nedeľa, 07 júl 2013 11:42

Dovolenka a tipy na výlety v Dolnom Rakúsku

Napísal(a) Lenka Kollárová
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Dovolenka a tipy na výlety v Dolnom Rakúsku Foto: Centrála CR pre Dolné Rakúsko

Najväčší rakúsky kraj sa rozprestiera v oblasti okolo Viedne. Obľúbenou destináciou je pre nádherné prírodné zákutia, historické pamiatky a kultúrne zážitky, ale aj vychýrené vína a tradičnú kuchyňu miestnych hostincov a podnikov. Práve vďaka gastronomickému umeniu sa za posledné roky Dolné Rakúsko nazýva aj krajom pôžitkárov.

Pôžitok je dôležitá súčasť života v Dolnom Rakúsku a miestni záľubu v jedle a pití zdieľajú aj s návštevníkmi svojou pohostinnosťou. Kvalita je v týchto končinách samozrejmosťou a v nemalom k nej prispieva aj snaha využívať maximum ingrediencií z lokálnych zdrojov. Preslávené sú najmä waldviertelský kapor a mak, mušt a syr Schofkas z Mostviertelu, marchebská zelenina a tekvica z Retzu. Typické je aj rafinované kombinovanie tradície s modernou kuchyňou, čo vynieslo mnohým dolnorakúskym reštauráciám významné ocenenia.

Video: http://www.youtube.com/watch?v=oVe4Obz5jNE

Oslava pôžitkov
A ako to už býva, kde ľudia radi jedia, tam aj radi oslavujú. Akcie ako Stolovanie vo Weinviertel, Marhuľový deň, Deň maku a predovšetkým Vínna jeseň so svojimi 800 podujatiami sa neodmysliteľne spájajú práve s kulinárstvom. Zaujímavé podujatia pripravila aj turistická platforma Záhrady Dolného Rakúska, ktorá zahŕňa cca 40 členov. Na návštevníkov čakajú Grilovacie večery v záhradách, Rustikálne pikniky v parkoch, osviežujúce bylinkové drinky a koktejly na záhradných terasách alebo skvelé gurmánske menu podávané uprostred viničov. Vyvrcholením sú noci splnu 22. júla a 21. augusta.

Kultúrne podujatia
Bohatá je aj kultúrna ponuka, ktorá sa v uplynulých rokoch výrazne rozšírila. Obľúbené sú Festival hudby Grafeneg, Letné divadlá Dolného Rakúska, ktoré sú na viac ako 20 miestach a výstavy súčasného umenia nájdete v Kultúrnej hale Krems, Schallaburgu, či múzeu Essl. Vďaka histórii strednej Európy sú v Dolnom Rakúsku výrazné míľniky v spoločenských dejinách, ktoré nám dodnes pripomínajú historické stavby a monumenty. Dôležité relikvie z doby kamennej a rímskych čias sú Venuša z Willendorfu a archeologický park Carnuntum. O veľkej histórii mlčky svedčí 15 kláštorov, viac ako 40 hradov a zámkov otvorených pre verejnosť. Železnica Semmering je dokonca od roku 1998 Svetovým deičstvom UNESCO, ako aj Wachau, ktoré tento titul získalo o 2 roky neskôr.

Cyklistický raj
Vďaka Alpám a ich nádherným prírodným zákutiam je Dolné Rakúsko aj ideálnym cieľom športovcov. Celé regióny sa priam upísali cyklistickému turizmu – Weinviertel, Mostviertel, či Donau ponúkajú až 7 top cyklistickýh trás o dĺžke 1200 km, ktoré sú pripravené pre milovníkov tohto športu. Dunajskou cyklotrasou vo Wachau prejde ročne okolo 250 tisíc cyklistov a po frekventovanej trase medzi Viedňou a Badenom ďalších 100 tisíc. Pričom tento počet má stále stúpajúcu tendenciu aj vďaka vynikajúcej infraštruktúre. Sieť je obklopená výletnými miestami, hostincami, vínnymi pivničkami, ale aj servisnými zastávkami.

Dolnorakúske cyklotrasy:
- Dunajská cyklotrasa (260 km)
- Cyklotrasa Traisentall (111 km)
- Euro Velo č. 9 – Brno Route (180 km)
- Kamp-Thaya – Morava (420 km)
- Pistingtal (43 km)
- Triestingtal – Golsental (60 km)

Leto v horách Dolného Rakúska
V rámci turistickej stratégie Dolného Rakúska naberá stále väčší význam letná turistika a turizmus v horách. V strede záujmu sú najmä Mostviertel a Viedenské Alpy s najvyšším vrchom Schneeberg (2000 m). Otscher, Rax Semmering a Hochkar sú tiež obľúbené. Kraj sa však nespolieha len na príťažlivosť alpskej prírody a pri tvorbe produktov sa zameriavajú špeciálne na mladú generáciu milovníkov hôr. Zaujímavým vylepšením sú kultové oranžové Enzos, lehátka netradičného dizajnu, ktoré oživili panoramatické body v Mostvierteli alebo Viedenských Alpách. Skvelým lákadlom je aj „Prehliadač“ Viedenských Álp. Dômyselné zariadenie postavené uprostred prírody zobrazuje až 28 lokalít pozdĺž chodníka Leitwanderweges vo Viedenských Alpách. S výhľadom a zrkadlami na stenách všetko zažiari v novom svetle. Existujú aj ručné prehliadače, s ktorými si môžete vychutnať výhľad podľa vlastného výberu.

Lákadlá dolnorakúskych hôr
Za zmienku rozhodne stojí aj ponuka troch dediniek Göstling an der Ybbs, Hollenstein and der Ybbs a Lutz am See, ktoré ponúkajú 23 e-Mountainbikeov na zapožičanie. Ďalšie sústredenie smeruje na neustále zlepšovanie ponúkaných služie, preto vznikol začiatkom januára nový projekt – kvalifikácia chát. Cieľom kategorizácie je, aby sa dosiahla jednotná vysoká kvalita. Počas leta 2013 by malo návštevníkov pritiahnuť aj množstvo kultúrnych regionálnych horských podujatí ako Wanderbare Gift, či Hudba na vysokohorských pastvinách.

Lanovky v Dolnom Rakúsku
Menej športovo založeným ľuďom, seniorom, či rodinám s deťmi, ktorí si radšej šliapanie ušetria, poslúžia lanovky. Vďaka nim sú príroda a nádherné výhľady dostupné všetkým a na vrcholoch hôr si môžu dopriať miernejšiu turistiku, ktorá im vyhovuje. Zoznam lanových dráh, ktoré sú počas leta k dispozícii v Dolnom Rakúsku:
- Schneeberg Sesselbahn und Schneebergbahn (Zahnradbahn)
- Sessellift Rollerbahn Mönichkirchen Mariensee
- Raxseilbahn
- Semmering
- St Corona
- Hochkar 4er Sesselbahn Hochkarbahn
- Doppelsessellift „Großer Ötscher“
- Sessellift Lilienfeld Muckenkogel

Náš tip: Pre lepší výber dovolenky či výletu si pozrite Interaktívnu mapu s atrakciami Dolného Rakúska. Pozrite aj Najlepšie miesta na výlety v Dolnom Rakúsku

Naposledy zmenené nedeľa, 07 júl 2013 12:02


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Pokožku dieťaťa ochránite správnym výberom kozmetiky

Pokožku dieťaťa ochránite …

Každodenne na nás vyskakujú reklamy s posolstvom o tom, aké dôležité je natierať detskú pokožku takým či...

Prev Next