streda, 07 jún 2017 10:33

Ako si uchrániť súkromie na internete Doporučený

Napísal(a) Zuna
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
pixabay pixabay pixabay

Všetko je na webe. No ako zabrániť, aby do nášho súkromia nestrkali nos tí, ktorých tam nechceme? Máme pre vás 6 tipov, ktoré sme sa rozhodli sami vyskúšať!

 K tomuto článku ma inšpiroval ranný zážitok. Chcela som si vychutnať raňajšiu šálku kávy, keď som zrazu zbadala, že mi došla moja obľúbená značka. Tak prečo nevyskúšať nejakú inú? Na internete som si našla obchodík s kávou, našla to, čo ma zaujalo a potvrdila objednávku. Klasika, však? Ale hádajte, aké bannerové reklamy mi vyskakujú zo všetkých kútov virtuálneho priestoru? Samozrejme, ponuky na kávičku. Už sa bojím otvoriť chladničku, aby som na ne opäť nenaďabila. Čo koho do toho, akú kávu pijem, však wink

Preto som sa rozhodla trošku zamerať na bezpečnosť. Ak si chcete uchrániť svoj virtuálny piesoček, skúste sa držať nasledujúcich rád:

1. Vymažte si Cookies súbory zo svojho prehliadača

Síce ide o malý textový súbor, ale  ten zabezpečuje istú dôvernosť. Aj podľa neho si systém presne pamätá, na čo ste klikali. 

2. Odhláste sa zo svojho konta

Nestačí len zaklapnúť či uspať počítač. Ak ostanete prihlásení napríklad aj na Facebooku, nepovolaní sa ľahšie dostanú k dôverným informáciám.

3. Nepoužívajte pripojenie na rôzne aplikácie z toho istého konta

Aj vy sa cez Facebook pripájate na rôzne iné aplikácie? Áno, je to jednoduché. Systém nás raz-dva prepojí s Gmailom či účtom na Facebooku. Sme leniví a nechce sa nám vymýšľať nové prihlasovacie údaje. No aj na toto môže naše súkromie škaredo doplatiť. 

4. Zmeňte si nastavenie v telefóne

A pozorne čítajte všetko, čo vám systém ponúka. Vedeli ste, že je ľahšie vystopovať súkromné informácie, ktoré zverejňujte, cez telefón? Je to jednoduchšie, ako cez tablet. Dajte pozor, aby vám systém neponúkol cielenú reklamu. Tá vie o vás (takmer) všetko. Stačí si spomenúť na môj príklad s kávičkou. 

5. Obmedzte množstvo osobných informácií, ktoré zverejňujete

Vedzte, že všetko, dokonca aj informácie, ktoré ste si vymazali zo sociálnych sietí, predsa tam len niekde ostanú. Čo raz vložíte do systému, už sa viac nedá vrátiť späť. 

6. Skontroluje si nastavenie súkromia

Našťastie všetky populárne stránky ako Facebook a Google ponúkajú kontrolu nastavenia súkromia. Stojí za to hodiť na ne očkom. Kontrola naozaj nikdy nie je na škodu, však?

 

 

Naposledy zmenené piatok, 09 jún 2017 08:37


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next