nedeľa, 06 marec 2016 20:00

Diktáty na veľké a malé písmená

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
foto: sxc.hu foto: sxc.hu

Ja, otec a môj brat Jakub sme boli na výlete do Vysokých Tatier. Zobrali sme so sebou aj nášho psa Lajka. Doviezli sme sa do vlakovej stanice Štrba a odtiaľ do obce Štrbské Pleso. Prvý deň sme si spravili prechádzku okolo Štrbského plesa.

 Spali sme v hoteli Kriváň. Druhý deň sme zašli až na Chatu pod Rysmi, kde sme ostali na noc. Ráno sme vyšli na vrch Rysy. Videli sme niekoľko tatranských plies a mali sme pekné výhľady na mnoho tatranských štítov. Podľa mňa najzaujímavejší je Kriváň. Zazreli sme aj Gerlachovský štít, ktorý je najvyšší zo všetkých štítov Vysokých Tatier a zároveň najvyšší vrch Slovenska.

Diktát na veľké a malé písmená 2
Navštívili sme Bratislavu, hlavné mesto Slovenskej republiky. Boli sme na exkurzii v Slovenskej národnej galérie. V Bratislave sa nachádza aj budova Národnej rady Slovenskej republiky. Známou bratislavskou pamiatkou je aj Dom svätého Martina. Historické jadro tvorí mestská časť Staré Mesto. Neďaleko je veľký park Sad Janka Kráľa. Spoza Dunaja je pekný pohľad na Bratislavský hrad.

Diktát na veľké a malé písmená 3
 princezná Zlatovláska, Slovenské národné divadlo, Môj brat Robinson (dielo), môj brat Marek, Nízke Tatry, tatranské štíty, Lomnický štít, slovenské divadlá, Poliaci sú veľkí kresťania, štúrovci písali básne, Južná Amerika, severná Európa, Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Hviezdoslavovo námestie, Ulica Janka Kráľa, Tichá ulica, Ulica svornosti, Popradské pleso vysychá, stanica Štrbské Pleso, časopis Krásy Slovenska, bratislavské ulice, Štúrov brat, štúrovský pravopis, hviezdoslavovský verš, Hviezdoslavove eposy, Jánošíkov poklad, jánošíkovské povesti, planéta Jupiter, rieka Hron, Stredoslovák, Banskobystrický kraj, banskobystrické sídliská

Diktát na veľké a malé písmená 4
Na Slovensku žije veľká národnostná menšina Maďarov aj veľká etnická skupina Rómov. V Afrike väčšina obyvateľov sú vyznávači islamu, ktorí sa nazývajú moslimovia. Bratislavčan, Záhorák, ale aj Stredoslovák nerozumejú nárečiu na východnom Slovensku. Severné Írsko patrí do Veľkej Británie. Rodina Štúrovcov žila v Modre. Predstavitelia slovenského romantizmu sú štúrovci. Vtedy vychádzal časopis Slovenské pohľady. Neujala sa Bernolákova slovenčina, aj keď bernolákovský pravopis bol jednoduchý.

Diktát na veľké a malé písmená 5
Peter Veľký bol významným cárom Ruskej monarchie. Vianoce sú obľúbenejšie ako veľkonočné sviatky. Býval som na Ulici Janka Kráľa, no presťahoval som sa na Námestie sv. Alžbety. Podľa mníchov františkánov je pomenované Františkánske námestie. Chirurgické oddelenie Vojenskej nemocnice v Ružomberku. Kostol aj Mestský úrad v Nitre sídli na Námestí slobody. Potrebujem ísť na mestský úrad. Vystúpili sme na stanici Štrbské Pleso. Štrbské pleso bolo zamrznuté.

Diktát na veľké a malé písmená 6
Ľudovít Štúr uzákonil spisovnú slovenčinu na základe stredoslovenského nárečia, pretože bernolákovčina sa neujala. No Štúrovej slovenčine rozumeli nielen Stredoslováci, ale aj Záhoráci, Slováci zo severu a celé východné Slovensko. Severná Kórea je krajina východnej Ázie, kde vládnu komunisti. Boli sme na dovolenke pri priehrade Ružinná, kde sme sledovali kormorána čierneho a iné vodné vtáky. Nachádza sa to v obci Divín, v Lučeneckom okrese v Banskobystrickom kraji.

Diktát na veľké a malé písmená 7
Študujem ekonómiu na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bella. Moja sestra Dáška navštevuje ešte strednú školu. Bývam na Ulici mieru. Je tam veľmi čisto a pekne, no nie všetky bratislavské ulice sú také. Potrebujem niečo vybaviť na mestskom úrade. Známy Mestský úrad v Žiline sa nachádza na Námestí sv. Alžbety. Presťahovali ho z Hviezdoslavovho námestia. V obci Sklabinský Podzámok sa nachádza Sklabinský hrad. Obcou Bystrý Potok preteká rieka s názvom Bystrý potok.

Viac dobrých diktátov nájdete na: http://slovencina.eu/gramatika/diktaty/



Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Soľ a bylinky v strave dojčiat a malých detí

Soľ a bylinky v strave dojči…

Dospelý človek má rád výrazne chute, rád experimentuje a dochucuje pokrmy. Najčastejšie gazdinky siahajú po soli...

Prev Next