pondelok, 29 jún 2015 15:09

Video: epidurálna analgézia

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Na tomto videu môžete vidieť pôrod  cisárskym rezom, na ukážke je v krátkom zábere vidieť aj ako sa robí epidurálna analgézia. Video ukážka je síce dlhšia, ale nie jemne spracovaná, nevidieť žiadne brutálne zábery. POZOR! Video je vhodné len pre osoby od 18 rokov!

Viac info o epidurálnej analgézii 

Epidurálna analgézia je jedna z najmodernejších metód používaných k zmierneniu pôrodných bolestí.  V Európe je priemerne 30 % pôrodov vedených v epidurálnej analgézii. Najrozšírenejšia je vo Švédsku, kde 50% žien využíva pri pôrode túto najefektívnejšiu metódu tlmenia pôrodnej bolesti. Na Slovensku bolo v roku 2012 vedených iba  v 9% pôrodov v epidurálnej analgézii. 

Čo je epidurálna analgézia?

 • Epidurálna analgézia je tlmenie pôrodných bolestí podaním malej dávky znecitlivujúcej látky a lieku proti bolesti (opiát) špeciálnou ihlou cez kožu do epidurálného priestoru v chrbticovom kanáli. Tým sa zmierni vnímanie pôrodných bolestí, a to miestnym pôsobením na prenos bolestivých podnetov z maternice, pričomcelkový stav rodičky a plodu sa neovplyvní
 • Vhodný okamih podania je pravidelná pôrodná činnosť a keď je bránka na krčku maternice otvorená na 3-4 cm. Vhodný čas na epidurálnu analgéziu určuje pôrodník. Výkon robí anestéziológ. Pri podávaní epidurálnej analgézie je nutná dobrá spolupráca rodičky s anestéziológom.


Spôsob podania epidurálnej analgézie
Po bežnej predpôrodnej príprave si sadnete na pôrodné lôžko. Anestéziologická sestra vám zmeria krvný tlak a tep a zavedie do žily kanylu (ihla z umelej hmoty) pre infúziu vhodného roztoku. Je to pre vašu bezpečnosť. Zavedenou ihlou je možno kedykoľvek a ihneď podať akýkoľvek liek. Sestra vám pomôže správnym spôsobom ohnúť chrbát, spustiť plecia a bradu skloniť čo najviac k hrudníku. Najlepšie miesto pre zavedenie epidurálnej ihly je druhý až tretí alebo tretí až štvrtý medzistavcový priestor v bedrovej oblasti chrbtice. Anestéziológ najprv ošetrí kožu dezinfekčným prostriedkom a okolie zakryje sterilnými rúškami. Aby pichnutie do epidurálneho priestoru nebolelo, znecitliví kožu a podkožie podaním anestetika veľmi tenkou ihlou. Potom zavedie do epidurálneho priestoru špeciálnu ihlu. Cez ihlu zavedie tenkú hadičku (epidurálny katéter), cez ktorú bude podávať potrebné lieky. Všetko sa deje za prísnych sterilných podmienok, ako na operačnej sále. Miesto vpichu sa následne prelepí a hadička sa prifixuje na kožu. Od tejto chvíle si môžete zvoliť akúkoľvek polohu, nie ste obmedzená v pohybe.

Pôsobenie epidurálnej analgézie

 • Po 15 - 20 minútach pocítite, že vás sťahy maternice bolia menej, takže budete cítiť len mierny tupý tlak. Úplné znecitlivenie nie je vhodné, pretože by spomalilo priebeh pôrodu. Pôrod nebude teda celkom bezbolestný, avšak omnoho menej bolestivý a znesiteľnejší
 • Jedna dávka anestetika v nízkej koncentrácii s liekom proti bolesti pôsobí asi 60-90 minút. Akonáhle začne účinok odoznievať, požiadate o ďalšiu dávku. Potom si môžete opäť zvoliť akúkoľvek polohu, ktorá bude pre vás pohodlná. S doprovodom môžete chodiť.


Prednosť tohto spôsobu tlmenia bolesti spočíva v tom, že nevyradí nutkavý pocit k tlačeniu pri vypudzovaní plodu, takže budete s nami môcť po celý čas, najviac však v dôležitej záverečnej fáze pôrodu, aktívne spolupracovať. Môže sa stať, že ku koncu pôrodu pocítite nutkavé tlaky, ktoré môžu byť až bolestivé. To však nie je na škodu, pretože tieto pocity vám umožnia aktívne spolupracovať a tým prirodzene ukončiť pôrod. Na ošetrenie hrádze treba niekedy pridať koncentrovanejší roztok anestetika. Pred prekladom na oddelenie šestonedelia Vám anestéziológ odstráni epidurálny katéter.

Výhody epidurálnej analgézie

 • Odstránením bolesti ako faktoru stresu zlepšuje metabolizmus matky a plodu
 • Dobre tlmí pôrodné bolesti a dieťaťu neškodí
 • Zvyšuje prietok krvi placentou, čím zlepšuje podmienky pre plod
 • Keď nastanú komplikácie, ktoré vyžadujú úplné znecitlivenie napr. cisársky rez z indikácie nepokračujúceho pôrodu, je možné tlmenie bolesti ľahko zmeniť na úplné znecitlivenie, ktoré nezaťaží rodičku celkovou anestéziou.


Pokiaľ je tehotenstvo komplikované chorobným stavom matky alebo dieťaťa, má epidurálna analgézia na stav rodičky, na priebeh pôrodu a na zdravie dieťaťa vyslovene priaznivý vplyv. Je to pri nasledovných ochoreniach matky:

 • Vysoký krvný tlak, epilepsia, cukrovka, očné ochorenia, závislosť na drogách a niektoré abnormality duševného stavu.
 • Pri predčasnom pôrode, viacpočetnej tehotnosti, pri nedostatočnej funkcii placenty, nedostatočne vyvinutom plode, pri polohe plodu koncom panvovým.
 • Medzi ďalšie situácie, kedy epidurálna analgézia priaznivo ovplyvňuje pôrod patrí programovaný pôrod, nepokračujúci pôrod a iné stavy, u ktorých možno očakávať nutnosť operačného výkonu.


Možné riziká epidurálnej analgézie
Napriek tomu, že epidurálnu analgéziu úspešne a často vykonávame, sme povinní oboznámiť vás s potenciálnymi, aj keď zriedkavými rizikami, ktoré sú s jej podaním spojené.

Z rôznych dôvodov môžu nastať niektoré z nasledovných komplikácií:

 • Závažné komplikácie ako je krvácanie do chrbticového kanála
 • Neurologické komplikácie alebo infekcie sú možné - sú však veľmi vzácne
 • Niektoré matky môžu po pôrode pociťovať bolesti v mieste vpichu epidurálnou ihlou (" tlak špendlikovej hlavičky"), táto bolesť je prechodná a ustúpi bez liečby počas niekoľkých dní
 • Epidurálna analgézia nezvyšuje výskyt bolestí chrbta spôsobených záťažou pohybového ústrojenstva počas tehotnosti.
 • Pri snahe nájsť správnu vrstvu medzi miechovými obalmi sa môže stať, že ihla nechcene prenikne tvrdou plenou. Táto komplikácia nie je nebezpečná a nemôže matku poškodiť. Na druhý deň sa však môžu objaviť bolesti hlavy.
 • Pokiaľ by Vás po epidurálnej analgézii rozbolela hlava a zátylok, oznámte to príslušnému lekárovi. Liečba je jednoduchá a úspešná.
 • Zlyhanie metódy môže nastať, ak vzhľadom na horšie anatomické pomery na chrbtici nemožno identifikovať epidurálny priestor alebo sa epidurálny katéter z tohto priestoru vysunie. V týchto prípadoch nedôjde k subjektívnemu pocitu úľavy bolestí.


Kedy nie je epidurálna analgézia vhodná?

 • Epidurálnu analgéziu nemožno vykonávať u osôb, ktoré majú alergiu na lokálne anestetiká
 • Ak je prítomný zápal kože v blízkosti očakávaného miesta vpichu
 • Pri poruche krvnej zrážanlivosti (upozornite lekára, pokiaľ trpíte častým podkožným krvácaním (modriny)
 • Pri degeneratívnych neurologických ochoreniach
 • Pri výrazných deformáciách chrbtice, ako aj pri nadmernej hmotnosti.


Dôležité informácie

 • Epidurálnu analgéziu pri pôrode možno vykonať len na žiadosť matky
 • Celý priebeh pôrodu sa odohráva pri úzkej spolupráci anestéziológa, pôrodníka a personálu pôrodnej sály, ktorí sledujú ozvy plodu, intenzitu a kvalitu sťahov maternice.

Zdroj: http://www.sanatoriumkoch.sk/sk/porodnictvo/epiduralna-analgezia-pri-porode/
Ďalšie informácie môžete dostať osobne pri konzultáciách s anestéziológičkou každý pondelok o 9:30 hod v priestoroch jedálne Gynekologicko-pôrodníckej nemocnice KOCH na Partizánskej ulici č. 27.

 

MediaNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.