piatok, 28 október 2011 18:45

Hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V tesnej blízkosti Bratislavy, v malebnom pohorí Malých Karpát sa nachádza známy a turistami veľmi obľúbený hrad Červený kameň. Ročne ho navštívia desaťtisíce turistov z najrôznejších kútov sveta.

O jeho popularite svedčí skutočnosť, že v hradnom areáli sa nakrúcalo niekoľko filmových hitov - rozprávka o princeznej Fantagíro v hlavnej úlohe s Brigitte Nielssenovou. Červený kameň poctil svojou návštevou aj Michael York. Okrem zbierok obrazov, starého nábytku a zbraní medzi najväčšie atraktivity patria unikátne podzemné pivnice dlhé 75 a vysoké až 9 metrov.

V minulosti tu mala podnikateľská rodina Fuggerovcov najväčšie sklady vína v Európe. Jedinečným zážitkom pre mladších, ale i dospelých je návšteva sokoliarskeho dvora ASTUR z najväčšou kolekciou dravcov na Slovensku.

Viete, že:

V hradnom paláci môžete vidieť 1729 kusov historických predmetov (v múzejnej terminológii – zbierkových predmetov), čo je iba 12,83 % z celkového počtu predmetov, ktoré múzeum vlastní?

Historická knižnica na hrade obsahuje 14 312 kníh, ak by sme ich dali do jednej police, musela by byť dlhá 286 m?

Najväčší koberec zo zbierok múzea má 44,12 m2 čo je plocha priemerného dvojizbového bytu?

Roku Pána 1751 vstúpil do kaplnky pod hradom Červený Kameň, ktorá ani dvere nemala, hoci už nejakých šesť rokov stála, mních? Na pohľad proste mních - pustovník, no štýl, akým si premeral malý oltár z neomietnutých tehál dal tušiť, že tento chudobný služobník boží, je zvyknutý na inú úroveň. A, že hneď nezdupkal, svedčí o tom, že keď sa už do niečoho pustil, tak sa toho len tak nepustil. viac:::.

Rok 1961 bol zlým rokom pre pohrebnú kaplnku Pálfiovcov pod hradom Červený Kameň a pre trinástich príslušníkov rodu v nej pochovaných? V máji boli v kaplnke povyťahované z otvorov v stene sarkofágy s telesnými pozostatkami, maličká rakva novorodeniatka bola úplne rozgniavená, ostatné zčasti porozbíjané, tým ako sa páchatelia snažili dostať dnu. Hľadali zlato, šperky? viac:::.

Hrad Červený Kameň mal pôvodne stáť na inom vrchu Malých Karpát než stojí dnes? V 13. storočí bol kráľovnou Konštanciou vybraný – ako vhodné miesto na stavbu hradu na jej území v Malých Karpatoch – vrch Kukla, rozložitý strážca doliny, ktorou preteká potok Gidra. Po vykopaní základov a prinesení stavebného materiálu sa však začali diať zvláštne veci. Každé ráno bolo všetko to, čo sa predchádzajúceho dňa postavilo, prenesené ponad dolinu na protiľahlý nižší kopec. viac:::.

Na Červenom Kameni býval rybník - sádka? Ako všetko i tento fakt má širšie súvislosti. V roku 1535 kúpila hrad s okolitým panstvom bohatá bankárska a podnikateľská rodina z juhonemeckého mesta Augsburg. Aktivitu a dosahovanie zisku mali jej členovia v krvi, takže sa vo veľkom štýle pustili do stavby novej renesančnej pevnosti na mieste starého stredovekého hradu, ktorý kúsok po kúsku zbúrali. Ich cieľom bola čo najväčšia ekonomická nezávislosť panstva – zakladali nové majere, doosídľovali spustnuté hospodárske usadlosti,... a vybudovali sústavu rybníkov. viac:::.

Vstupné (rok 2011):

Dospelí 6.00 EUR " zľava 50 % - seniori nad 62 rokov, preukaz ZŤP 3.00 EUR

Mládež 6 - 18 rokov 3.00 EUR

Deti 3 - 6 rokov 1.00 EUR Deti do 3 rokov zdarma

Rodinné vstupné (2 dospelí + 2 deti) 13.00 EUR

Otváracie hodiny: utorok - nedeľa

Vstupy pre vopred neobjednaných návštevníkov začínajú o 9.30, 11.30, 13.30 a 15.30 hod., okrem 24., 25. a 26. decembra, kedy je celé múzeum zatvorené. http://www.hradcervenykamen.sk/?page=main

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.