utorok, 22 október 2013 21:33

Ako si urobiť samovyšetrenie prsníkov, video

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Dreamstime.com Dreamstime.com

Vaše prsia nepatria len do rúk manžela alebo partnera. Patria aj do vašich rúk: ak raz za mesiac približne v strede cyklu vykonáte samovyšetrenie prsníkov, ľahšie spoznáte zmeny, ktoré môžu viesť k rakovine prsníka. Najúčinnejšou zbraňou proti rakovine prsníka je totiž naďalej prevencia.

Vy sama svoje telo poznáte najlepšie. Aj preto platí, že prvé, hoci aj drobné zmeny na svojich prsiach, môžete odhaliť práve vy. Ako na to?

Krok prvý: Postavte sa pred zrkadlo. Obidve ruky pripažte a skúmajte, či nepozorujete zmeny tvaru prsníkov a ich okolia, či sa nevyskytujú niekde zdureniny alebo pokožka nie je ako pomarančová kôra, prípadne niektorá prsná bradavka nie je vtiahnutá dovnútra.

Krok druhý: Ramená zdvihnite a a pokračujte v pozorovaní tak, že sa pred zrkadlom pomaly otáčate sprava doľava a zľava doprava.

Krok tretí: Uchopte prsníky medzi dlane a najprv vodorovným, potom zvislým kĺzavým pohybom ich prehmatajte, či neucítite zatvrdnuté miesto alebo hrčku.

Krok štvrtý: Ľavé rameno spustite dolu, pravou rukou dookola prehmatajte ľavú prsnú bradavku vo vnútri dvorca, potom ju jemne stlačte, či z nej nepresakuje srvátkový alebo krvavý výtok. Vyšetrite aj pravý prsník.

Krok piaty: Ľahnite si na chrbát, podložte si pod hlavu vankúšik, pod ľavú lopatku si poskladajte uterák tak, aby ste mali prsník vo vyvýšenej polohe. Pravou rukou si prehmatejte prsník a jeho okolie. Vyšetrite aj pravý prsník.

Krok šiesty: Ľavý prsník si prehmatajte jemným hladiacim tlakom vnútornou stranou troch stredných prstov – nie ich končekmi! Začnite zvonka zospodu, pokračujte krúživými pohybmi dookola, vždy bližšie k prsnej bradavke. Toto urobte dvakrát. Raz majte ruku založenú pod hlavou a raz voľne pripaženú. Takisto vyšetrite aj pravý prsník.

Krok siedmy: Ľavú ruku si založte pod hlavu a pravou rukou podobnými pohybmi ako v predchádzajúcom prípade si prehmatajte podpazušie, či v ňom nie je hrčka. Takisto si vyšetrite aj pravé podpazušie.

Krok ôsmy: Ľavú ruku voľne predpažte. Pravou rukou si prehmatajte jamku nad kľúčnou kosťou. Takisto vyšetrite aj pravú stranu.

POZRITE SI VIDEO: Samovyšetrenie prsníkov

Čo povedať na záver? V prípade, ak na prsníku ucítite neobvyklú zdureninu, hrčku, výtok z bradavky, ak sa vám zdá, že prsník vyzerá inak ako obvykle, obráťte sa na svojho gynekológa. Ten vás tiež vyšetrí, prípadne vám doporučí mamografické alebo ultrazvukové vyšetrenie.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next