sobota, 14 júl 2012 18:00

Veľkonoční plstení zajkovia

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Krásni zajačikovia, ktorými ozdobíte veľkonočný stôl. Potrebujeme: polystyrénové vajíčko, nespradenú ovčiu vlnu oranžovej a žltej farby (česanec), nožnice, horúcu vodu, mydlo, záclonu, ihlu, niť, lep.

Na polystyrénové vajíčko nanesieme lep a prilepíme kúsky nespradenej vlny. Vajíčko polepujeme vlnou tak, aby nebolo vidieť polystyrén.

Obalené vajíčko vložíme do záclony a namočíme do horúcej vody s mydlom. Povrch hladíme mokrými prstami i dlaňou a stále pridávame mydlo.

Plstenie potrebuje veľa vody a mydla. Vyhládzame v záclone až kým vlna navytvorí na vajíčku pevnú a súvislú vrstvu. Opláchneme v čistej vode, ktorú vytlačíme z vajíčka len tlakom. Necháme uschnúť.

Vlnu z česanca vyberáme - podľa možností - v tenkých pruhoch - a vytvárame oválny šúľanec. Vložíme do záclony, namočíme do horúcej (!) vody, potrieme mydlom a šúľame. Keď otvoríme záclonu a ovál nie je jednoliaty ( má v niektorých častiach trhliny) - preložíme ho tak, aby trhlinky boli navrchu, vložíme späť do záclony, opäť namočíme do horúcej vody a mydla a šúľame...

Nakoniec ovál šúľame v mokrých rukách a mydle - bez záclony - približne 10 - 15 minút, až kým nie je celkom pevný. Opláchneme ho v čistej vode, ktorú vytlačíme pevným stiskom a necháme uschnúť.

Na hlavičke vyšijeme krížikovým stehom oči, nos a ústa. Polystyrén si „predvŕtame“ aspoň špajdľou a dieliky spojíme nitkou - prešijeme ich..Podľa nákresu vystrihneme uši, labky, chvostík.  Uško na jednom konci zlepíme, aby vytvorilo  záhyb, ako vidíme na obrázku. Všetky dieliky - uši, labky, chvostík - prilepíme na telíčko.
Lepíme ich - najlepšie tavnou pištoľkou - ale nahradí ju aj obyčajný lep. Len musíme byť trpezliví, lebo dlhšie schne...

Zdroj a foto: Nápadník.sk.

Ďalšie dobré rady nájdete v časopise Nápadník, ktorý vychádza 6-krát ročne, a ktorý si môžete objednať tu: OBJEDNÁVKY

Naposledy zmenené streda, 24 október 2012 22:22


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.