Pôrodná asistentka – odborná starostlivosť v domácom prostredí

Ak ste sa narodili pred pádom režimu, možno aj vaša mama zažila, že k nej po pôrode prišla domov asistentka, aby ju naučila okúpať či nadojčiť bábätko. Časom však „terénne sestry“ z terénu zmizli a mladé ženy dostávajú rady v starostlivosti o dieťa, aj o seba samú, v pôrodniciach a u pediatrov. Napriek tomu, že sa o tom veľa nehovorí, povolanie pôrodnej asistentky u nás stále existuje. 

Pre tehotnú ženu zabezpečuje pôrodná asistentka psychofyzickú prípravu na pôrod, radí jej, učí ju cvičiť, správne dýchať, uvoľňovať a sťahovať svaly. Sleduje hodnoty krvného tlaku, pulzu a teploty, ozvy plodu, kontrakcie maternice. Na rozdiel od duly, ktorá je vnímaná skôr ako morálna podpora, pôrodná asistentka je schopná odviesť aj fyziologický pôrod - má k tomu totiž aj potrebné odborné vzdelanie (špecializačné štúdium alebo certifikačná príprava podľa § 11 ods. 1 nariadenia vlády SR č. 296/2010 Z. z.). Výkon praxe pôrodnej asistentky je spojený s povinnou registráciu v Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek.

Po pôrode učí mamičku kúpať novorodenca, sleduje zdravotný stav v období šestonedelia, po cisárskom reze robí preväzy, pri problémovom hojení ošetruje ranu, čistí ju. Pri zápaloch vonkajších rodidiel ošetruje pôrodná asistentka mamičku v domácom prostredí. Pri vážnejších problémoch samozrejme odporúča okamžité vyšetrenie u gynekológa.

Pôrodná asistencia si postupne získava svoje miesto medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, pretože presúva časť zdravotnej starostlivosti do prirodzenejšieho, domáceho prostredia. Poisťovňa Union je jediná zdravotná poisťovňa, ktorá uhrádza svojim poistenkám zdravotnú starostlivosť pod názvom pôrodná asistencia. V rámci prenatálnej aj postnatálnej starostlivosti má napríklad poisťovna UNION zazmluvnených 13 licencovaných pôrodných asistentiek v rôznych regiónoch Slovenska - zoznam pôrodných asistentiek, región, v ktorom ponúkajú svoje služby aj telefonický kontakt je uvedený na webovej stránke: https://www.union.sk/vyhody-porodna-asistencia

Služby pôrodnej asistentky v rámci prenatálnej  starostlivosti môže poistenka Union ZP využiť 5 x  v čase od 20 týždňa tehotenstva.  Po pôrode  alebo po operácii ženských pohlavných orgánov, je možné využiť túto službu 2 x počas obdobia šestonedelia, alebo v krátkom čase po operácii. Takto pomáhajú asistentky stovkám slovenských žien vo všetkých kútoch krajiny od Galanty po Humenné.  

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.