piatok, 28 október 2011 14:52

Top 10 najlepších lyžiarskych stredísk v okolí SR

Napísal(a) Invia.sk
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Zima je už v plnom prúde a väčšina Slovákov si toto obdobie nevie predstaviť bez lyžiarskej dovolenky. Medzi najpopulárnejšie zimné lokality patria strediská v okolitých krajinách, a to Taliansku, Rakúsku a Francúzsku.

Tieto areály totiž ponúkajú výborné snehové podmienky, kvalitné služby a niekoľko desiatok až stoviek kilometrov dlhých upravených zjazdoviek. Prinášame vám výber najlepších európskych lyžiarskych stredísk, v ktorých môžete prežiť dokonalú zimnú dovolenku.

Pri výbere lyžiarskeho zájazdu je, samozrejme, potrebné zhodnotiť kvalitu ponúkaných služieb daného ski centra. „Výber lyžiarskeho strediska závisí predovšetkým od kvality a dĺžky zjazdoviek. Pokiaľ sa však rozhodnete stráviť v stredisku viac ako tri dni, je vhodné zamerať sa aj na mimolyžiarske aktivity. Určite oceníte, keď budete môcť aspoň na chvíľu vymeniť zjazdovku za wellness či bazén,“ hovorí Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry. „Z našich skúsenosti vieme, že Slováci pri výbere lyžiarskeho zájazdu uprednostňujú vlastnú dopravu. Navyše, často si objednávajú apartmány bez strany alebo len s raňajkami, pretože sa zvyknú stravovať priamo na lyžiarskych svahoch,“ doplnil Šidla.  

TALIANSKO

Val di Fiemme
Jedno z najnavštevovanejších talianskych stredísk Val di Fiemme ponúka širokú paletu zjazdových terénov s prepracovaným systémom zasnežovania. Nechýbajú tu ani špeciálne snowboardové zjazdovky a celkovo až 150 km bežeckých tratí. Výhodou je, že v platnosti skipasu sú bežne zahrnuté aj vstupy do bazénov, korčuľovanie, nočné lyžovanie a, samozrejme, skibus. Priamo v areáli je možné zohnať lacné ubytovanie v luxusných hoteloch a apartmánoch. Zo Slovenska vás čaká 750 km dlhá cesta, vďaka diaľnici je však veľmi rýchla a pohodlná.

Sella Ronda
Lyžiarsky okruh Sella Ronda je tiež známy ako najväčšie lákadlo v oblasti Dolomiti Superski a pravdepodobne ide o najznámejšiu ski tour v Európe. V prepojených areáloch je možné lyžovať na neuveriteľných 250 zjazdovkách v celkovej dĺžke takmer 400 km. Využívať pri tom môžete 170 lanoviek a vlekov. Presne v strede lokality leží monumentálny horský masív Gruppo del Sella, ktorý je v oboch smeroch obtočený sústavou lanoviek a ponúka tak prepojenie viacerých lyžiarskych vlekov.

Alta Valtellina
Oblasť Alta Valtellina leží v najsevernejšom cípe Lombardie. Najznámejšie z miestnych stredísk, Livigno, ponúka 65 km širokých zjazdoviek, ďalej jeden z najznámejších snow parkov v talianskych Alpách a precízne fungujúcu sieť skibusov. Výhodou okolitých stredísk San Colombana a Santa Cateriny sú poloprázdne svahy stále zaliate slnkom, ako aj možnosť vyskúšať si lyžovanie vo voľnom teréne s freeridovými inštruktormi. V oblasti vyvierajú termálne pramene, takže klienti môžu navštíviť aj wellness komplex v Livigni alebo mestské kúpele v Bormiu. Perličkou je aj možnosť lacných nákupov v Livigni, ktorá je poslednou bezcolnou zónou v EÚ.

Madonna di Campiglio
Stredisko  Madonna di Campiglio je prepojené panoramatickou kabínkovou lanovkou so susednou Marillevou/Folgaridou a atraktivnym Pinzolem, vďaka čomu ponúka dovolenkárom maximálne lyžiarske vyžitie. Na milovníkov adrenalínu čakajú najnáročnejšie zjazdovky, na ostatných lyžiarov zase stredne ťažké trate, pre deti a začiatočníkov sú určené nenáročné modré zjazdovky. Návštevníci majú možnosť zakúpiť si celoplošný skipas platný až v 8 strediskách. Za zmienku stojí aj známy snow park Ursus, možnosť nočného lyžovania a kvalitné podmienky pre bežkárov.

