nedeľa, 09 november 2014 22:49

Vaše telo po narodení dieťaťa

Napísal(a)

Porodili ste nedávno dieťatko? Tieto štyri veci by ste mali vedieť o vašom tele po pôrode, aby sa dostalo do formy a vyzeralo rovnko ako predtým.

Bojíte sa, aké budete mať telo po pôrode? Porovnávate sa s modelkami a popovými hviedzami, ktoré už pár dní po pôrode ukazujú svoje štíhle telo? Nerobte to! Uvedomte si, že hviezdy majú svojich vlastných trénerov a kuchárov, ktorí im pomôžu zostať fit počas tehotenstva a neskôr rýchlo zoštíhlieť. Namiesto nereálnych očakávaní z časopisov choďte svojou vlastnou cestou. "Trvalo deväť mesiacov, kým vaše telo narástlo, aby dalo priestor vášmu dieťatku. Takže kľudne aj rok môže trvať, kým sa zase vráti do normálu," hovorí Anita Sadatová, gynekologička.

Potenie sa v posilňovni

Mnohé celebritné mamičky si dávajú pozor už počas tehotenstva, aby nepribrali a hodnoty ich hmotnosti sú takmer na hranici spodnej normy. Ihneď po pôrode začínajú zarezávať v posilňovni. "Jedna z mojich klientiek robí ráno kardio cvičenia a potom trénuje s činkami v popoludňajších hodinách," hovorí Andrea Orbecková, fitnes guru, ktorá pomáhala Heidi Klum dostať sa späť do formy.

Mamičky by však nemali po pôrode takto zaťažovať svoje telo. Až dva až tri týždne po vaginálnom pôrode bez komplikácií (alebo štyri - päť týždňov po cisárskom reze), môžu začať cvičiť ľahké cvičenia, maximálne po 30 minút, päť až šesť dní v týždni.

Vaše bruško po pôrode

Vzhľadom k tomu, že sa svaly a maternica v brušnej stene natiahli, aby vytvorili priestor pre vaše dieťa, vaše brucho bude aj po pôrode vyzerať tak, ako by ste boli počas prvého trimestra. Joga a Pilates môžu pomôcť, ale niektoré ženy budú mať aj tak na bruchu stále malý zvädnutý kúsok kože, ktorý jednoducho nezmizne. "Môžete robiť všetko, brušáky, posilňovacie cviky, drepy, a nezískate výsledky, ktoré hľadáte," hovorí Orbecková.

Sme si však istí, že dieťa v náručí má pre vás väčšiu cenu, ako ploché brucho...

Krásne prsia. Alebo nie?

Ak ste ako Jessica Simpson, ktorej počas tehotenstva narástlo bujné poprsie, určite sa budete tešiť. Vyššie hladiny estrogénu a progesterónu pripravia vaše telo na produkciu mlieka, a vaše prsné tkanivo napučí. Akonáhle prestanete dieťa dojčiť, vaše hormóny sa ustália a vaše prsia sa pravdepodobne vrátia do svojej normálnej veľkosti v priebehu niekoľkých mesiacov.

Nárast telesnej hmotnosti v priebehu tehotenstva však tiež môže pomôcť pri ich zväčšení. "Kilo navyše často končí v hrudníku," hovorí Orbecková. Dojčenie urýchľuje chudnutie u mnohých žien, nie je to však pravidlom. "Prolaktín, hormón potrebný pre produkciu mlieka, môže spomaliť váš metabolizmus," hovorí Dr. Sadat, "čo vysvetľuje, prečo mnohé pacientky nie sú schopné schudnúť posledné kilá, pokým neprestanú dojčiť."

Viac tekutín

Pamätáte si, aká bola Kim Kardashian zavalitá pred príchodom svojho dieťaťa? Takmer 75 percent tehotných žien máva opuchnuté nohy. Mamičky musia piť viac tekutín, pretože ich tkanivá sa rozširujú. Ak pijete málo, telo začne vodu zadržiavať. Ako dieťa rastie, gravitácia spôsobí, že nadbytočná kvapalina sa akumuluje v nohách a členkov.

Ale nemusíte hneď predávať svoju kolekciu topánok na eBay. Pravdepodobne do roka budete späť vo svojej pred-tehotenskej lodičke s prázdnou pätou.

Copyright © 2014 Meredith Corporation.1 komentár

  • Odkaz na komentáre nata pondelok, 25 júl 2016 11:17 Napísal(a) nata

    Ahojte, v tehotenstve aj po pôrode na opuchnuté nohy vynikajúco zaberá dotyková kyslíková infúzia. Cievy sa okysličia, opuch mizne a nohy sú ako páperko ľahučké :)

    Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom