streda, 14 júl 2010 19:34

Veľkonočné vajíčka, kraslice, zdobenie vajíčok

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Vajce je symbol zrodu nového života, preto sa spája s veľkonočnými sviatkami, kedy sa prebúdza príroda a liahnu sa kuriatka, káčatká, húsatká, teda sa rodí nový žvot. Kraslica  - vyzdobená vaječná škrupina - je symbolom plodnosti a nového života.

 Na ich zdobenie sa používajú rôzne techniky. V nasledujúcom článku vám prinášame ukážky rôznych techník zdobenia, aké sa používajú na Slovensku. Ak sa vám tiež podarilo urobiť nejaké krásne kraslice, budeme radi, ak ich pridáte do svojej fotogalérie alebo pod článok, ako tip pre ostatných :-)

Zdobenie vyškrabkávaním:

Technika vyškrabkávania patrí k najčastejším technikám zdobenia kraslíc. Vyfúknuté vajce zafarbíte na požadovanú farbu (farbami na vajíčka, prírodnou farbou alebo  sprejom) a po zaschnutí ihlou alebo špendlíkom vyškrabkávame do vajíčka požadovaný vzor.

 

 

 

Zdobenie lepenou slamou:

Postup je spočiatku podobný ako pri technike vyškrabkávania. Vyfúknuté vajce namaľujeme požadovanou farbou. Po zaschnutí však vzor nevyškrabkávame, ale lepíme na vajíčko kúsky vyschnutej a vyrovnanej slamy podľa vlastnej fantázie.

 

 

 

 

Zdobenie drôtikom:

Technika vhodná pre šikovnejšie ruky, najlepšie pre tých, čo už majú s drôtikovaním skúsenosti. Začiatočníci by zrejme takýto náročný vzor nezvládli, snáď len jednoduché tvorenie očiek dookola vajíčka.

 

 

 

 

 

Zdobenie farbou alebo voskom:

 Príjemná, nenáročná technika aj pre úplných začiatočníkov. Vyfúknuté vajce zafarbite farbami na vajíčka alebo sprejom, nechajte uschnúť. Po uschnutí nanášajte vzor jemným štetcom (ak použijete napr. temperové farby), alebo ihlou, ak použijete horúci farebný vosk.

 

 

 

 

 Zdobenie háčkovaním:

Šikovným mamičkám určite nerobí problém vyrobiť pre vajíčko háčkovanú "taštičku" podľa vlastných predstáv. Šnúrku môžete ponechať dlhšiu, aby bolo vhodné hneď na zavesenie.

 

 

 

 

 

Zdobenie farebnými bavlnkami

Táto technika je vhodná aj pre úplných začiatkočníkov. Vajíčko netreba farbiť, stačí ho vyfúknuť a natrieť lepidlom (po častiach, vždy tak 5 cm široký pás dookola vajíčka). Na pás natretý lepidlom postupne lepíme dookola farebnú nitku (bavlnku), ktorá vytvorí pekný vzor. Bavlnku môžete kedykoľvek odstrihnúť a nalepiť ďalšiu, inej farby. Zvládnu aj deti!

 

 

 

 

 

 

Zdobenie dierkovaním:

Veľmi efektná technika, jedna z novších.. Vajíčko sa zdobí vŕtaním malých dierok podľa vzoru, najčastejšie malou jemnou vŕtačkou. Techník zdobenia kraslíc je ešte omnoho viac: deti môžu na farebné vajíčka lepiť samolepiace obrázky s veľkonočným vzorom, obľúbená je aj servítkovátechnika (na farebné vajíčko nalepíme vzor zo servítky, znovu prejdeme lepidlom, najlepšie Duvilaxom - vzor tak získa lesk a odolnosť).

 

 

 

Pozri aj retro veľkonočné vajíčka s ružičkami: http://rodicom.sk/tvorime/velkonocne-kreacie/1082-retro-velkonocne-vajicka-s-ruzickami

Ak máte aj vy svoju obľúbenú techniku, pošlite nám ju na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , radi ju budeme publikovať.

Použité foto: www.kysuce.sk, www.dobrenapady.info, www.biospotrebitel.sk, www.stoklasa.cz, www.slovaci.at, www.webareal.sk

Naposledy zmenené streda, 15 marec 2017 20:40

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.