá bábika, môže byť pre niekoho prekvapujúca – najmä, keď filmy a televízie nás masírujú tým, že bábätko hneď vyzerá ako dvojmesačný valibuk. Ale jednoduchá fotografia, ktorá sa šíri internetom, poukazuje na to, že maz, ktoré má na sebe bábätko, má preňho zásadný význam.

Táto „poleva“ je v skutočnosti maz, biologická látka, ktorá má v skutočnosti množstvo výhod. Je to vernix, ktorý sa skladá z mnohých látok, no v prom rade je to zmes pokožky a vláskov z vnútromnaternicového vývinu. Niektorí novorodenci majú len veľmi máličko vernixu, pretože väčšina sa absorbovala do plodovej vody. Ale toto dieťatko na fotografii (odfotené nórskym pôrodným fotografom) je primerane obalený mazom.

Vernix zlepšuje zdravotný stav dieťatka, i keď to na prvý pohľad nevyzerá príliš lákavo. Vedci však zistili, že vernix je zároveň vôňou dieťatka a zároveň pomáha pozitívnej vzťahovej väzbe mamy a bábätka.

Svetová zdravotnícka organizácia (HO) neodporúča utierať vernix (ak je prítomný) ani kúpať jedinca aspoň 6 hodín po pôrode, s cieľom, aby sa maximalizovali výhody tejto ochrannej vrstvy. No ľudské telo je jednoducho úžasné! Všetko v ňom (aj to, čo ide mimo neho), má svoj význam!

Zdroj: redbookmag.com

 

Naposledy zmenené streda, 08 marec 2017 10:05

Zdieľajte článok

Autor

MichaelaNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.