pondelok, 13 máj 2013 10:51

Niekoľko diktátov naraz

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

Päť diktátov po ruke pre rýchle vyskúšanie vedomostí vášho dieťa. Vhodné pre 2. stupeň a stredné školy.

Diktát č...1

Sedeli sme skrčení za kríkmi a sledovali, čo sa robí okolo sýpky. Práve vtedy sa brána otvorila a vyšiel jeden z nich. Zdalo sa mi, že sa díva na nás, ale on išiel na roh sýpky a tam zostal stáť. Ustavične som sa díval na hodinky. Čas sa vliekol neuveriteľne pomaly. Hoci neprešlo ani pol hodiny, pripadalo mi to ako večnosť. Odrazu sa ozvalo silné vrčanie. Nepochybne to bol zvuk niekoľkých motoriek, ktoré sa rýchlo blížili smerom ku nám. Jazdci zastavili, vypli motory, odstavili motorky a podišli k bráne. V maskách, prilbách a čiernych kožených oblekoch vyzerali strašidelne. Podobalo sa to na inváziu mimozemšťanov.

Diktát č...2

Na vlas som priviazal bronzový háčik na sumčeky, navliekol naň chutnú dážďovku a vlas som zaťažil štyrmi veľkými olovenými brokmi. Podarilo sa mi hodiť vlas asi tridsať metrov, presne do najhlbšej časti tíšiny. Čakal som zo desať minút a potom prišiel ten elektrizujúci okamih. Návnada sa dvakrát pohla a vlasom prudko trhlo. Veľký sumček narazil na dážďovku. Vzápätí už zabral celou váhou a šnúra sa začala z navijaka rýchlo odvíjať. Palcom som ho spomaľoval. Keď som navijak potiahol dozadu, aby sa háčik zasekol, rybársky prút sa mi ohol takmer napoly a boj sa začal.

Diktát č...3

Medzi balvanmi čosi hlasno píska alebo ostro hvízda. To bruchaté svište vyliezli, aby sa vyhriali na slniečku. Vyliezli, posadali si na zadné labky a rozhliadajú sa. Akoby dakto kôpky sena presúšal: okrúhle, uhladené, so zlatožltým obojkom. Posedeli si, popozerali sa, oňuchali závany vetra a rozvalili sa bruškami na kamene. Teraz vyzerajú ani plyšové koberčeky rozprestreté na kameňoch. ,,Koberčeky" zívajú, žmúria, driemu. Nad pichľavým hlohom poletujú motýle. Na skalách sa zvonivo ozývajú brhlíky skalné. Vzdušné víry kmášu kriaky šípovej ruže a striasajú z nich žlté lupienky. A svišťom je všetko jedno - ani okom nežmurknú.

Diktát č...4

Tetrov je hôrna sliepočka. Ale taká bojazlivá, ostražitá a nedôverčivá. Zazrieť ju nie je jednoduché a poprizerať sa jej zblízka, to sa podarilo iba málokomu. No keď sedí na hniezde, vtedy môžeš stáť vedľa nej - ani sa nepohne! Schúli sa, zmeravie, ešte aj žmurkať prestane. Veľmi sa spolieha na svoje ochranné sfarbenie. A daktorá je taká dôverčivá, že jej môžeš dotknúť a pohladkať ju. No hoci je tetrov sliepočka, nie je domáca, ale hôrna. A môže sa tak vyľakať, že opustí svoje vajíčka. Potom to bude vaša vina, keď sa v hore nezjaví tucet prekrásnych hôrnych kuriatok.

Diktát č...5

Môžeš tisíckrát nazbierať kytičku lekien, vždy ti za hodinu celá zvädne. Ale nenatrhané lekná môžeš obdivovať celé leto. Zlaté lekno v ráme bielych voskových lupienkov si celý deň voľká medzi lístím na vode a natŕča sa slnku. Večer sa lupienky zatvárajú tak, ako sa biele prsty zvierajú do pästičky. A pästička s leknom uprostred sa pomaly vnára do vody. Spí až do rána pod vodou. Ale ráno sa kvieťa ako potápač zase vynára a roztvára sa. A znovu nastavuje slnku krčiažtek plný semienok. Z kvetov sa môžeme tešiť, kým dozrievajú semienka. Vtedy sa dajú podľa nich nastavovať aj hodinky. Lekná sa ráno roztvárajú vždy v tom istom čase. Ešte aj počasie vedia predpovedať. Keď má pršať, neroztvoria sa.

Zdroj: http://www.sjl.estranky.sk/clanky/diktaty.html

Naposledy zmenené piatok, 04 apríl 2014 16:46


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Mäsovo-zeleninové a ovocné príkrmy: Kedy pridať do jedálnička lepok?

Mäsovo-zeleninové a ovocné …

Bábätká rastú ako z vody a každý deň je plný nových zážitkov. Zatiaľ čo v prvých mesiacoch stačilo...

Prev Next