VIDEO: pôrod s pomocou vákuum extraktora

Vákuová extrakcia patrí k vaginálnym pôrodníckym zákrokom, ktorý sa však v dnešnej dobe využíva len zriedkavo. Lekári sa v prípade problémov skôr rozhodnú pre cisársky rez, než pre vákuumextrakciu. Tá sa používa pre urýchlenie normálne začínajúceho pôrodu alebo na jeho ukončenie, ak sa náhle objavia problémy.

Podľa primar.sme.sk sa pri vákuovej extrakcii na ukazujúcu sa detskú hlavičku položí vákuumextraktor. Pomocou ručnej alebo elektrickej pumpy sa potom vyrobí tlak, ktorý vedie k tomu, že vákuumextraktor sa na hlavičku pevne prichytí. 

Tým vzniká takzvaný arteficiálny, t. zn. umelý nádor na hlave, ktorý však po pôrode v priebehu niekoľkých hodín opäť zmizne. Existujú vákuumextraktory s priemerom 3, 4 a 5 cm. Vždy by sa mal zvoliť čo najväčší priemer. Aj tu sa pred extrakciou dieťaťa musí pôrodník presvedčiť, čí nie sú prištiknuté mäkké časti tela matky, ako napr. bránka krčka maternice alebo pošva.

Ako vidieť z videa, lekár najprv upevní vákuum extraktor a vo vhodnej chvíli prikáže matke tlačiť. Najprv ide z matky stolica, potom pomocou exktraktora porodí pôrodník hlavičku, exktraktor odopne a pôrod dokončí.

Pri vákuovej extrakcii môžu mäkké časti tela matky vyvíjať v pôrodných cestách tlak na detskú hlavičku. Na rozdiel od toho, zadržiavajú pri extrakcii pomocou klieští tento tlak lyžice klieští. Vákuová extrakcia by sa mala robiť synchrónne s kontrakciami. Ak sa má vybrať medzi extrakciou kliešťami i vákuovou extrakciou, treba dať extrakcii kliešťami prednosť, lebo pôrod pomocou klieští si vyžaduje menej času (vyvinutie podtlaku trvá až 3 min.), pôrodník môže dieťa pevne uchopiť a sú možné korektúry otáčavého pohybu detskej hlavičky v pôrodných cestách.

Extrakcia pomocou klieští sa všeobecne považuje za spoľahlivejšiu metódu.

Media

Zdieľajte článok

Označené vNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: