streda, 30 október 2013 21:54

Tip na výlet: splavovanie Malého Dunaja

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: Pozicovnazilina.sk Foto: Pozicovnazilina.sk

Aj dnešný piatok vám prinášame tip na výlet: tentokrát sme si zobrali na mušku splav Malého Dunaja. Je to pomalá a mierna rieka meandrujúca nížinnou krajinou. Z vodáckeho hľadiska je to rieka obtiažnosti ZW C, čo znamená ľahká, vhodná aj pre začiatočníkov a rodiny s deťmi.

Malý Dunaj je vnútrozemským ramenom najväčšieho európskeho veľtoku - Dunaja. Od veľkého Dunaja sa oddeľuje v Bratislave za stavidlami pri Slovnafte. Pri Kollárove sa vlieva do Váhu a spoločne s ním sa vracia do veľkého Dunaja pri Komárne. Rieka tečie na niektorých úsekoch rýchlejšie, na iných úsekoch vytvára tzv. oleje za ktorými nasledujú hate a obligátne prenášanie lodí.

Čaro Malého Dunaja vytvára okolie rieky: nádherné lužné lesy, drevené vodné mlyny, prírodné táboriská, vodácke krčmy so studeným čapovaným pivom a pečenými rybami, ranče na ktorých si môžete zajazdiť na koňoch, partie vodákov ktorých stretávate na svojej vodnej púti.

Úseky
Bratislava - Vlky  
Vlky - Jelka  
Jelka - Blahová  
Blahová - Jahodná  
Jahodná - Topoľníky  
Topoľníky - Kollárovo  
Kollárovo - Komárno  

Ak nemáte vlastné kanoe, kajak alebo pramicu, môžete si ich jednoducho požičať, a to aj online nawww.pozicovnalodi.sk , alebo priamo na mieste v pozicovni U Matisa, ktorú nájdete za Novým životom - Eliášovcami smerom na Jelku. Po slave pre vás aj kajak prídu na miesto, ktoré si určíte. Ak chcete deťom dopriať aj zážitok zo stanovania, U Matisa nájdete aj krásne veľké típí, ktoré si môžete na noc prenajať. 

Vodácka základňa je otvorená od pondelka do nedele od 8.00 hod do 22.00 hod. U Matisa je novootvorený areál na rkm 105,85. Nájdete tu Táborisko, možnosť prespať v indiánskych Teepee, wc, umyvárky, sprchy, vodácky bufet, čapované pivo, kofola, teplé jedlá, vodácke špeciality. ákladňa požičovne lodí a vodáckeho výstroja, výdaj a príjem vodáckeho vybavenia, možnosť zapožičania rôznych typov lodí.

Pre deti bude od 14. augusta u Matisa pripravený aj letný tábor so splavom.

Zdroj a fotowww.pozicovnalodi.skwww.umatisa.skNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.