Tonale - Ponte di Legno
Dve vzájomne sa doplňujúce lyžiarske strediská Tonale a Ponte di Legno predstavujú dokonalú súhru lyžiarskych služieb. Lákadlom je predovšetkým lyžovanie na ľadovci Presena vo výške viac než 3000 metrov a veľké množstvo kvalitných čiernych a stredne ťažkých zjazdoviek. Výhodou sú aj výborné podmienky pre skialpinizmus a desiatky kilometrov trás vhodných pre adrenalínové lyžovanie. Samozrejmosťou je kvalitná infraštruktúra a ponuka ubytovania a ostatných služieb v rôznych cenových kategóriách. Všetky hotely a služby sa pritom nachádzajúcich v blízkosti zjazdoviek. Počítajte však s tým, že tu si za ubytovanie priplatíte.

RAKÚSKO

Zillertal 3000
Oblasť Zillertal 3000 tvoria tri ski areály a patrí k nej aj najpopulárnejší rakúsky ľadovec Hintertux s celoročnou lyžiarskou prevádzkou vo výške viac než 3200 m. Medzi ski areálmi jazdí kyvadlový skibus, celková dĺžka všetkých zjazdoviek presahuje 140 km. Výzvou pre odvážnejších je najprudšia zjazdovka v Rakúsku s trefným názvom Harakiri. Na snowboardistov čakajú dva snow parky s mnohými atrakciami, priaznivci pešej turistiky zase môžu vyskúšať niektorú z celkových 250 km značených zimných trás. Vo voľnom čase si môžete odskočiť do aquacentra v Mayhofene.

Kitzbühel
Jedno z najluxusnejších stredísk je známe nielen vďaka extrémne náročnej zjazdovke Streif, kde sa každoročne koná závod Svetového pohára. Na priaznivcov snowbordov čaká v Kitzbüheli snowboardová aréna. Nároční lyžiari majú možnosť zakúpiť si komplexný skipas a prelyžovať aj ostatné strediská kitzbühelských Álp. Pretože oblasť nepatrí k najlacnejším, dobrým typom pre návštevníkov je možnosť zakúpenia si lacnejšieho ubytovania v dedinke Uttendorf, ktorá je prepojená s kutzbühelským areálom lanovkou.

Kaprun – Zell am See
Oblasť v okolí Kaprunu a Zell am See je tvorená troma lyžiarskymi strediskami s celkovou dĺžkou 138 km zjazdových tratí s rôznymi stupňami náročnosti. V cene skipasu je zahrnutá hustá a výborne fungujúca sieť skibusov. Pre návštevníkov je pripravená široká ponuka ubytovania v hotelových izbách a apartmánoch. Ďalšou možnosťou je cenovo výhodnejšie ubytovanie v Maishofene, ktoré je so Zell am See prepojené skibusom. Skúsení lyžiari ocenia veľké množstvo náročných čiernych zjazdoviek na hore Schmittenhöhe, Maiskogel je, naopak, vhodný pre začiatočníkov a rodiny s deťmi. Lyžiarsku ponuku dopĺňajú rôznorodé bežecké trate – od športových až po vyhliadkové.

Schladming – Dachstein Tauern
Rozsiahla oblasť Schladming je tvorená 9 ski areálmi, medzi ktoré patrí aj dachsteinský ľadovec. Lyžiarski fanúšikovia si môžu zakúpiť kompletný skipas, zahrňujúci možnosť lyžovania na zjazdovkách v celkovej dĺžke 860 km. Adrenalínoví nadšenci by si určite nemali nechať ujsť freeridovú legendu Edelgriess, 18 km dlhý zjazd hlbokým snehom. Miestnou technickou lahôdkou je kombinovaná kabínkovo - sedačková lanovka Sun Jet v Hochwurzene. Oblasť je vďaka svojim 472 km upraveným bežkárskym tratiam rajom pre priaznivcov bielej stopy.

FRANCÚZSKO

Savoie
Trois Vallées alebo Tri údolia sú najrozsiahlejšou a najvyhľadávanejšou lyžiarskou oblasťou na celom svete s celkovou dĺžkou 610 km zjazdoviek. Vďaka snehovým podmienkam a systému zasnežovania sa tu lyžuje osem mesiacov v roku, pričom terén tvoria zjazdovky s rôznymi stupňami náročnosti. Okrem toho je tu aj možnosť dobrodružného lyžovania mimo vyznačených tratí. „Pri voľbe lyžiarskeho zájazdu odporúčame brať do úvahy lyžiarske schopnosti, a to nielen svoje vlastné, ale aj ostatných členov výpravy. Preto, ak plánujete dovolenku so začiatočníkmi alebo nadšenými snowboardistami, vyberte si areál zodpovedajúci terénom a zjazdovkami vašim schopnostiam,“ vysvetlil Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.

Klienti si môžu zakúpiť skipas iba do jedného lyžiarskeho strediska alebo kompletný skipas určený pre celý komplex.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.