utorok, 09 júl 2013 20:45

Výlet do Rakúska: Mostviertel

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Mostviertel: Nežný aj divoký.. Mostviertel, časť Dolného Rakúska má 2 tváre – nežnú pre svoje nízke vlnité kpce na juh od Dunaja, a divoko romantickú v hlbokých horách okolo vrchov Ötscher, Hochkar, Dürrenstein, Gippel a Göller.

Mostviertel je časť Dolného Rakúska plná lákadiel. Lákavý je rozdiel medzi jemným zvlneným krajom na juh od Dunaja a divoko romantickým svetom hôr. Hlavné mesto Dolného Rakúska St. Pölten očarí barokom, Art Nouveau a modernou architektúrou. Pôžitkárov rozmaznáva Mostviertel hruškovými muštami, elegantnými vínami, špecialitymi z divokých plodov aj tradičným mostviertelským syrom, tzv. Schofkas. Národné parky, vodopády, pralesy, divoké Alpy, rokliny, tri prírodné parky, kde živo cítiť dejiny kováčov, uhliarov a zvážačov dreva, ale aj pútnické cesty ako známa Via Sacra vedúca do Mariazellu. To všetko tu čaká na výletníkov

Mierny Mostviertel
Jemne zvlnená krajina južne od Dunaja je domovom muštových barónov, vinárov a výrobcov kvalitných ovocných destilátov. V miernej klíme pozdĺže 200 kilometrovej muštovej cesty sa pestuje viac ako 30 druhov hruškových stromov. Miestni obvytelia z nich vyrábajú mušty, pričom mnohé z nich sú sortovo úplne čisté. Je to európska rarita, pretože vo väčšine iných muštových oblastí sa pije najmä jablkový mušt. Tým sa však výpočet ovocných rarít v lokalite nekončí. Špeciality sa tu produkujú aj z netradičných plodov ako napríklad čremcha, trnka, či šípky. A zmienku si rozhodne zaslúžia elegantné puristické vína z Traisentalu.

Divoký Mostviertel
Bizardné skalnaté formácie, hlboké rokliny, prúdiace rieky a tri prírodné parky, to všetko zahŕňa tento divoký alpský svet hôr. Mostviertelské Alpy s ich výraznými takmer 2000m vysokými horami ako Ötscher, Hochkar, Dürrenstein, Gippel a Göller sú obľúbené v lete u turistov a v zime u lyžiarov a bežkárov. Kedysi tu bol domov čiernych grófov, ako sa nazývali kováči, uhliari a drevorubači. Dnes nám o dejinách tohto obdobia rozprávajú múzeá na tématických chodníkoch v kultúrnom parku Eisenstrasse (Železná cesta).

Kultúra láka
Rovnako konstrastná ako krajina je aj kultúrna ponuka Mostviertelu, ktorá obnáša svetoznámu hudbu počas hudobných slavností v Lunz am See až po klasiku v Klangraum Waidhofen/Ybbs, divadlo v Letnom divadle Haag, letné hry v Melku, aj svižné operety počas jesenných dní v obci Blindenmarkt. Zaujímavé výstavy môžete vidieť na renesančnom zámku Schallaburg. Napríklad tento rok sa tam môžete ponoriť do atmosféry Indie. Hlavné mesto Dolného Rakúska St. Pölten je miestom diania rôznych spoločenských podujatí počas celého roka.

Tipy:
Stromy hrušiek dodávajú krajine romantický nádychMuštová cesta
200 km dlhá muštová cesta vedie krajom hruškových sadov. Pôžitkaári alebo fajnšmekri ocenia mušty, lahodné destiláty a európskou raritou sú čisto hruškové mušty vyrobené z rôznych sort hrušiek.

Kultúrny park Železná cesta
V divokom alpskom pohorí, kde pracovali kováči, uhliari a zvážači dreva sa môžu návštevníci vybrať na napínavú cestu históriu, kde zažijú všetkých 5 elementov.

Panoramatický chodník
Tam, kde sa stretáva muštová cesta s kultúrnym parkom Železnej cesty pozýva na pikniky obohatené o užasné výhľady panoramatická trasou. Tu sa dá skutočne hovoriť o pôžitku na „najvyššej" úrovni.

Prírodný park Ötscher-Tormäuer
Skoro 2000 metrov vysoký Ötscher kraľuje najväčšiemu prírodnému parku Dolného Rakúska, ktorý je charakteistický svojimi tiesňavami a tzv. Ötschergräben, bizardnými skalami, vodopádmi a nádhernými turistickými chodníkmi.

Traisentaur Donaland
Mostviertelský cyklisticko-vínny región vzbudil medzinárodnú pozornosť najmä svojim elegantným Zeleným veltlínom, ktorý je charakteristický minerálnou stopou.

Pielachtal
Krásnu krajinu údolia známeho ako údolie trnky môžete spoznávať ako turista alebo počas jazdy mariazellskou železnicou (viď foto).

Traisen-Gölsental
Cez Dolné Rakúsko vedú 2 známe pútnické cesty, Via Sacra a Viedenská Wallfahrerweg. Neďaleko sa tiahnu aj cyklistické trasy pozdľž Traisen (11km) a pozdĺž Golsen (20km).

Dulkensteinerský les
Pre tento región sú typické divoké ruže a šípky ale aj krásne výhľady pri strmých svahoch Dunaja a mýtické ruiny.

Čremchový viedenský les
V mieste, kde hraničí Mostviertel s Viedenským lesom sídlia stromy čremchy. Ich hnedočervené, divoké ovocie sa používa na výrobu exkluzívnej pálenky a ďalších špecialít.

Alpské predhorie Melku
Úrodné polia, kvitnúce lúky, zvlnené kopčeky a horské pastviny, kde sa môžu osviežiť turisti a cyklisti. Kultúrnym centrom je už zdiaľky dobre viditeľný zámok Schallaburg,ktorý je známy pre svoje silné výstavy.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next