utorok, 17 máj 2016 11:59

Leto na Severnom Spiši a v Pieninách

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Leto na Severnom Spiši a v Pieninách Foto: Neuropea.com

Jeden deň nestačí. To platí pri návšteve Severného Spiša a Pienin - najzdravšieho regiónu Slovenska. Malebná príroda, bohatá história a množstvo rekreačných a športových aktivít si získali srdcia mnohých našich, ale aj zahraničných turistov. Či už počas letnej dovolenky uprednostňujete poznávanie prírody, bádanie po histórii, relax alebo vyhľadávate skôr športové zážitky, v regióne severného Spiša a Pienin si príde každý na svoje. Rozmanitý program je pripravený počas celej letnej sezóny. 

 

Cykloturistika a turistika
Ffanúšikovia cykloturistiky sa môžu tešiť na tzv. Cyklostopy, ktoré predstavujú nové poňatie cyklistického zážitku. Sú to jednosmerné chodníky určené iba pre bicykle a povolený je len zjazd. Nachádzajú sa pod Oslím vrchom za Ľubovnianskym hradom. Ide o tri trasy, inšpirované lesnými zvieracími chodníčkami. Vlčia, Medvedia a Rysia trasa tak ponúkajú možnosť spojiť príjemné s užitočným v podobe zážitku z bicyklovania a rozmanitosti okolitej prírody.

Kto obľubuje pešiu turistiku, môže sa vydať niekoľkými trasami. Oblasť je totiž známa 222 kilometrov dlhými turistickými chodníkmi, od ľahkej až po strednú náročnosť. Navyše sa môžete vydať na cestu poznávania, kde sú krásy prostredia úzko späté s významnými historickými udalosťami. Turistické trasy v celkovej dĺžke 38 kilometrov mapujú slovensko-poľské kuriérske chodníčky a odkrývajú tak skutočných vojnových hrdinov. Vďaka pomoci Slovákov sa podarilo dostať z Poľska až do Maďarska niekoľko tisíc poľských obyvateľov, ktorí tak utiekli pred hrozbami druhej svetovej vojny.

Návrat do minulosti
Milovníci histórie by si pri potulkách Spišom nemali nechať ujsť návštevu hradu Ľubovňa, ktorý si tento rok pripomína 60. výročie od založenia múzea. Sprístupnené sú dve nové expozície. Expozícia „Španielske princezné na hrade Ľubovňa – príbeh Caroliny a Isabel“ je pripravená vo vrchnej časti barokového bastióna a prezentuje život dvoch princezien z dynastie De Bourbon, ktoré boli manželkami Andreja a Jána Zamoyski. Zbierka predmetov zachovaných po dvoch generáciách šľachtickej rodiny Zamoyski približuje dobu a spôsob ich života v regióne. Výstava historických fotografií „Chartula Pictoria“ zobrazuje na starých pohľadniciach Hrad Ľubovňa, Ľubovnianske kúpele a mesto Stará Ľubovňa. Hrad láka turistov aj počas letných prázdnin Cyrilometodskými a Hradnými slávnosťami v mesiaci júl.

Cesta minerálnych prameňov
Niet krajšej turistickej predstavy, ako spojiť pohyb s regeneráciou. Turistickú trasu minerálnych prameňov tvorí dvanásť prameňov v jedenástich obciach - Bajerovce, Červený Kláštor, Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Lacková, Legnava, Litmanová, Nová Ľubovňa, Sulín a Vyšné Ružbachy. Návštevníkom poskytuje komplexnú regeneráciu organizmu cez liečivé účinky v oblasti kardiovaskulárnych ochorení, tráviacich ťažkostí, pohybového ústrojenstva, onkologických a kožných ochorení, metabolických problémov, či očistu ducha. Súčasťou je aj známa Kneipp terapia, založená na využití teplotného rozdielu medzi studenou a teplu vodou, resp. medzi teplou vodou a pohybom na stimuláciu teplotných receptorov nášho organizmu, čím pozitívne pôsobí na krvný obeh, metabolizmus, prekrvenie končatín na periférii organizmu a zároveň vedie k otužovaniu. K terapii boli vytvorené odtoky prameňov na chodenie vo vode, zabezpečené zábradlím a lavičkou. Terapia je vhodná pri bolestiach hlavy, kĺbov a prejavuje sa príjemným pocitom uvoľnenia.

