streda, 14 júl 2010 20:27

Kurz tvorby bábok, 5. časť: drevené telíčko

Napísal(a) Marionety.sk
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Po úspešnom dokončení hlavičky sa môžeme pustiť do výroby dreveného telíčka. Na jeho výrobu použijeme vysušené smrekové drevo. Ak chcete skúsiť bábku ručne vyrezať,  zvoľte si lipové drevo. Každý rezbár si najprv nareže pílou základné hranolčeky, z ktorých tvaruje časti tela.

 

Rozmery hranolčekov:  

telo:   8 x 14 x 5 cm

Stehno  4 x 7 x 4 cm

Lýtko   4 x 7 x 4 cm

Rameno  2,5 x 8 x 2,5 cm

Predlaktie  2,5 x 4 x 2,5 cm

Kolík do hlavy    10 cm, priemer 1,6 cm

 
   

Do hranolčekov najprv urobíme zárezy na vlepenie kože do kĺbov. Zárezy sú hlboké 2 cm a umiestnené v strede prierezu. Pre ohyb kolena a lokta odpílime šikmú plochu z hranolčeka až po zárez. Na prilepenie topánok, rúk a priskrutkovanie krku vyvŕtame diery.

Do lýtka vyvŕtame dieru s priemerom 8 mm, do predlaktia dieru 6 mm a do hornej časti tela dieru s priemerom 20 mm. K tejto diere vedieme ešte jednu zboku pod pazuchou, na prišróbovanie hlavy.

   

Kožu použijeme na lakte, kolená a plecia. Pred zlepením všetky súčiastky brúskou zaoblíme do anatomických tvarov.

Pre odvážnejších  - upneme si hranolček do dreveného zveráka, dlátkom  a kladivom ho opracujeme do požadovaného tvaru. Nie je potrebné, aby ste sa trápili s anatómiou, bábka bude celá oblečená a vaša rezbárska práca bude zahalená.

   Ak sme všetkým hranolčekom dali požadovaný tvar,  zlepíme kolená, lokty a plecia kúskami kože, hrúbky 1 mm. Všetky spoje zaistíme malými klinčekami, po 2 na každý spoj. Na bedrové kĺby si vyrobíme preglejkové súčiastky s rozmermi 2 x 5 cm.

Hornú časť zaoblíme a vyvŕtame dierku. Klincom, ktorý vedieme z boku tela, upevníme kĺb v záreze tak, aby sa voľne hýbal. Spodnú časť vlepíme do nohy, pričom kontrolujeme ohyb nohy smerom dopredu. Noha musí byť od tela vzdialená 3 – 5 mm.

   O topánočkách budeme hovoriť nabudúce. Ruky a topánky neprilepujeme pred oblečením bábky, mohli by nám pri obliekaní prekážať.  Možno sa vám zdá, že ramená má bábka veľmi krátke. Ak však priložíte dlane, siahajú presne do polovice stehna.

zdroj: Viki Gavaldová, www.marionety.sk

Naposledy zmenené nedeľa, 15 júl 2012 12:22


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom