pondelok, 26 júl 2010 17:29

Diktát na prijímačky na SŠ, Gymnázium sv. Františka z Assisi

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)

Na prvý pohľad sa stredovek javí ako obdobie rýchleho ekonomického rastu. Európa sa po stáročiach nájazdov prudko rozvíjala. Poľnohospodárske výnosy rástli a obchody prekvitali vďaka predaju vlny, plátna a luxusného tovaru dovážaného zo vzdialených krajín najmä Angličanmi a Francúzmi.

Šľachta stavala prepychové sídla.
Blahobyt však sprevádzali hrozivé epidémie nevyliečiteľných chorôb. Populácia rástla a klimatické zmeny spôsobovali hladomory. Neschopnosť vládnucich vrstiev vyvolávala roľnícke povstania, akým bolo povstanie, ktoré otriaslo Anglickom a Nizozemskom na konci 14. storočia.
Slabí králi bojovali s mocnou šľachtou, poddaní sa búrili proti nespravodlivým zákonom. Stredovek bol tiež obdobím, keď sa v Európe začali formovať národy a jazyky. Súčasné mestá s ich chrámami, katedrálami, univerzitami a nemocnicami vznikali práve v tejto dobe. Týmto všetkým položil stredovek základy modernej Európy.

Zdroj: Gymnázium sv. Františka z Assisi

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:48


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.