utorok, 07 apríl 2015 06:50

Výlety s oteckami? Inšpirujte sa!

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Foto: freeimages.com Foto: freeimages.com

S partiou nadšených oteckov a detí do hôr alebo k vode? Osvojte si aj vy stále viac rozmáhajúci sa trend otcov, ktorí sa rozhodli aspoň na pár dní zobrať rodičovstvo do vlastných rúk. Oteckovia, vezmite batoh, deti, dobrú náladu a vyrazte niekam ďaleko od domu, povinností a starostlivých mamičiek. 

Otcovská výzva, ale aj odmena

Zábavu ako z kultového filmu S tebou mě baví svět môžete zažiť na horskej „expedícii“ alebo na letnej chate pri vode. Fantázii sa medze nekladú. Stále viac otcov podniká víkendové či prázdninové výlety s deťmi, bez úzkostlivých mamičiek za chrbtom. „Pre celý chod domácnosti je prospešné, ak si otec raz za čas vyskúša fungovať s deťmi samostatne bez mamy. Spoznáva ich tak intenzívnejšie, učí sa, čo na nich platí a ako k nim pristupovať. Je to síce výchovný „zaberák“, no aj odmena a výzva otcovstva, hovorí Mária Tóthová Šimčáková, populárna detská psychologička, ktorá má viac ako 23-ročné skúsenosti práce s deťmi a vydala úspešnú knihu o výchove.

Skúsenosti s otcovskými dovolenkami nadšene popisuje aj Adam Pšena, ktorý spolu s kamarátmi podobné výlety organizuje. Ako sám hovorí, najskôr chodili na výlety iba otcovia. Keď však deti trochu podrástli, rozhodli sa zapojiť do „spanilých jázd“ aj ich. „Výlety starostlivo plánujeme a každú dovolenku trávime v inom kúte Slovenska. Deti tak spoznávajú rôzne kúty našej krásnej krajiny a majú stále nové zážitky,“ chváli sa hrdý otec troch detí. „Táboríme, spíme v stanoch a vymýšľame športové hry či výlety do okolitej prírody.“

A mamičky môžu oddychovať...

Keď mamy vidia nadšenie detí zo spoločnej dovolenky s otcom, zvyčajne povolia a nechajú starostlivosť úplne na otcov. V pracovnom týždni nám, mamám, neostáva veľa času. Ale keď máme pred sebou víkend bez detí, sú to dni určené len pre nás. Preto si, milé dámy, nájdite na seba čas, odložte žehlenie či pranie a relaxujte: vypite si kávu, čítajte knihu alebo zájdite do wellness centra,“ radí Mária Tóthová Šimčáková. Každú mamičku však určite poteší, ak „bude o dovolenke informovaná“ prostredníctvom čerstvých fotografií z hľadania zlatého pokladu alebo si pozrie krátke zážitkové video zo športovej „udalosti dňa“ a udeľovanie sladkých medailí. 

Kedy je najlepšie vyraziť a čo zbaliť do batožiny?

Ideálnym obdobím sú školské prázdniny, ale i víkendy či sviatky, kedy deťom neprerušujete školu a vy si nemusíte brať dovolenku z práce. Pri balení batožiny je dôležité myslieť na to, že deti dokážu veľa vecí zašpiniť a dokonca aj stratiť, preto je lepšie zbaliť viac kusov teplákových súprav, nohavíc či ponožiek. A nezabudnite pribaliť obľúbené hračky, deku na spanie, lekárničku a odmeny za športové výkony, napríklad obľúbené sušienky.

A teraz to najdôležitejšie – zábava!

Evergreenom otcovských „spanilých jázd“ bývajú športové súťaže a program plný zábavy. Otcovia majú viac odvahy, všetko robia pre zábavu a so zmyslom pre humor. Nechávajú deti samostatne rozhodovať sa a podnecujú tak v deťoch tvorivosť a improvizáciu. Taktiež sú fanúšikovia tímovej hry, čo v deťoch vytvára zmysel pre spoluprácu v tíme, hovorí Tóthová Šimčáková. A čo majú všetci najradšej? Predsa sladkú odmenu! 

Viac informácií o výletoch oteckov nájdete na www.vyletyzlate.sk.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.