utorok, 16 december 2014 22:28

Dojčenie: problémy a riešenia

Napísal(a) parents.com

 V nasledujúcom článku vám predstavíme štyri najčastejšie problémy pri dojčení, a návrhy, ako ich odstrániť. Ak dojčíte, prečítajte si nasledujúci článok, a ak sa vám bude páčiť, nezabudnite ho zdieľať medzi priateľkami.

1. Unikajúce mlieko

Mnoho nových mamičky pozoruje výtok mlieka v tej či onej dobe - najmä na začiatku, keď sa ešte len začína produkovať mlieko. Aj keď netesniaca podprsenka je neškodná, mokré fľaky na tričku môžu byť trochu trápne.

Ako sa tomu vyhnúť: Snažte sa nevynechať kŕmenie, snažte sa nerobiť nečakane dlhé pauzy medzi kŕmením.

Čo robiť: Jednorazové vložky do podprsenky absorbujú vlhkosť a zabránia úniku mlieka cez tričko. Vyhnite sa vložkám s plastovou výplňou, ktoré môžu zapariť kožu a spôsobiť podráždenie bradaviek. 

 

2. Prekrvenie
Je normálne, že sú vaše prsia plné a ťažké počas niekoľkých prvých týždňov po pôrode, ale ak zistíte, že máte pocit nepohodlia aj po uplynutí tejto doby - konkrétne sú vaše prsia tvrdé a bolestivé - môže sa jednať o hromadenie mlieka. Príčinou je obvykle nedostatočné odstránenie mlieka. Napríklad vaše dieťa nemá hlad tak často ani dosť dlho, ako potrebujete, a vaše prsia sú preplnená mliekom.

Ako sa tomu vyhnúť: snažte sa kojiť často - osem až 12-krát denne s oboma prsiami, pokiaľ je to možné. Nevynechávajte kŕmenie, a naďalej dojčite svoje dieťa v noci aj počas dňa. Uistite sa, že vaše dieťa je v správnej polohe tak, aby sa vaše prsia vyprázdňovali.

Čo robiť: Ak máte prsia plné mlieka medzi kŕmeniami, skúste ho odsať, a to buď ručne, alebo pomocou odsávačky. Pomôže aj teplá sprcha alebo teplý obklad na prsia, čo povzbudí tok mlieka. Niektorí lekári odporúčajú používať teplý obklad pri dojčení a studený obklad medzi kŕmením. Ak sú vaše prsia naozaj plné mlieka, teplo môže zhoršiť tento stav (zvýšením prietoku krvi do tejto oblasti), takže zvážte radšej chladné obklady.

 

3. Prechod z fľaše na prsník

Deti, ktoré nemohli byť kojené (napr. boli v inkubátore a pod.) a boli zvyknuté na cumlík alebo fľašu v prvých týždňoch dojčenia, môže byť zmätené, keď sa ocitnú tvárou v tvár prsníka svojej matky. Výsledok: Dieťa nemusí byť schopné, aby sa nakŕmilo z prsníka, alebo ho úplne odmieta. To znamená, že sa vaše prsia nebudú môcť vyprázdniť, alebo sa v nich nevytvorí dostatok mlieka. 

Ako sa tomu vyhnúť: Nedávajte svojmu dieťaťu cumlík alebo fľašu, dokiaľ dieťa nebude zvyknuté na prsník  - obvykle najmenej tri až štyri týždne po pôrode.

Čo robiť:  V závislosti na tom, ako dlho vaše dieťa pilo z fľaše, môžu tieto problémy pretrvávať. Môžete kontaktovať laktačnú poradkyňu o radu. Ak si nie ste istá, či má dieťa dostatok mlieka z prsníka, sledujte plienky dieťaťa, či má pravidelnú a žlto sfarbenú stolicu.  

 

4. Prasknuté alebo podráždené bradavky
Nesprávna poloha vášho dieťaťa počas dojčenia je najčastejšou príčinou popraskaných či boľavých bradaviek. Keď je vaše dieťa v správnej polohe, bude vaša bradavky sa zadnej časti úst, v bezpečnej vzdialenosti od tlaku ďasien a jazyka.

Ako sa tomu vyhnúť: Uistite sa, že vaše dieťa má správnu techniku dojčenia. Ak máte pocit bolesti,, jemne odoberte dieťa z prsníka a nechajte ho prisať znova. Tiež umiestnite dieťa blízko pri prsníku ústami a nos sa "pozerá" do bradavky, aby bolo jednoduchšie sa pre neho správne prisať.

Čo robiť: Pri ošetrovaní boľavých prsníkov začnite s menej bolestivou stranou, pretože keď bude vaše dieťa hladné, bude pri kŕmení energicky hltať. Na konci kŕmenia je dobré natrieť bradavku čerstvým materským mliekom. Upokojí ju to, pretože materské mlieko má antibakteriálne vlastnosti, takže môže znížiť riziko infekcie. Ak budete mať aj naďalej bolesti, poraďte sa so svojím lekárom o používaní krému alebo vitamínu E na bradavky. Ten sa tiež pozrie na príznaky infekcie.

Zdroj: parents.comNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.