piatok, 15 júl 2011 12:11

Kurz tvorby bábok, 3. časť: tmelíme a robíme ručičky

Napísal(a) Marionety.sk
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Odhodlali ste sa začať s výrobou vlastnej bábky? Mnohé z vás píšete, že sa vám jej výroba zdá veľmi ťažká. Autorka kurzu Viki Gavaldová však hovorí: "Výroba bábky je ťažká len vtedy, keď si poviete, že idete vyrobiť dvojníka.

 Tvár určitej osoby sa totiž nedá urobiť bez skúseností. Ale tvár postavičky hodne štylizovanej, takej svojskej, zvládne každá trochu šikovná žienka."

V predchádzajúcej časti sme kašírovali hlavičku. A hoci možno máte po vysušení novinovej vrstvy radosť z hladkého povrchu, treba natrieť tvár jemným tmelom.

Jednoducho si ho vymiešame z hrudky modelovacej hmoty Keraplast, disperzného lepidla a kvapky vody. Musí mať hustotu palacinkového cesta.

Tvár a krk natrieme v dvoch vrstvách. Necháme uschnúť a po uschnutí nakoniec prebrúsime hubkou.

Z Keraplastu vymodelujeme ruky. Potrebujeme na to 2 stolárske kolíky hrúbky 6 mm. Z papiera si vyrobíme šablónku dlane s prstami, dlhú 5,5 cm a širokú 4 cm.

Z placky Keraplastu hrúbky 7 mm vyrežeme dve ruky. Medzery medzi prstami iba naznačíme vyhĺbeným jarčekom. Jarčeky vyhĺbime plieškom, alebo nožom.

Do dlane zatlačíme drevený kolík tak, aby polovička dĺžky bola vysunutá von z ruky. Zvlášť vymodelujeme palec a priložíme ho zvrchu na ruku. Palcom prekryjeme aj drevený kolík a popridávame hmotu do spondej časti ruky. Aby nám kolík v ruke dobre držal, natrieme ho pred  umiestnením do ruky lepidlom.

Hrany a všetky nerovnosti zahladíme silikónovým štetcom. Prsty trochu prihneme ku dlani.  Ak sa nám hmota láme, natrieme jej povrch vodou a zapracujeme štetcom. Nakoniec ihlou vypichneme dierku na priviazanie ovládacieho silonu. Dierka bude medzi palcom a ukazovákom – v brušku ukazováka. Rúčky necháme vysušiť 2 dni na vzduchu.

V prípade akýchkoľvek otázok sa pýtajte priamo autorky na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. . A nezabúdajte, ak sa pustíte do tvorby bábky aj vy, na konci vyberieme jednu z bábok a jej tvorcu odmeníme 2 knihami z vydavateľstva BESTSELER. Foto vašej bábky, ktorú vytvoríte, pošlite na redakcia@rodicom.sk.

Naposledy zmenené piatok, 30 jún 2017 12:56


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Triky ako rýchlo pomôcť bábätku pri kolike

Triky ako rýchlo pomôcť bá…

Niekoľko hodinové plače bábätka vôbec neznejú ako ladné tóny upokojujúcej melódie. Čo nám tým bábätko...

Prev Next