Tip na výlet: Viedenská opera

Jeden z najvýznamnejších svetových stánkov klasickej opery, Viedenská štátna opera, oslávila v máji 2019 150. výročie svojho vzniku. Bolo by hriechom nevyužiť blízkosť dvoch hlavných miest dvoch krajín, nenasadnúť v Bratislave pohodlne na autobus Slovak Lines a v centre Viedne nenavštíviť Viedenskú štátnu operu.  

Dňa 25. mája 1869 bol Haus am Ring oficiálne otvorený Mozartovým Donom Giovannim. Udalosť, ktorú s veľkým záujmom sledovala nielen viedenská verejnosť, ale prilákala pozornosť aj mimo hraníc Habsburskej ríše. Odvtedy je budova opery stredobodom záujmu a už 150 rokov je medzinárodne uznávanou inštitúciou. Dejiny opery sa však začali vo Viedni oveľa skôr aj pre pristupuje Viedenská štátna opera k oslavám komplexne.

Oslava, počas ktorej si milovníci opery prídu na svoje

Expozícia výstavy „150 rokov Haus am Ring“ sleduje 150-ročnú cestu tejto kultúrnej inštitúcie. Výstava rozpráva nielen históriu opery, ale odráža spoločenské podmienky, kultúrne a politické prostredie, v ktorom umelci pracujú. Od 16. mája 2019 Divadelné múzeum v spolupráci s Viedenským štátnym baletom predstaví výstavu Lace Dances - 150 rokov baletu vo Viedenskej štátnej opere. Vybrané súčasné svedectvá vyzdvihujú dôležitosť súboru, umelecké pozoruhodnosti a vplyv politických prevratov dvoch svetových vojen.

Od 10. mája 2019 prinášajú vybrané rakúske kiná filmový dokument s názvom „Backstage Viedenskej štátnej opery“, ktorý prináša pohľad do zákulisia a ukazuje inak neviditeľnú prácu ľudí, ktorí umožňujú svetoznámym spevákom, dirigentom a hudobníkom inšpirovať divákov.

Hlavné oslavy okrúhleho jubilea prebiehajú od 18. do 26. mája 2019, kedy bude Viedenská štátna opera vystupovať v rôznych rakúskych mestách, okrem iných aj s projekciami detských operných inscenácií.

Narodeninové matiné, ktoré predstaví 150-ročnú históriu opery sa bude konať 25. mája 2019 o 10.00 hod. Členovia Štátneho operného orchestra, sólisti, zboristi aj deti opernej školy predstavia diela Mozarta, Verdiho, či Straussa. V tento deň podvečer, o 17.30 hod. sa uskutoční aj slávnostná premiéra diela Richarda Straussa "Žena bez tieňa", ktoré malo pôvodne premiéru v Haus am Ring pred 100 rokmi, v októbri 1919. Ak májovú premiéru nestíhate máte šancu aj 30. 5. a niekoľko predstavení odohrajú aj v júni a októbri.

Jubilejný koncert na viedenskom námestí Herberta von Karajana pred budovou opery sa bude konať 26. mája 2019 o 20.30 hod. Predstavia sa umelci ako napríklad Erwin Schrott, Olga Bezsmertna, Valentina Nafornita, a mnohí ďalší, pričom vstup je zdarma. Treba si len prísť včas obsadiť miesto. Viac informácií nájdete na https://www.wiener-staatsoper.at/die-staatsoper/aktuelles/150-jahre/.

 A ako sa do opery čo najjednoduchšie dostať?

Do Viedne aj naspäť vás pohodlne odvezie autobus Slovak Lines každý deň, každú hodinu, pričom posledný odchádza z Viedne o 23:30 hod. Viac informácií nájdete na http://bit.ly/Vieden. Lístky si môžete zakúpiť komfortne cez internet a k dispozícii je aj nová mobilná aplikácia pre smartfóny s operačným systémom AndroidiOS. Takýto lístok navyše nemusíte tlačiť - stačí sa ním preukázať na displeji telefónu. Po registrácii dostanete prvý lístok za promo cenu jedno euro.

 

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.