utorok, 08 september 2020 12:45

Ako zlepšiť pamäť a sústredenie detí pri učení

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Esenciálne oleje vraj pomáhajú zlepšiť pamäť a sústredenie detí pri učení. Esenciálne oleje vraj pomáhajú zlepšiť pamäť a sústredenie detí pri učení. Zdroj foto: pexels.com

Prázdniny sú za na nami a ranný budíček sa od pondelka do piatku strieda s tým školským. Je tu znova kolotoč povinností a my hľadáme alternatívy, s ktorými by mohol byť návrat do školských lavíc pre malé mozgové závity o čosi jednoduchší. Začíname esenciálnymi olejmi.

Starí Rimania a Gréci si vraj zaplietali do vlasov rozmarín, aby povzbudili svoju pamäť počas štúdia. Určite vedeli prečo to robia. Výskum v súčasnosti potvrdil, že rozmarín zlepšuje pamäť aj sústredenie, navyše zaháňa únavu aj pocit napätia. Univerzita v Japonsku zase robila pokusy s rozptyľovaním esenciálnych olejov v kancelárii. Keď rozptyľovali citrón, urobili o 54% menej chýb! Keď sa esenciálne oleje rozptyľovali počas štúdia a potom znova počas skúšania, výsledky testov sa zlepšili až o 50%. Neuveriteľné. O polovicu lepšie výsledky, tak to je už pekný a nezanedbateľný podiel. Až nás to prinútilo pátrať vo sfére aktuálne veľmi populárnej esenciálnej pomoci ďalej. 

Ako to vlastne funguje a prečo?
„S každým vdýchnutím esenciálneho oleja, posielajú čuchové nervy v nozdrách odkazy do mozgu. Potom sa v mozgu uvoľňujú transmitery – každý s rôznymi účinkami na telo, ako napríklad pomoc s pamäťou, úľava od stresu a zvýšenie energie,“ začína rozprávať jedna z najvýraznejších aromaterapeutických poradkýň na Slovensku, Martina Valníčková, ktorá si pred rokmi vzala pod svoje krídla slovenský obchod s esenciálnymi olejmi dōTERRA. Nevybrali sme ju pre tento článok úplne náhodne. Rôzne zahraničné publikácie a rôzni experti na aromaterapiu označujú kvalitu esenciálnych olejov terapeutickej triedy od dōTERRy ako nekonfliktnú a výnimočnú. Podobné hodnotenia a veľmi príjemné skúsenosti prináša tiež slovenská značka silíc, esenciálnych olejov HANUS. No nakoľko vnímame extrémny celosvetový boom okolo značky dōTERRA, a to aj napriek vyšším cenám za tieto produkty, rozhodli sme sa ju taktiež vyskúšať na vlastnej koži.

Začíname s vybalansovaním seba a hlavne našich detí
Začiatok školského roka, noví učitelia, noví kamaráti. Deti môžu mať ťažkosti s koncentráciou a nastavením potrebnej pohody. Naštartovať by ju podľa Valníčkovej mala zmes stromovej, teplej vôni, uzemňujúcej zmesi olejov kadidla, smreka, vratiča, modrého harmančeku a osmantusu s názvom Balance. „Keď si trochu privstanete a dáte do difuzéra túto zmes predtým ako sa ráno vaše dieťa pripravuje do školy, prípadne mu ju nanesiete na spánky, chodidlá, či  zátylok, do nového školského dňa vykročí pripravené a s radosťou,“ radí z vlastnej skúsenosti Martina, ktorá je zároveň aj matkou piatich detí.

Hľadáme pokoj pre žalúdok na vode a nervy vo vypätí
Stres je vo všeobecnosti jedným z hlavných prispievateľov vzniku ochorení. Niekde som čítala, že sa odhaduje, že viac ako 90% všetkých návštev u lekára a teda chorobných nepríjemností je zapríčinených práve stresom. Ak je to pravda, ktovie, mali by sme s tým niečo robiť. Deti vraj nemusia pociťovať tento stav tak ťažko ako dospelí, no na druhej strane aj oni mávajú rôzne nepríjemné obavy, napríklad z toho ako dopadne písomka, či dokážu obhájiť školský projekt, ako si získajú kamarátov, či naplnia očakávania rodičov, a tak ďalej. Na uvoľnenie týchto pocitov nám odporúča Valníčková zmes olejov s názvom Serenity.
„Serenity je zmes zložená z esenciálnych olejov levanduľa, sladká majoránka, harmanček rímsky, ylang ylang, santalové drevo a vanilka, ktoré upokojujú a pomôžu uvoľniť sa a relaxovať. Keď ju večer nanesiete deťom na chodidlá, alebo kvapnete 2-3 kvapky do vane, podporíte tak výdatný spánok a upokojíte myseľ,“ dodáva žena, ktorá vďaka práci s čistými prírodnými olejmi našla tiež svoju vlastnú esenciu a náplň svojho života.

Prechádzame na pamäť a sústredenie
Schopnosť učiť sa a zapamätať si ovplyvňujte známky dieťaťa a či chceme alebo nie, predurčuje jeho budúcnosť. Zmes esenciálnych olejov pomaranč, citrón, grep, mandarínka, bergamot a vanilka s názvom Citrus Bliss, či esenciálny olej mäta vraj majú schopnosť oživiť myseľ, občerstviť zmysly a zlepšiť program v pamäti. „Difúzujte tieto oleje počas učenia a zlepšíte schopnosť dieťaťa sústrediť sa a mať jasnú myseľ. Zmiešajte citrón, mätu, rozmarín po 2 kvapkách z každého oleja a dolejte frakcionovaným kokosovým olejom do 5 ml fľaštičky. Dieťa si v škole bude môcť zmes natrieť na zátylok vždy, keď si bude potrebovať spomenúť, čo sa naučilo. Funguje to ako keď vám vôňa škorice pripomína Vianoce, alebo čerstvo upečený koláč leto strávené u starých rodičov.  Je to jednoduché, emocionálna spomienka na danú vôňu pomáha vybaviť si potrebné informácie,“ rozpráva Martina Valníčková.

Dobrý spánok je základ pre zdravie i pre krásu
Asi najväčšou nočnou morou rodičov je dostať deti do postele včas, aby ráno nevstávali unavené a mrzuté, ale naopak odpočinuté a svieže. Aj v tomto prípadne ponúka aromaterapia pomocnú ruku. „Rozptyľujte v miestnosti 1 hodinu pred spánkom levanduľu, prípadne ju kvapnite na vankúš, natrite na chrbticu, alebo spodok chodidiel mini masážou. Môžete pridať aj niekoľko kvapiek do kúpeľa. Deti sa upokoja, dostanú po pohody a zaspia oveľa rýchlejšie,“ odporúča Valníčková.

Podpora pre imunitu od prírody  
Školská dochádzka so sebou prináša aj kolotoč kašlíka, soplíka a OČR. Na frak dostávajú nielen zlenivené mozgové závity, ale aj krehká imunita. Ustáť tento nápor možno opäť vďaka prírode. Len nedávno sme informovali o výskume Lekárskej fakulty UK v Bratislave a Pediatrického centra JuvenaliaA s.r.o. z Dunajskej Stredy., ktorý dokázal ako veľmi je nápomocné pravidelné užívanie probiotík s vitamínom C. (Celý článok si môžete prečítať TU.), no príjemným a taktiež čistým prírodným doplnkom pre zlepšenie pohody a zdravia môžu byť vraj opäť esenciálne oleje.
„Rozprášte esenciálne oleje čajovníka alebo citrónu do miestnosti, aby ste eliminovali patogény zo vzduchu. Rozrieďte, a vyčistite kľučky, telefóny a stoly zmesou On Guard.  Denne si nanášajte na chodidlá levanduľu alebo zmes Balance na podporu všeobecnej pohody. Užívajte jedlé oleje pomaranč, citrón, peppermint v kapsule alebo vo vode, naštartujete nimi imunitu,“ garantuje naša aromaterapeutická poradkyňa na záver.

 

Tip na domáce laboratórium: namiešajte si svoje zmesi olejov na difúzovanie pre školákov.

Sprej na štúdium: 2 kvapky rozmarínu, 3 kvapky divokého pomaranča, 2 kvapky mäty, voda  20 ml. Rozptyľujte počas písania domácich úloh.

Vstávanie do školy: 4 kvapky grapefruitu, 2 kvapky ylang ylang, 1 kvapka eukalyptu.

Sprej pre lepší spánok: 5 kvapiek Serenity, 1 kvapka divokého pomaranča.

Povzbudzujúca zmes pre popoludňajšie nakopnutie: 3 kvapky fenikla, 4 kvapky citrónu, 3 kvapky majoránky.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next