štvrtok, 23 máj 2019 21:31

Tip na výlet: Viedenská opera

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Tip na výlet: Viedenská opera foto. Slovak lines

Jeden z najvýznamnejších svetových stánkov klasickej opery, Viedenská štátna opera, oslávila v máji 2019 150. výročie svojho vzniku. Bolo by hriechom nevyužiť blízkosť dvoch hlavných miest dvoch krajín, nenasadnúť v Bratislave pohodlne na autobus Slovak Lines a v centre Viedne nenavštíviť Viedenskú štátnu operu.  

Dňa 25. mája 1869 bol Haus am Ring oficiálne otvorený Mozartovým Donom Giovannim. Udalosť, ktorú s veľkým záujmom sledovala nielen viedenská verejnosť, ale prilákala pozornosť aj mimo hraníc Habsburskej ríše. Odvtedy je budova opery stredobodom záujmu a už 150 rokov je medzinárodne uznávanou inštitúciou. Dejiny opery sa však začali vo Viedni oveľa skôr aj pre pristupuje Viedenská štátna opera k oslavám komplexne.

Oslava, počas ktorej si milovníci opery prídu na svoje

Expozícia výstavy „150 rokov Haus am Ring“ sleduje 150-ročnú cestu tejto kultúrnej inštitúcie. Výstava rozpráva nielen históriu opery, ale odráža spoločenské podmienky, kultúrne a politické prostredie, v ktorom umelci pracujú. Od 16. mája 2019 Divadelné múzeum v spolupráci s Viedenským štátnym baletom predstaví výstavu Lace Dances - 150 rokov baletu vo Viedenskej štátnej opere. Vybrané súčasné svedectvá vyzdvihujú dôležitosť súboru, umelecké pozoruhodnosti a vplyv politických prevratov dvoch svetových vojen.

Od 10. mája 2019 prinášajú vybrané rakúske kiná filmový dokument s názvom „Backstage Viedenskej štátnej opery“, ktorý prináša pohľad do zákulisia a ukazuje inak neviditeľnú prácu ľudí, ktorí umožňujú svetoznámym spevákom, dirigentom a hudobníkom inšpirovať divákov.

Hlavné oslavy okrúhleho jubilea prebiehajú od 18. do 26. mája 2019, kedy bude Viedenská štátna opera vystupovať v rôznych rakúskych mestách, okrem iných aj s projekciami detských operných inscenácií.

Narodeninové matiné, ktoré predstaví 150-ročnú históriu opery sa bude konať 25. mája 2019 o 10.00 hod. Členovia Štátneho operného orchestra, sólisti, zboristi aj deti opernej školy predstavia diela Mozarta, Verdiho, či Straussa. V tento deň podvečer, o 17.30 hod. sa uskutoční aj slávnostná premiéra diela Richarda Straussa "Žena bez tieňa", ktoré malo pôvodne premiéru v Haus am Ring pred 100 rokmi, v októbri 1919. Ak májovú premiéru nestíhate máte šancu aj 30. 5. a niekoľko predstavení odohrajú aj v júni a októbri.

Jubilejný koncert na viedenskom námestí Herberta von Karajana pred budovou opery sa bude konať 26. mája 2019 o 20.30 hod. Predstavia sa umelci ako napríklad Erwin Schrott, Olga Bezsmertna, Valentina Nafornita, a mnohí ďalší, pričom vstup je zdarma. Treba si len prísť včas obsadiť miesto. Viac informácií nájdete na https://www.wiener-staatsoper.at/die-staatsoper/aktuelles/150-jahre/.

 A ako sa do opery čo najjednoduchšie dostať?

Do Viedne aj naspäť vás pohodlne odvezie autobus Slovak Lines každý deň, každú hodinu, pričom posledný odchádza z Viedne o 23:30 hod. Viac informácií nájdete na http://bit.ly/Vieden. Lístky si môžete zakúpiť komfortne cez internet a k dispozícii je aj nová mobilná aplikácia pre smartfóny s operačným systémom AndroidiOS. Takýto lístok navyše nemusíte tlačiť - stačí sa ním preukázať na displeji telefónu. Po registrácii dostanete prvý lístok za promo cenu jedno euro.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.