Hlavná púť na horu Zvir
Región je známy pútnickým miestom na hore Zvir. Neďaleko obce Litmanová tak objavíte miesto pre modlitbu a duchovnú obnovu. Tisíce veriacich ľudí tu nachádzajú pokoj a silu, ďakujú za uzdravenie a prijaté milosti. Ako každý rok, aj tento rok sa bude konať augustová Hlavná púť pri príležitosti výročia zjavenia Panny Márie.

Na vlnách Dunajca
Splav rieky Dunajec patrí medzi turisticky najvyhľadávanejšie atrakcie. Okrem prírody Pieninského národného parku si návštevníci môžu vychutnať množstvo legiend a povier od pravých pltníkov. Z pltiek sa vystupuje neďaleko chaty Pieniny, kde hrá goralská muzika, jedia sa goralské špeciality a záujemcovia sú pasovaní za Goralov. Aktívnejším spôsobom je splav na raftoch, okrem Dunajca sa takto dá splaviť aj rieka Poprad na hranici medzi Slovenskom a Poľskom. Pravú goralskú hudbu a tradície môžu zažiť návštevníci v areáli Dunajec Village a kúpeľov Červený Kláštor koncom augusta.

Blahodarné účinky kúpeľov
Kúpele Červený Kláštor preslávil známy mních Cyprián, ktorý využil liečivé účinky minerálnej vody „Smerdžonka“. Dnes sú vďaka vysokému obsahu sirovodíka vhodné na liečbu kožných a tráviacich ochorení. Medzi ďalšie zdraviu prospešné minerálne vody patrí Ľubovnianka s vysokým obsahom magnézia a Sulínka, ktorou sa liečila aj známa cisárovná Sissy. Letných turistov privíta aj zrekonštruovaná Chata Pieniny v Lesnici s wellness službami a Rekreapark, spoločný areál Kúpeľov Červený Kláštor Smerdžonka a Dunajec Village so zaujímavým programom na amfiteátri a s outdoorovými športoviskami pre veľkých aj malých. Oddychové, relaxačné a športové zóny prinášajú svojim návštevníkom potešenie z aktívneho oddychu a relaxu. Bežcov a korčuliarov poteší 400 m dlhý okruh, deti zase detské ihrisko s lanovou pyramídou, či miesta, kde si budú môcť zahrať ruské kuželky, veľký šach alebo bedminton. V areáli je zväčšený amfiteáter, v ktorom sa organizujú koncerty a nové altánky budú slúžiť na príjemnú opekačku v blízkosti kúpeľov. Kto by mal chuť si zacvičiť priamo v prírode, môže vyskúšať vonkajšie stroje na posilňovanie a osviežiť sa v bazéne s protiprúdmi.

História liehovarníctva a tradičné ľudové remeslá
V najmenšom kráľovskom meste Uhorska – dedinke Hniezdne natrafíte na liehovar Nestville Destillery. Liehovar zastrešuje celý proces výroby, od pestovania obilnín, ich spracovanie až po konečný produkt – prvú slovenskú whisky. Dominantou prehliadky je vyše tony ťažký drevený obraz, ktorý znázorňuje tradičný život obyvateľov. Sedem rezbárov ho vyrezávalo takmer tri roky a ukryli doň aj výjavy z bežného života, napríklad flirtovanie záletnej manželky roľníka. Aj tento rok sa tu bude konať festival plný hudby a zábavy Nestville Open Fest. O zábavu bude postarané aj v auguste, kedy liehovar privíta vo svojom areáli pravých rockerov. Rockový event Nestville Chopper Rock Fest spája rockovú hudbu s výstavou chopperov.

Slovenská kuchyňa
Tradičnú slovenskú kuchyňu so salašskými haluškami a pirohami si môžete vychutnať na Salaši u Franka. Dobré meno celého regiónu šíri pán Frank „Kočovnou kolibou u Franka“, ktorou propaguje gastronómiu typickú pre región severný Spiš Pieniny po celom Slovensku, Čechách i Poľsku. Svojou návštevou poctila salašskú kolibu aj britská kráľovná Alžbeta II.
Počas celej sezóny budú návštevníkom k dispozícii dve informačné centrá regiónu. Nové informačné centrum destinácie v barokovom podhradí hradu Ľubovňa a informačné centrum na Salaši u Franka. Vydajte sa na poznávaciu cestu na severný Spiš a do Pienin a načerpajte energiu v najkrajšom regióne Slovenska.

Naposledy zmenené utorok, 17 máj 2016 12:14


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next