sobota, 14 november 2015 13:40

VIDEO: Kolonoskopické vyšetrenie čreva

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
VIDEO: Kolonoskopické vyšetrenie čreva video

Kolonoskopické vyšetrenie čreva slúži na vyšetrenie čreva na možné polypy, nádory, zápaly. Zákrok trvá asi 15 minút, pre niektorých ľudí je úplne bezbolestný, niektorí hovoria, že mali silné bolesti - je to individálne.

Na vyšetrenie hrubého čreva je potrebné sa pripraviť. Podľa stránky www.endomed.sk je potrebné, aby bolo hrubé črevo úplne vyprázdnené. Len tak je možné zabezpeči, aby sa vyšetrenie urobilo a vyhodnotilo bezchybne. Nami alebo praktickým lekárom si necháte predpísať prípravok X- prep, Picoprep alebo Fortrans ( použijete) a Mesocain gél ( donesiete na vyšetrenie)


5 dní pred vyšetrením: Vynechať preparáty železa, nesteroidné antireumatiká ( lieky obyčajne užívane na bolesti chrbtice, svalov a kĺbov, menštruačné bolesti) a potraviny bohaté na vlákninu.

Deň pred vyšetrením:

a, (príprava X-prep) Raňajky: tekuté, väčší príjem tekutín. Obed: čistý vývar z polievky, nepiť mlieko, ovocné šťavy. O 13:00 hod vypiť prípravok X-prep a zapiť veľkým pohárom vody alebo čaju. Nepiť mlieko ani ovocné šťavy. Od 13-tej hodiny pite každú hodinu veľký pohár vody alebo čaju- spolu aspoň 4 litre tekutín. Po 5-8 hodinách po požití dôjde k úplnému a bezpečenému vyprázdneniu čriev. ( Pre diabetikov: 1 fľaša X-prep obsahuje 4.16 sacharidových jednotiek).

b, (príprava Fortrans) Raňajky: tekuté, väčší príjem tekutín. Obed: čistý vývar z polievky, nepiť mlieko, ovocné šťavy. Okolo 13:00 hod si rozrobíte prípravok v pomere 1 vrecko na jeden liter čistej vody.,Takto urobený roztok celkovo 4 litre) vypiť postupne v priebehu pár hodín (osoby s hmotnosťou menej ako 50 kg užijú len 3 sáčky, t.j celkovo 3 litre pripraveného roztoku(). Nepiť mlieko ani ovocné šťavy. Po niekoľkých hodinách dôjde k úplnému a bezpečnému vyprázdneniu čriev.

c, (príprava Picoprep) Raňajky: tekuté, väčší príjem tekutín. Obed: čistý vývar z polievky, nepiť mlieko, ovocné šťavy. Okolo 13:00 hod si rozrobíte prípravok v pomere 1 vrecko v pohári vody , dôkladne rozmiešate. Vypijete a následne 2 hodiny pijete tekutiny podľa možností aspoň 2 litre. O 16- tej hodine postup zopakujete s druhým vreckom a obdobným množstvom tekutín Nepiť mlieko ani ovocné šťavy. V priebehu niekoľkých hodín dôjde k úplnému a bezpečnému vyprázdneniu čriev.

V deň vyšetrenia: neraňajkujte, pite, ak Vám lekár nepredpísal inak, približne do dvoch hodín pred vyšetrením 1-2 šálky čaju alebo vody. Lieky môžete užívať všetky, okrem železa a podľa poučenia lekára alebo sestry. Prosíme o dodržanie dátumu vyšetrenia, čas vyšetrenia je orientačný.  Mesocain gél je potrebné doniesť na vyšetrenie.

Dve hodiny pred vyšetrením môžete užiť nejaký liek proti bolesti - napr Novalgin, Algifen, Spasmomen etc. ( pozor nie zo skupiny nesteroidných antireumatík- kyselina acetylsalicylová- Anopyrin, deriváty kyseliny acetyloctovej- indometacin, deriváty kyseliny propiónovej- ibuprofén, kyseliny antranilovej a pyrazolónové deriváty- fenylbutazón a iné...

Media

Viac z tejto kategórie: Čo je CRP vyšetrenie »


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Soľ a bylinky v strave dojčiat a malých detí

Soľ a bylinky v strave dojči…

Dospelý človek má rád výrazne chute, rád experimentuje a dochucuje pokrmy. Najčastejšie gazdinky siahajú po soli...

Prev Next