streda, 30 október 2013 21:40

Smolenický zámok a jaskyňa Driny

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: Smolenice.com a Foto: Smolenice.com a

Ak ste zo západoslovenského kraja, ponúkame vám ako tip na celodenný výlet do jaskyne Driny a Smolenického zámku. Obidve "atrakcie" sa nachádzajú neďaleko seba - hrad si môžete naplánovať doobeda, jaskyňu na schladenie poobede. Je sa na čo pozerať.

Smolenický zámok sa nachádza nad obcou Smolenice na východnom úpätí Malých Karpát, 60 km severovýchodne od Bratislavy. Terajší Smolenický zámok sa začal budovať na začiatku 20. storočia majiteľ smolenického a dobrovodského panstva gróf Jozef Pálffy starší. Hrad je veľmi pekný, vyzerá naozaj ako z rozprávky. V súčasnosti však slúži ako kongresové centrum Slovenskej akadémie vied, pre verejnosť je však otvorený v letných mesiacoch júl a august.

Konajú sa na ňom aj niektoré atrakcie: každoročne pri príležitosti MDD sa koná v lesoparku pod Smolenickým zámkom "Cesta rozprávkovým lesom". Deti môžu stretnúť víly, vodníka, ježibabu, Snehulienku a sedem trpazlíkov i iné rozprávkové bytosti. Na nádvorí Smolenického zámku sa stretnú s Kráľom a Kráľovnou.

Zámok môžete navštíviť aj koncom augusta, kedy sa tu konajú národopisné slávnosti. Podujatie býva rozdelené do troch častí: jarmok s ľudovo-umeleckým zameraním , folklórne podujatie a zámocký koncert.

Aj okolie poskytuje veľa možnosťí na pešie výlety či cykloturistiku, dokonca aj zber húb. Pešie túry sa dajú absolvovať po značkovaných chodníkoch v rámci 1-4 hod. Najvhodnejšie východzie miesta pre pešiu turistiku je rázcestie pod hradom, začiatok značkovaných chodníkov pred Obecným úradom v obci, alebo od železničnej stanice. Cykloturistika má ideálne podmienky v tomto okolí. V blízkosti vedie Malokarpatská magistrála, ktorá sa vinie pod úpätím Malých Karpát ( najbližšie časti sú z Plaveckého Petra cez Bukovú do Trstína), ale v okolí zámku sú vyznačené aj kratšie cyklocesty. Na zámku sa dajú bicykle zapožičať.

Zapožičanie:
- bicyklov 1,66 eur /50Sk / hod.
- sánky 0,33 eur /10Sk / hod.
- biliard 1,00 eur /30Sk / hod.
- ping-pong

Prehliadka zámku s výkladom (len počas letných prázdnin):
1,50 eur /dospelí
0,70 eur /deti
0,70 eur /ostatní/dochodcovia
Ubytovať sa môžete aj priamo na zámku, ubytovanie nie je finančne náročné.

Jaskyňa Driny
Keď už navštívite Smolenice, pozrite si aj jaskyňu Driny - jedinú pre verejnosť otvorenú jaskyňu v Západoslovenskom kraji. V lete sú pravidelné vstupy o 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 a 17:00 hodine. K jaskyni musíte ísť miernym stúpaním asi polhodinu peši (pre nás netrénovaných to veru v horúčave bola fuška), preto na to myslite a nenechajte si vstup na poslednú chvíľu.
Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a jednou z hlavných turistických atrakcií Malých Karpát. V porovnaní s našimi ostatnými sprístupnenými jaskyňami, v ktorých zväčša prevládajú mohutnejšie podzemné priestory, predstavuje sústavu užších puklinových chodieb, avšak s čarokrásnou kvapľovou výzdobou.

Vstupné (leto 2009), je 5 eur dospelí, 4 eurá študenti, 2,50 eur deti od 6 do 12 rokov, 30 eur mimoriadny vstup mimo pravidelných vstupov.

HODNOTENIE:
Prekrásne prostredie, nádherná príroda a ešte krajší zámok. V lete výborne padne chladná jaskyňa. Vrelo odporúčame. Smolenice sa nachádzajú v smere z Trnavy na Senicu. Je to približne 18 km od Trnavy. Prajeme všetkým mnoho pekných zážitkov.

Tip na výlet nám zaslala Františka Galbavá z Trebatíc, ktorú týmto odmeňujeme výhernou knižkou Ukážem ti Slovensko s kupónmi na zľavu v hodnote 600 eur.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.