streda, 14 júl 2010 19:44

Kurz tvorby bábok, 7. časť: vahadlo a bábka je hotová

Napísal(a) Marionety.sk
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Posledná časť kurzu tvorby bábok je tu! Stačí vyrobiť vahadlo a bábka je hotová. Vahadlo je vyrobené zo smrekového dreva v tvare vtáčika, dlhé 21 cm. Celé je zaoblené, nemá žiadnu hranu, aby sa príjemne držalo v ruke. V prednej časti je priečne vsadená palička, dlhá 19 cm.

Vyskúšala som veľa typov vahadiel, toto sa mi osvedčilo ako najprirodzenejší ovládač pohybov.  Pri výrobe hlavy sme umiestnili očko na lanko, ktoré viedlo z jednej strany hlavy na druhú. Zatočením tohoto očka do stredu vahadla pripevníme k vahadlu celú bábku. Teraz zatočíme do koncov paličky a na zadný koniec ešte tri očká a do prednej časti otvorený háčik.

Do chrbátiku bábky, 1 cm nad pásom,  zatlčieme klinček a priviažeme k nemu lanko, ktoré prepichneme cez všetky šaty a druhý koniec  priviažeme do zadného očka vahadla.
Do kolien bábky zatlčieme klinčeky a priviažeme k nim lanká, ktoré tak isto prepichneme cez šaty a každé priviažeme ku koncom paličky. Kráčanie bábky zabezpečí vychyľovanie  paličky hore dolu.


Do dierok v rukách priviažeme lanko tak, že jeden koniec lanka do jednej ruky, prevedieme lanko cez háčik na vahadle a druhý koniec lanka priviažeme k druhej ruke. Pri pohybovaní  rukami  ho možme vybrať z háčika a urobiť široké gestá bábky.

Celá bábka je priviazaná, nám neostáva nič iné, iba postaviť veľké zrkadlo na zem a učiť bábku hýbať sa. V zrkadle je lepšie vidieť, ako  sa bábka pohybuje.


Odložiť bábku je najlepšie tak, aby bola zavesená. Nesmieme ju položiť, alebo pretočiť vahadlo. Nitky sa zamotajú a rozmotať sa dajú iba pretáčaním bábky. V najhoršom prípade odviažeme zopár nití a znovu ich priviažeme.

Napriek všetkému ťažkému, ktoré ste pri výrobe absolvovali, bábka prinesie veľa radosti. Možno prvá postava nebude mať všetko naj, ale učíme sa stále a skúsenosti nás nesmierne obohacujú.

Prajem všetkým veľa tvorivej radosti.

Viki Gavaldová, www.marionety.sk

p.s. Našli sa mamičky, ktoré vyskúšali vyrobiť si vlastnú bábku? Áno? Pošlite nám mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.  foto vami vyrobenej bábky a my vás odmeníme knihou z vydavateľstva BESTSELER.  

Naposledy zmenené piatok, 30 jún 2017 12:57


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next