piatok, 15 júl 2011 12:48

Kurz tvorby bábok, 1. časť: modelujeme hlavu

Napísal(a) Marionety.sk
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Najprv si dobre premyslite, akú bábku budete robiť. Nemusí to byť dvojník, aby vás neúspech hneď neodradil. Nemusí mať ani anatomickú tvár, vaša bábka bude patriť do rozprávky. Ja v tomto kurzte budem robiť dieťatko.

1. Pripravíme si polystyrénový hranol s rozmermi 12 x 12 x 15 cm. Na výšku nakreslíme čiernou fixkou tvár a krk.  Pílkou na drevo opílime  hlavné kontúry hlavy a krku.
2. Ostrým nožom orezávame dokola všetky hrany. Modelujeme nahrubo tvar hlavy.  Polystyrén sa najlepšie orezáva v detskej vaničke, pretože všetok ostane v nej a na našich rukách. Vyrezávame hlavu aj s krkom. Krk bude trochu užší.  Proporcie hlavy a tela nebudú zachované podľa skutočnosti. Takto je bábka milšia.
3. Brúsnym papierom stočeným do kornútku modelujeme jamky na oči, kútiky úst, bradu.  Teraz robíme bábku bez nosa a bez uší. Povrch tváre vyhladíme brúsnou stolárskou hubkou. Hubka dokáže zázraky na polystyréne, vie ho dokonale vyhladiť. Neustále kontrolujeme symetriu tváre a hlavné črty. Celá hlava musí byť okrúhla a tvár nesmie byť  plochá. Neustále sa riadime odstraňovaním opuchlín na tvári. Čím hlbšie kútiky úst, tým sa bábka viac usmieva.
4. Uši vybrúsime z polystyrénu zvlášť a prilepíme ich disperzným lepidlom /duvilax, Herkules, Mekol…/ Nos vymodelujeme z modelovacej hmoty Kera-plast a necháme ho vytvrdnúť. Keby bol z polystyrénu, bol by veľmi zranitelný. Keraplast použijeme ako tmel na prípadné diery, alebo nerovnosti. Spodnú stranu krku vybrúsime do oblúka,  aby krk dobre sadol na oblúkové plecia tela.

Teraz pomaly vstaneme, nič nechytáme, a ideme si ruky ofúkať, najlepšie von na dvor. Ak bývame v paneláku, poprosíme niekoho, aby zapol vysávač,  ruky si povysávame a vaničku vysypeme do smetia. Táto práca mi trvá 4 – 5 hodín.

Zdroj: Viki Gavaldová, Marionety.sk

Naposledy zmenené piatok, 30 jún 2017 12:55


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.